Бізнес дещо поліпшив оцінки своєї ділової активності в наступні 12 місяців, зберіг позитивні прогнози щодо залучення інвестицій за умов помірного зростання інфляції та обмінного курсу.
Як передає Укрінформ, про це повідомив Національний банк України за результатами опитування бізнесу в III кварталі 2024 року.
«Бізнес дещо поліпшив оцінки своєї ділової активності в наступні 12 місяців, зберіг позитивні прогнози щодо залучення інвестицій, натомість очікує помірного зростання інфляції та обмінного курсу», — ідеться у повідомленні.
У Нацбанку зазначають, що, Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) у третьому кварталі становив 100,6% порівняно з 99,5% у ІІ кварталі 2024 року.
Пожвавлення ділової активності прогнозується завдяки позитивним оцінкам загальних обсягів реалізації продукції, інвестиційних витрат на обладнання та інвентар, а також пом’якшенням негативних оцінок інвестиційних видатків на проведення будівельних робіт.
Воєнні дії та їх наслідки залишаються домінуючим чинником, що стримує розвиток підприємств. Також помітно посилився вплив податкових змін, курс гривні до іноземних валют, а також витрати на виробництво.
Однак, бізнес відновив позитивні оцінки обсягів виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців: баланс відповідей становив 3,7% порівняно з «мінус» 0,3% у ІІ кварталі.
Очікування щодо річної інфляції погіршилися вперше за вісім кварталів: у ІІІ кварталі 2024 року очікувана в найближчі 12 місяців річна інфляція становила 9,7% порівняно з 9,0% у попередньому кварталі.
Очікування щодо девальвації національної валюти посилились: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 43,72 грн/дол. США (в попередньому кварталі – 41,61 грн/дол. США). Частка респондентів, 44.1%, прогнозують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців коливатиметься в діапазоні 42.1 – 44.0 грн/дол. США.
Поточний фінансово-економічний стан підприємств погіршився: баланс відповідей становив "мінус" 6,0% порівняно з "мінус" 4,3% у І кварталі.
Читайте також: Інфляція у вересні прискорилася до 1,5% — Держстат
Очікування респондентів щодо фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців послабилися: баланс відповідей – "мінус" 0.9% (у ІІ кварталі – "мінус"0.2%). Погіршення очікують підприємства добувної промисловості, енерго- та водопостачання, будівництва, транспорту та зв’язку, а також інших видів діяльності. Водночас респонденти торгівлі, сільського господарства та переробної промисловості надали оптимістичні прогнози.
Як повідомлялося, квартальне опитування проводилося з 31 липня до 28 серпня 2024 року. В опитуванні взяли участь 655 підприємств із 21 регіону країни. Серед опитаних підприємств 21,1% – компанії оптової й роздрібної торгівлі, 19,1% – переробної промисловості, 14,5% – сільського господарства та інші.