За інформацією: Суспільне.
На базі Центру ветеранського розвитку Чорноморського національного університету імені Петра Могили з 26 жовтня до 7 грудня 2024 року триває проєкт "Бізнес ветеранів: ідея, планування, реалізація". Ініціатива повинна допомогти ветеранам, ветеранкам та членам їхніх родин навчитися вести власний бізнес.
Про це кореспондентам Суспільного розповіла керівниця Центру ветеранського розвитку Катерина Зуб.
Катерина представляє також громадську організацію "Майстерня добра". Саме ці дві структури й реалізують проєкт "Бізнес ветеранів: ідея, планування, реалізація", в якому беруть участь 30 людей.
"Це не тільки навчання. Проєкт спрямований на соціально-професійну адаптацію ветеранів та членів їхніх родин, має допомогти їм стабілізувати матеріальний стан. Ми працюємо і з психологами — відбуваються тренінги командотворення, тренінги на професійне "вигорання", на мотивацію, на самопідтримку", — розповідає Катерина Зуб.
Керівниця Центру ветеранського розвитку Катерина Зуб. Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Директора регіонального фонду підтримки підприємництва в Миколаївській області Володимира Євсєєва запросили до участі у проєкті як бізнес-тренера. Чоловік має досвід такої роботи з 2015 року — коли разом з головою Асоціації учасників та інвалідів АТО Іллею Шполянським створили "Бізнес-інкубатор". Володимир каже, десятеро учасників проєкту вже сформулювали власні бізнес-плани.
"У них є презентації, і вони вмотивовані зустрічатися з донорами, інвесторами, банкірами й доповідати їм, що вони готові та в них є усі передумови для того, щоб відкривати свій власний бізнес", — розповідає Володимир Євсєєв.
Директор регіонального фонду підтримки підприємництва в Миколаївській області Володимир Євсєєв. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
По закінченні проєкту, каже фахівець, планують зустрічатися з учасниками раз на два тижні.
"Ми будемо постійно, як жабки збивають лапками масло, щоб ці слухачі отримали те, на що вони заслуговують. Бо вони не хочуть сидіти з простягнутою рукою та бути на утриманні — хочуть відкрити свій бізнес", — додає Володимир Євсєєв.
Володимир Євсєєв спілкується з учасницями проєкту. Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Серед учасників проєкту — дружина військовослужбовця Любов Ужняєва. На початку повномасштабної війни жінка разом із сестрою відкрили магазин у селі Нечаяне. Але після підриву Каховської ГЕС усі речі роздали постраждалим від затоплення. Любов хоче відкрити бізнес у сфері "фастфуд", тому що все життя працювала у галузі обслуговування.
"Дуже корисно, дуже цікаво. Навчають всіх оцих фішечок бізнесу — як почати. Навіть дуже корисні психологічні тренінги".
Фрагмент презентації бізнес-проєкту Любові Ужняєвої. Любов Ужняєва
Оксана Давиденко — дружина учасника бойових дій. Жінка говорить, на цих курсах слухачі обмінюються ідеями, що допомагає усвідомити власну готовність до економічної активності. У 1990-х Оксана торгувала й у магазині, і поза ним. За фахом вона викладачка англійської мови — вела курси, тепер планує розпочати більш масштабну справу.
"Хочу відкрити кав’ярню. Я вирішила, що зможу реалізувати саме цей формат. Хочу не лише мати дохід для родини, хочу створювати також додаткові робочі місця. Я хочу в цьому сенсі допомагати зараз не тільки собі, але і країні трошки", — каже Оксана.
Ще один учасник курсу — Геннадій Михайловський, чоловік отримав інвалідність, захищаючи Україну у лавах ЗСУ. До того він мав автомайстерню. У цьому ж напрямку й планує відкрити власну справу — буде покращувати автомобілі, зберігаючи їх зовнішній вигляд. Хоча, розповів Геннадій, він має також багато інших ідей.
"З початку навчання на цих курсах до мене прийшли 25 бізнес-ідей. Тепер я вже краще розумію, як їх оформити, щоб реалізувати або згодом продати", — додає чоловік.
Учсник проєкту «Бізнес ветеранів: ідея, планування, реалізація» Геннадій Михайловський. Миколаїв. Суспільне Миколаїв
Катерина Зуб розповіла, що проєкт реалізують за технічного адміністрування ІСАР "Єднання" та сприяння Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту "EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні", фінансової підтримки Уряду Королівства Нідерландів.