Боротьба з гендерним насильством: як миколаївцям розпізнати та повідомити про випадки

За інформацією: Суспільне.

Гендерно зумовлене насильство — це соціальна проблема, яка пронизує різні аспекти життя людей: від родини та роботи до онлайн-простору. Воно залишається невидимим, замаскованим під жарти або байдужість суспільства. У Миколаєві в межах Тижня боротьби з гендерно зумовленим насильством відбувся інтерактивний захід, організований благодійним фондом "Схід SOS" з нагоди Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства".

Про це на заході "Колесо реальності", де були присутні журналісти Суспільного, розповіла кейс-менеджерка фонду "Схід SOS" Ірина Гнатюк.

Вона вважає, що суспільство має усвідомити: насильство — це не лише фізичний вплив, а й психологічний, економічний та інституційний тиск.

"Гендерно зумовлене насильство проникає у всі сфери життя. Ми можемо стикатися з ним на роботі, в особистих стосунках чи навіть у віртуальному просторі. Тому важливо не мовчати і реагувати на кожен прояв насильства".

Що таке гендерно зумовлене насильство

Гендерно зумовлене насильство — це будь-які дії, спрямовані на приниження, обмеження чи контроль однієї людини над іншою через гендерні стереотипи чи нерівність. За словами Ірини, воно охоплює спектр поведінкових проявів, починаючи від фізичного насильства і закінчуючи фінансовим контролем або обмеженням доступу до суспільних благ. Через стереотипи, які, на думку Ірини, вкоренилися в суспільстві, багато жертв не розуміють, що зазнають насильства.

Біла стрічка є символом протидії домашньому насиллю. Колаж: Суспільне Миколаїв/Getty Images/Сanva

Ірина пояснила, що нерідко гендерне насильство має приховані форми, які складно розпізнати. Наприклад, економічний контроль може мати вигляд турботи про родинний бюджет, а психологічний тиск часто маскується під "виховні" бесіди або маніпуляції.

"Коли постраждала не має доступу до фінансів чи приймає рішення лише під тиском партнера, це є однією з найпоширеніших форм гендерного насильства", — наголосила Ірина.

Форми гендерно зумовленого насильства: приклади та пояснення

Сталкінг і кібернасильство

Сталкінг — це переслідування, яке може відбуватися як у реальному житті, так і в інтернеті. Кібернасильство включає систематичне надсилання погрозливих повідомлень, шантаж, незаконне поширення особистої інформації або контенту. На заході навели приклад, коли чоловік у соцмережах погрожував жінці, після того, як вона відмовила йому в спілкуванні.

"Такі дії створюють атмосферу постійного страху і контролюють особисте життя жертви", — пояснила вона.

Чоловіки переслідують жінок. Колаж: Суспільне Миколаїв/Getty Images/Сanva

Кібернасильство також проявляється через шантаж інтимними фотографіями. На заході обговорювали випадок, коли такий шантаж призвів до самогубства молодої дівчини.

Сексуальна об'єктивація

Сексуальна об'єктивація — це форма насильства, яка занижує цінність людини до її зовнішності або сексуальної привабливості. Ірина каже, що жінок найчастіше об'єктивують у медіа та рекламі, де їхній образ використовують для привернення уваги до товарів або послуг. За словами Ірини, такі стереотипи не лише знецінюють жінок та чоловіків, а й сприяють поширенню агресивних гендерних установок у суспільстві.

"Ми бачимо це щодня — у рекламі автомийок чи шиномонтажу, де жінок використовують як частину маркетингового інструменту, навіть якщо вони не мають жодного стосунку до продукту. Як от із прикладом реклами "Я люблю третю штурмову", — наголосила Ірина.

Реклама третьої штурмової бригади. Колаж: Суспільне Миколаїв/Canva

Вона підкреслила, що подібні прояви сексуальної об'єктивації створюють токсичну культуру, яка підживлює гендерну нерівність.

Інституційна віктимізація

Інституційна віктимізація виникає, коли жертви не отримують належної підтримки з боку державних органів, або коли їх самих звинувачують у тому, що сталося. Ірина розповіла про випадок, коли жінка, що зазнала домашнього насильства, зверталася до поліції, але її прохання ігнорували. Лише після загострення ситуації правоохоронці почали діяти.

"Часто жертви залишаються наодинці зі своєю бідою, а система, яка повинна їх захищати, виявляється неспроможною виконати свою функцію. Це створює замкнене коло, з якого вийти самостійно майже неможливо", — зазначила Ірина.

Хейтспіч (мова ненависті)

Хейтспіч — це образливі, дискримінаційні висловлювання, які принижують або знецінюють людину через її стать, гендерну ідентичність або сексуальну орієнтацію. Мова ненависті поширюється як в онлайн-просторі, так і в реальному житті, створюючи токсичну атмосферу.

"Фрази на кшталт "жінкам не місце в політиці" чи агресивні жарти щодо статі. Це хейтспіч, який підживлює дискримінацію і породжує насильство".

Розмови на підвищених тонах. Колаж: Суспільне Миколаїв/Getty Images/Сanva

Мізогінія

Мізогінія — це упередження або ненависть до жінок, що проявляється як в особистих стосунках, так і на системному рівні.

"Ми чуємо її в жартах, спостерігаємо на роботі, коли жінкам відмовляють через упередження. Це одна з найбільш укорінених форм дискримінації", — зазначила Ірина.

Мансліпінг

Це ситуація, коли чоловіки перебивають жінок у розмові або недооцінюють їхню думку, навіть якщо вона має експертний характер. Мансліпінг є проявом знецінення жінок у спілкуванні.

"Це не лише про розмову, а про ставлення. Коли жінка намагається донести свою думку, а її ігнорують, це впливає на її впевненість і професійний розвиток".

Чоловіки перебивають жінок у розмові. Колаж: Суспільне Миколаїв/Getty Images/Сanva

Кетколінг

Кетколінг — це домагання, які часто супроводжуються свистом, образливими коментарями або непроханими компліментами. На думку Ірини, це насильство, яке може викликати почуття страху та небезпеки.

"Слова, які здаються невинними для тих, хто їх виголошує, насправді є нав'язуванням і порушенням особистих меж", — каже Ірина.

Слатшеймінг

Слатшеймінг — це звинувачення жінок у "аморальній" поведінці через їхній зовнішній вигляд або сексуальну активність.

"Слатшеймінг особливо поширений у соцмережах, де кожна публікація або фото може стати підставою для образ і засудження".

Грумінг

Грумінг — це процес маніпуляції, під час якого дорослі "завойовують" довіру дитини з метою подальшої експлуатації, зазвичай сексуальної. У вигляді подарунків, лестощі або психологічного тиску.

"Грумінг — це страшна форма насильства, яка часто залишається непоміченою батьками, доки не стає надто пізно", — попередила Ірина.

Сексизм

Сексизм — це дискримінація на основі статі, яка проявляється як на роботі, так і в побуті. Це може бути як пряме обмеження прав, так і тонкі, майже непомітні форми приниження.

"Сексизм — це не лише відмова жінкам у посаді, а й щоденне знецінення їхньої думки чи професіоналізму".

Нав’язлива увага. Колаж: Суспільне Миколаїв/Getty Images/Сanva

Віктимблеймінг (звинувачення жертви)

Віктимблеймінг — це перекладання провини за насильство на саму жертву. Наприклад, коли людину звинувачують у тому, що вона сама спровокувала насильство через зовнішній вигляд чи поведінку.

"Віктимблеймінг деморалізує жертву і підтримує агресора. Ми маємо припинити звинувачувати тих, хто потребує допомоги", — наголосила Ірина.

Як діяти: висновки та рекомендації

Ірина закликала не ігнорувати прояви насильства та звертатися за допомогою, якщо є підозра на будь-яку форму гендерно зумовленого насильства.

"Мовчання — це підтримка агресора. Потрібно не боятися звертатися до поліції, правозахисних організацій або соціальних служб", — сказала вона.

Захід, організований за підтримки простору "Затишно spase" завершився обговоренням, під час якого учасники поділилися своїми історіями та поставили запитання щодо можливих дій у випадках насильства. Звернутися по допомогу до простору можна за адресою вулиця Марка Кропивницького, 79-А та за телефоном +38(099) 790 00 70.

Довідковий Миколаїв