Архітектура глобальної безпеки, яка існувала в умовному пост-Ялтинському світі, остаточно зруйнована. На її місці постають нові гнучкі союзи, і Україна вже є одним із їхніх ключових елементів.
Про це в інтерв’ю Укрінформу сказав український політик і дипломат Роман Безсмертний.
«Україна сьогодні має 21 двосторонню угоду з партнерами у сфері безпеки й оборони. Це свідчить про те, що стара система безпеки більше не працює. Ми входимо в епоху нових, горизонтальних альянсів замість бюрократизованих багатосторонніх блоків», – зазначив Безсмертний.
За його словами, нещодавні події, зокрема візит президента Франції Еммануеля Макрона до Великої Британії та підписання безпекових угод між Парижем і Лондоном, а також Лондоном і Берліном, стали ознаками глибинної геополітичної трансформації.
«Ці союзи – не просто дипломатичні жести. Це нова стратегічна конфігурація. Макрон іде на координацію ядерних стратегій з Британією – це відлуння Антанти. А союз Берліна й Лондона – це вже справжня геополітична новація, якщо згадати історичне суперництво між Антантою і «віссю» Рим-Берлін-Токіо», – наголосив дипломат.
Він нагадав, що ще у 2021 році тодішня міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс попереджала: світова безпекова система майбутнього буде лабільною, мозаїчною, із поєднанням двосторонніх і багатосторонніх форматів.
«Це можуть бути двосторонні чи чотиристоронні союзи (на кшталт Міжмор’я), оборонні ініціативи, як AUKUS або “Рамштайн”, і навіть життєздатне НАТО. Усі ці структури стають частинами єдиного поля безпеки», – зазначив Безсмертний.
Він також послався на нещодавню публікацію колишнього прем’єра Великої Британії Ріші Сунака в The Wall Street Journal, де той окреслює майбутнє як «демальянси XXI століття» – систему, в якій безпека базується на швидких і прагматичних двосторонніх або тристоронніх зв’язках, як це було у XIX столітті.
Читайте також: Кремль нервує через тиск на російські медіа у Європі — розвідка
«Паралелі з епохою династичних союзів і політичного реалізму більше не виглядають анахронізмом. Вони знову стають робочими інструментами», – зазначив дипломат.
На думку Безсмертного, попереду у світу – роздоріжжя: або цивілізоване реформування системи безпеки, або новий цикл великих воєн, які вже будуть не регіональними, а континентальними чи глобальними.
«Можливі два сценарії. Або світ і надалі обиратиме таких, як Трамп, Фіцо чи Орбан – і тоді авторитаризм отримає реванш. Або до влади прийдуть нові політики – демократичні, прагматичні, рішучі. Такі, як Мерц чи Мелоні. У цьому випадку можливе формування справжньої коаліції свободи», – підкреслив він.
Безсмертний також окреслив можливу послідовність геополітичних рішень у новій системі: спершу – приборкання режиму в Ірані, далі – стратегічна поразка Кремля, а потім – протистояння Китаю як головному виклику майбутнього.
Читайте також: Безпека Європи та України взаємопов’язана — Кошта
Окремо він наголосив на рольових змінах України в системі європейської безпеки.
«Збройні сили України – це не армія для парадів. Це боєздатна, навчена, мотивована сила. Вона вже отримала визнання – і в США, і в Європі. І саме тому українська армія може стати основою об’єднаних, багатонаціональних сил майбутньої Європи», – заявив Безсмертний.
Як повідомляв Укрінформ, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що військові планувальники Коаліції охочих вже перебувають у фінальній стадії розробки всіх чотирьох компонентів підтримки України, серед них – зміцнення українських можливостей та «наземний компонент».