«Цей артмарафон сколихнув талановитих людей в нашій громаді»: на Миколаївщині відбувся»Вінграновський Art Marathon»

За інформацією: Суспільне.

У Первомайську Миколаївської області 12 жовтня відбувся головний фестивальний день просвітницького проєкту "Вінграновський Art Marathon". Марафон об’єднав 20 заходів, що присвячені творчості митця Миколи Вінграновського. До уваги відвідувачів заходу були музичні виступи, театральні вистави, книжковий ярмарок, артсніданок тощо. Люди також могли доєднатися до збору на потреби Збройних сил України.

Про марафон кореспондентам Суспільного розповів організатор "Вінграновський ART FEST" Олександр Висоцький.

Фестиваль на Миколаївщині відбувається вже вдруге, зокрема до Дня української писемності та мови. У 2024 році його вдалося розширити до марафону завдяки підтримці Українського культурного фонду. Головна мета події — підтримка вимушено переміщених осіб і збір донатів для Збройних сил України. А родзинкою програми стали гості, розповів Олександр Висоцький.

Марафон розпочався з артсніданку в артхабі "Вінграновський" за участі лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка, письменників та друзів Миколи Вінграновського — Анатолія Кичинського та Василя Герасим’юка. Після цього виступила учениця Первомайської гімназії № 10 Анастасія Теслюк з піснею на вірші митця.

"Ми пили каву, спілкувалися майже півтори години. Вони розказували про своє бачення Вінграновського як людини, як поета. Декламували свої вірші та його поезії. Володіння словом у гостей на найвищому рівні, тому відірватися не могли", — каже Олександр Висоцький.

Організатор фестивалю «Вінграновський ART FEST» Олександр Висоцький. Виконавчий комітет Первомайської міської ради

Зі слів Олександра Висоцького, програма фестивалю була змінена. 12 жовтня у Центрі культури імені Єфросинії Зарницької рідні, військовослужбовці та місцеві жителі провели в останню путь підполковника медичної служби Олега Остапенка. Чоловік помер дев’ятого жовтня 2024 року.

"І у нас трапилася в громаді велика біда, тому що загинув воїн. Нам довелося відкласти частину заходів і змістити програму на цілу годину. Наші волонтери й організатори долучилися до церемонії прощання. Тому такий момент, коли війна не відпускає, вона з нами, на жаль, кожного дня", — говорить організатор фестивалю.

"Тому що пам'ять про наших героїв, повага до них найголовніша".

На відкритті фестивалю виступили письменники, історик та засновник клубу історичного "Холодний Яр" Роман Коваль. Далі відбулась вистава "Бо я і є Україна!" Миколаївського академічного художнього драматичного театру, художнього керівника та режисера Артема Свистуна.

"Блискуча була вистава, вона тривала майже півтори години. Люди були надзвичайно вражені, виходили заплакані усі. Сьогодні, посеред війни, ця вистава настільки разюче відгукується в душах людей", — каже Олександр Висоцький.

"Актуальна історія про волонтерство, війну, втрату близьких, музику, яка рятує, українську ідентичність і незламність людську".

Організатор фестивалю каже, на заході виступили вокальний дует народних артисток України сестер Тельнюк, поет, лавреат Шевченківської премії та речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін, дитяча письменниця Лариса Ніцой, уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь із подарунком — книгою про художника Андрія Антонюка.

"Ось такий людський план стосунків теж вигулькнув і показав, що це все дуже для нас цінно. Вінграновський, Антонюк, Кремінь, наші геніальні люди, вони створили для нас основу, аби сьогодні ми мали чим надихатися і чим протистояти ворожій пропаганді та агресії", — висловився організатор фестивалю.

Виступ поета, лавреата Шевченківської премії та речника Міністерства оборони України Дмитра Лазуткіна. Виконавчий комітет Первомайської міської ради

Виступив інструментальний дует піаніста Андрія Фоміна та скрипаля Єрофея Бондаренка із творами світової класики та українського композитора Мирослава Скорика.

"Це було вражаюче, така нотка в нашій програмі, академічної музики, досконало виконаної. Був такий момент, коли ми зрозуміли, що це дійство в залі, вся атмосфера весь настрій, візуальна картинка — це така висота мистецтва, до якої хочеться торкнутися", — говорить Висоцький.

Зі слів Олександра Висоцького, найочікуванішою частиною програми був виступ колективу стародавньої музики "Хорея Козацька". Це унікальна та ні на що не схожа музика, додав чоловік.

"Попри те, що спізнювалися в Київ наші гості, трансфер чекав до останнього. Але повноцінний 50-хвилинний концерт "Хорея Козацька" дала і зірвала всі можливі овації. Це було видатне дійство", — каже організатор.

У фоє Центру культури Зарницької відбувався книжковий ярмарок, на якому були представлені українські книжки різних жанрів та видавництв.

"Наші гості також приїхали з книжками. Навіть мою книжку можна було купити, бо я теж видав, таку казкову, на підтримку Збройних сил", — розповідає Олександр Висоцький.

Книжковий ярмарок. Виконавчий комітет Первомайської міської ради

Фестивальний день завершив фольк-колектив "Гуляй город". Марафон тривав з 10:00 до 20:00, вхід на всі події був вільний.

"Треба віддати належне, глядачам, які стійко стояли й побачили усе. Це просто як ковток свіжого повітря. Коли музика досконала, голоси професійні, інструменти цінні, майстри перевірені часом", — каже організатор фестивалю.

"Це надзвичайно енергійний день, вся команда натхненно працювала, але ніхто не втомився, тому що результат чудовий. І нам вдалося все зробити, як ми планували в програмі, а це рідкість".

У Первомайському краєзнавчому музеї 13 жовтня письменник Роман Коваль розповів про дві книжки: власного авторства — "Таємниця отамана Зеленого" та письменника Юрія Горліса-Горського "Це було давно".

"Його розповідь про наших реальних героїв. Людей, які віддавали своє життя за Україну в часи Української Народної Республіки, яка тут вела бої й намагалась деокупувати від Совєтського впливу цю територію. На жаль, тоді безуспішно. Ми хочемо це все почути, щоб громада розуміла, що цей шматок історії поки що для нас невідомий", — розповідає Олександр.

За словами Висоцького, учасники фестивалю, гості сцени не оминули тему перейменування міста Первомайська.

"Заклик до нашої громади, до депутатів, до влади, просто в повітря, щоб перестали знущатися з нашого міста і дали йому нормальну історичну назву. Яка буде репрезентувати адекватно. Є мрія назвати місто ім'ям великого поета (Вінграновського — ред.), він точно цього вартий", — говорить організатор.

Відвідувачі фестивалю. Виконавчий комітет Первомайської міської ради

Зокрема фестиваль "Вінграновський Art Fest", як просвітницький проєкт, заснований на підтримку деколонізації, додає Олександр Висоцький.

"Тому ця тема червоною ниткою пройшла. Люди їдуть в Первомайськ і кажуть: "Хіба ви ще досі Первомайськ?" Ми кажемо: "Так". А Верховна Рада саме в ці дні провалює голосування одне за одним. Виходить, що в нас не зрушився цей процес", — розповідає організатор фестивалю.

Зі слів Олександра, у рамках фестивалю виступав військовий оркестр 40 окремої артилерійської бригади імені Великого князя Вітовта. У переддень головного фестивального дня презентували виставку фоторобіт Олександра Ігнатьєва.

"Цей артмарафон сколихнув талановитих людей в нашій громаді. Люди дуже хотіли, щоб їх почули та побачили".

"Фотохудожник ціле життя, а він зрілий чоловік, не мав персональної виставки. Таких прикладів багатенько. Можливо, у нас ще народиться якась кількість івентів, тому що люди вже, мені здається, не хотіли б покидати цей марафон. В них виробилася хороша звичка — щотижня бувати на якійсь якісній та цікаві події, яка надихає, дає можливість поспілкуватися і не дає впадати в депресію", — каже організатор фестивалю.

Олександр Висоцький каже, всі події головного фестивального етапу попередньо відвідали тисяча людей. Чоловік вважає цей день знаковим для Первомайська.

"Така кількість видатних людей, шанованих, крутих, дійсно статусних і геніальних. Це, напевно, був рекорд за історію, бо їх було багато в один день", — висловився Висоцький.

Відвідувачі фестивалю. Виконавчий комітет Первомайської міської ради

Конкурс "Місто поета"

До 30 жовтня триває конкурс ескізів стінописів "Місто поета", присвячений митцю Миколі Вінграновському та його творчості, каже Висоцький.

"Є бажання кілька стінописів розмістити в середмісті, ми маємо погодження з міською культурою. Тому приймаємо заявки й всіх закликаємо, художників і талановитих людей, створювати свої ескізи. Буде радувати око людей, які тут живуть і приїжджають. Аби було візуально видно, що це місто великого поета", — говорить чоловік.

Плани на 2025 рік

"Вінграновський ART MARATHON" планують організувати й у наступному 2025 році, повідомляє Олександр Висоцький.

"Планувати простіше за все, тому плануємо відповідно, але найголовніше — щоб в нас була українська територія, щоб не було окупації, щоб збройні сили встояли, щоб наша громада розвивалася, ставала українською, користуючись цим безцінним часом, який дають збройні сили", — говорить.

"Щоби не було в майбутньому, наша команда, я, ті люди, які сьогодні долучилися до фестивалю — обов'язково будуть працювати. В наших планах залишити Україну українською та допомагати Збройним Силам всім чим ми можемо".Читати ще

Читати ще «Ми ж чекаємо три дні середньодобової температури»: коли у Миколаєві планують подавати тепло

Читати ще «Жителі не мають жодного транспортного сполучення»: на Миколаївщині у прифронтовій громаді відкрили соціальні маршрути

Довідковий Миколаїв