Без традиційних купань: як минуло свято Водохреща в Миколаєві

За інформацією: Суспільне.

Священнослужитель освячує воду. . Фото: Катерина Шелест/Суспільне Миколаїв

У Миколаєві 6 січня 2024 року вперше відзначили Водохреща за новоюліанським календарем. Традиційних купань не було, втім віряни зібралися на подвір’ї храму, щоби освятити воду.

Кореспонденти Суспільного побували на місцевих пляжах «Стрілка» та «Намив». Розповідають, людей, які пірнали у воду не було.

Жителька Миколаєва Людмила говорить, що загалом Водохреще не святкує.

«В такій книзі як Біблія про Водохреще ні слова, зовсім. Тому все, що не стосується того, що нам Бог розказує для мене не є святом», — говорить Людмила.

Місцевий пляж «Намив», 6 січня 2024 року. Фото: Катерина Шелест/Суспільне Миколаїв

За словами речниці Головного управління ДСНС України в Миколаївській області Ілляни Пацюк, рятувальників чергувати до відкритих водойм у Миколаєві не направляли, через відсутність запитів від міськради.

Місцевий пляж «Стрілка», 6 січня 2024 року. Фото: Катерина Шелест/Суспільне Миколаїв

Для освячення води віряни почали збиратися об 11:30 на подвір’ї Кафедрального собору Касперівської ікони Божої Матері.

Миколаївець Василь відзначає Хрещення Господнє щорічно. Чоловік каже, що вдома на нього чекає родина, аби почати святкування.

«Свята вечеря друга вдома, зараз діти чекають мене зі святою водою, я прийду додому, освятимо хату, освятимо двір і будемо пити святу воду і святкувати», — говорить Василь.

Жителі Миколаєва прийшли освятити воду. Фото: Катерина Шелест/Суспільне Миколаїв

Жителька Миколаєва Євгенія також прийшла освятити воду. Рідні Євгенії, через повномасштабне вторгнення РФ в Україну виїхали за кордон, тому жінка відзначає Водохреще сама.

«Ми завжди збиралися, а зараз дочка за кордоном з внучками. Вони відмічають по новому календарю і я строго по новому календарю. Я їхала звідти і бачила, що там церкви пусті на стадіоні, там практично пусто, нікого немає. Приходжу сюди, тут є люди. Я душею тільки за Україну», — розповідає жінка.

За словами протоієрея Романа, на подвірʼї собору Касперівської ікони Божої Матері 6 січня освятили воду майже 1500 людей. Існує також традиція виходити до водойм та освячувати її там.

«Це свято особливо шановане і відноситься до господських свят. Цього року вперше у 21 сторіччі, православна церква України у зв’язку з переходом на новоюліанський стиль святкуємо його 6 січня», — говорить протоієрей Роман.

Люди стоять на подвір’ї храму й освячують воду. Фото: Катерина Шелест/Суспільне Миколаїв

Священнослужитель каже, що традиція купання у водоймі не є церковною.

Побутує така ще традиція як купання в цей день, це не є церковна традиція, але церква до неї терпимо відноситься, не обмежує людей, хто хоче нехай занурюється у воду, але хочу нагадати про те, що вода є освячена і людина відповідно має з благоговінням відноситися.

Що відомо про Водохреще у Миколаєві

  • За новим церковним календарем у 2024 році православні віряни відзначають Водохреще 6 січня. Цьогоріч Водохреще припадає на суботу. За старим юліанським календарем його відзначали 19 січня.
  • Свято має витоки з ІІ-ІІІ століття, відколи його визнала церква. До V-VI століття Різдво та Водохреще датували 6 січня, але згодом свята відокремили: Різдво почали святкувати 7 січня, а Богоявлення — 19 січня.
  • Свято Водохреща — згадка про хрещення Ісуса в річці Йордан Іваном Хрестителем. За легендою, під час обряду над Йорданськими водами людям явилась Пресвята Трійця, яка підтвердила божественне походження Христа.
  • У Миколаєві 6 січня, як і у 2023 році, не облаштовували місць для хрещенських купань.

Якщо ви хочете знайти привітання до свято, то вони тут.

Довідковий Миколаїв