Будівництво Свято-Симеонівського собору в Миколаєві: чи законно зводити храм та чому зупинилися роботи

За інформацією: Суспільне.

Понад 25 років у Миколаєві будують Свято-Симеонівський собор, розташований на 12 тисячах квадратних метрів комунальної землі. Його зводять за гроші, пожертвувані парафіянамиПарафіяни — вірянині, що живуть в одній парафії та правлять релігійні обряди в одній церкві..

Про законність будівництва кореспондентам Суспільного розповів головний архітектор міста Євген Поляков.

Зведення Свято-Симеонівського Собору на перетині вулиці Генерала Алмазова та проспекту Центрального розпочалося у 1999 році.

Табличка, на якій написано, що будівництво собору розпочалося у 1999 році. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Передачу комунальної землі у постійне користування затвердили у 2012 році на підставі рішення сесії Миколаївської міської ради, розповідає архітектор.

"У 2013 році видали вихідні документи на проєктування, а у 2015-му отримали дозвіл на будівництво собору на цьому місці. Зараз будівництво не відбувається. Площа ділянки — 12 тисяч квадратних метрів", — говорить Євген Поляков.

Головний архітектор Миколаєва Євген Поляков. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Приблизно 130 людей щонеділі відвідують Свято-Симеонівський собор, каже настоятель храму Валерій. Будівельні матеріали закуповували за гроші, пожертвувані парафіянами, які також брали участь у будівництві. Від початку повномасштабної війни роботи призупинили, а коли завершиться будівництво — поки невідомо, додає протоієрей.

"Верхній храм займає понад 1,5 тисячі квадратних метрів, так само як і нижній, оскільки це лише п’ята частина всієї забудови. Це масштабне та масивне будівництво. Висота храму має перевищувати 50 метрів, а для зведення одного ряду стін потрібно близько 4 500 цеглин по колу", — розповідає настоятель храму Валерій.

Недобудований Свято-Симеонівський собор. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз"Для вірян храм — це святиня, де вони можуть прийти та духовно поспілкуватися з Богом".

Настоятель храму Валерій. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Щоб отримати інформацію про наявність дозвільних документів та строки завершення будівництва, кореспонденти Суспільного 23 січня 2025 року подали запит до Миколаївської єпархії української православної церкви. Відповіді станом на 18 лютого не отримали.

Свято-Симеонівський собор, де тимчасово призупинене будівництво. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

За словами юриста Станіслава Абакумова, якщо собор побудували без дозвільних документів — це порушення законодавства.

"Якщо це громадська забудова, тобто місця, де зводять торгівельні центри, церкви чи інші установи, то процес підлягає контролю. Окрім виділення землі під забудову, має бути розроблена відповідна проєктна документація", — говорить юрист.

Юрист Станіслав Абакумов. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

За словами настоятеля храму Валерія, Свято-Симеонівський собор належить до Української православної церкви Московського патріархату, і перехід до Православної церкви України не планується.

"Ми розуміємо, що політики приходять, а церква залишається. Ми не встигнемо бігати за політиками, які будуть пропонувати нам якісь свої умови. Ось, я не думаю, що тоді церква залишиться церквою", — розповідає протоієрей.

Ікони в недобудованому Свято-Симеонівському соборі. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

В області налічується 770 релігійних організацій, з яких 166 належать до Православної церкви України, а 290 — до Української православної церкви, каже заступник начальника управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної військової адміністрації Андрій Шостак.

"Вкрай важливим є те, щоби на території України присутність та вплив УПЦ (МП) був зведений до нуля. Якщо Державна служба з етнополітики та свободи совісті доведе наявність такого зв’язку, релігійна організація може докласти зусиль для його розірвання. Якщо ж цього не відбувається, служба звертається до суду. Важливо підкреслити, що лише суд, як і належить у демократичній державі та суспільстві, ухвалює рішення про припинення діяльності такої релігійної організації".

Заступник начальника управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОВА Андрій Шостак. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Протягом 2024 року на Миколаївщині три релігійні громади прийняли рішення щодо зміни приналежності з Української православної церкви на Православну церкву України, додає Андрій Шостак.

Довідковий Миколаїв