Боротьба зі стихією: який вигляд мають миколаївські села після затоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС

За інформацією: Суспільне.

Житель Афанасіївки Петро. Колаж Суспільне Миколаїв/Суспільне Культура

Минуло пів року як у десяти територіальних громадах на Миколаївщині були зафіксовані наслідки підняття рівня води через підрив Каховської ГЕС. Тоді було пошкоджено 562 будинки, загинули дві людини. Майже 12 мільйонів гривень виплачено власникам пошкоджених присадибних ділянок.

Про це кореспондентам Суспільного розповів перший заступник начальника ОВА Георгій Решетілов.

Снігурівська громада — одна з тих, що найбільше постраждала від підтоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС. Наша зупинка в Афанасіївці — тут у червні людям довелося рятувати техніку, власні будинки та худобу. Проте протидіяти стихії виявилося вкрай важко.

Нас зустрічає місцевий житель Петро. На запитання: як високо тоді сягнув рівень води у селі, чоловік показує сіру поштову скриньку: "Ось так".

Петро показує, яким був рівень води. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

"У палець не дійшло до шафки й зупинилась. Там, ну гілочки зверху. От по фронтону, по крайньому будинку тільки верхівки дерев. Сюди ми заходили човнами, забирали, яке збіжжя ще було", — пригадує Петро.

Чоловік розповідає, його будинок не затопило повністю, втім, врятувати техніку та меблі не вдалось. Коли зійшла вода, говорить Петро, на городі стояв чорний пар. Попри це все одно вирішив — овочі садитиме знову.

"Дні через три-чотири, просохло трохи, попросив, мені змотоблочили та знов все посадили все. І картоплю посадили, і помідори посадили — все своє", — каже чоловік.

Господарство. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Будинок сусідів Петра нижче по вулиці затопило повністю. Нині господарі живуть у Миколаєві, адже їхнє помешкання зруйноване, а відновлювати поки не беруться.

"Оце чорна смуга — це стільки води було в будинку. Там просівше і глина хапанула вологу і це обвалилось", — показує Петро на сліди, які лишила вода.

Петро показує, наскільки затопило будинок. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Рівень води в селах громади почав підійматись 7 червня, розповідає староста Афанасіївки Василь Хомко. У селі було підтоплено 75 будинків із 168.

"Створили комісії, обійшли всі ті будинки, склали акти і на основі цих актів люди отримують компенсації і будівельні матеріали на відновлення своїх житлових будинків".

Внаслідок підтоплення у будинку обвалилися стіни та стеля. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Найбільше в громаді пошкоджений саме житловий фонд, говорить Хомко. Сільгосппідприємства тут не постраждали.

"У нас практично наші два села розташовані в поймі річки Інгулець, а всі сільгосп угіддя — на горі й вони не були піддані підтопленню", — розповів староста.

Перехід через річку Інгул. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Понад тисячу гектарів полів на Миколаївщині не були засіяні або втратили врожай через затоплення, розповів перший заступник начальника ОВА Георгій Решетілов.

"Там обраховується шкода поверховому шару, це окреме питання, яке не стосується безпосередньо завданої шкоди фермерам, що зараз вже підраховано, там більше 22 мільйонів за цю частину врожаю. і окрема частина, яка виплачена вже людям в Миколаївській області 360 громадян отримали, саме майже 12 мільйонів гривень — це стосується присадибних ділянок", — підсумував Решетілов.

Будинки у Афанасіївці. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Наслідки підняття рівня води через підрив Каховської ГЕС були зафіксовані у 10 територіальних громадах області. Пошкоджено 562 будинки.

"Єдиноразову допомогу отримали на суму 5 млн 175 тисяч — це 1 035 людей".

Будинок, що був підтоплений. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Агрогосподарства та фермери зможуть отримати компенсацію за знищений врожай лише з репарацій від держави-агресора, говорить Решетілов.

Довідковий Миколаїв