День Святого Миколая. Миколаївський історик розповів про легенди та покровительство Чудотворця

За інформацією: Суспільне.

Святий Миколай, відомий як Чудотворець і покровитель дітей, моряків та нужденних. Його образ пов’язаний із численними легендами про милосердя і дива, які заклали основу сучасних святкових традицій. День Святого Миколая відкриває низку новорічних свят — Різдво і Новий рік. Після переходу Православної церкви України на новоюліанський календар, День Святого Миколая святкують шостого грудня. За старим календарем свято відзначали 19 грудня.

Як виникла традиція дарувати подарунки в цей день, і як Чудотворець став покровителем Миколаєва журналістам Суспільного розповів доктор історичних наук Ігор Ніколаєв.

Святий Миколай: історична постать чи міф

"Святий Миколай, Миколай Чудотворець — це була реальна історична постать".

Святий Миколай Чудотворець народився у другій половині третього століття нашої ери в місті Міра, розташованому в провінції Лікія на території Малої Азії, говорить історик.

За його словами, Святий Миколай став однією з ключових постатей у християнстві завдяки своєму життю, діянням та численним чудесам. Його шанують нарівні з Ісусом Христом та Пресвятою Богородицею, зображаючи поряд із ними на іконах. Святого Миколая Чудотворця визнають православна, католицька, англіканська та лютеранські церкви.

Доктор історичних наук Ігор Ніколаєв. Колаж Суспільне Миколаїв

Одна з легенд про Святого Миколая

Ігор Ніколаєв розповідає, що одна з легенд оповідає про те, як Святий Миколай допоміг бідному вдівцю, у якого було три доньки, але не було грошей на їхнє придане.

"Вдівець був у повному відчаї. І тоді Святий Миколай прийшов вночі до його будинку і кинув йому мішечок золота. Цей мішечок золота потрапив у панчоху, яка якраз висіла біля дверей. Потім те ж саме Святий Миколай зробив у другу ніч для другої доньки. І те ж саме він зробив у третю ніч для третьої доньки".

Миколай вкидає золото в кімнату трьох бідних дів. Картина Джентіле да Фабріано. 15 століття. Вікіпедія

Зі слів історика, три ночі поспіль Святий Миколай кидав мішечки із золотом, які потрапляли в панчохи, і тим самим змінив долю вдівця та його доньок. Ця легенда стала основою для традиції дарувати подарунки на День Святого Миколая.

Традиції на День Святого Миколая

Традиція приносити подарунки дітям на День Святого Миколая зародилася у 16 столітті на території Західної Європи, а саме на півночі Німеччини та Нідерландах. Спочатку дітям дарували яблука і солодкі булочки, а згодом до цих подарунків додали й солодощі, зазначає доктор історичних наук.

"В Україні Святий Миколай — один із найшанованіших святих. Його поважали протягом усієї історії християнства на цих землях. Починаючи з 16-17 століть ця традиція дарувати подарунки поступово утвердилася і на українських землях", — розповідає Ігор Ніколаєв.

Крім того, за словами історика, коли традиція зароджувалася, йшлося не лише про подарунки.

"Суть полягала в тому, як дитина себе поводила. Якщо вона погано поводилася, то подарунків не отримувала, а отримувала різку. Все залежало від поведінки дитини. Тобто Святий Миколай виконував певну виховну функцію, даруючи подарунки лише тим дітям, які на них заслуговували", — говорить Ніколаєв.

Різка. Колаж Суспільне Миколаїв/ШІ

Також напередодні Дня святого Миколая діти пишуть листи зі своїми мріями і побажаннями щодо подарунків та розповідають про себе.

Покровитель Миколаєва

"Святий Миколай є покровителем і заступником нашого міста".

Святий Миколай, крім інших своїх благодіянь, також здавна був покровителем мореплавців, який оберігав кораблі під час плавання, каже історик.

"Чому саме моряків? За легендою, він зміг оживити одного моряка, який втопився під час шторму. Потім він повторив це диво ще раз, а згодом допоміг морякам уникнути шторму. Так Святий Миколай став покровителем моряків", — говорить доктор історичних наук.

Реставрована ікона «Святий Миколай» 1758 року. Автор отець Василь Глібкевич. УНІАН

Місто Миколаїв отримав свою назву завдяки Святому Миколаю, зазначає Ігор Ніколаєв.

"У грудні 1788 року, саме в день покровителя моряків — Святого Миколая, сталося взяття турецької фортеці Очаків. А в 1790 році на Миколаївській верфі було спущено перший 46-гарматний фрегат, який отримав назву "Святий Миколай". І оскільки Миколаїв розпочинався із суднобудівної верфі, а взяття Очакова відбулося в день Святого Миколая, місто й отримало свою назву", — розповідає Ніколаєв.

Пам’ятник Святому Миколаю-Чудотворцю, встановлений у 2005 році в Каштановому сквері до річниці міста Миколаєва. Миколаївська міська рада

Крім того, віра миколаївців у покровительство святого знайшла й відображення у рядках Гімну міста:

Добра слава корабельної столиці Землю облітає з краю в край. Дай нам крила, наче білій птиці, Покровитель, Святий Миколай!

З нагоди річниці Миколаєва, 17 вересня 2005 року на центральній вулиці у Каштановому сквері урочисто відкрили монумент Миколаю-Чудотворцю.

Читати ще

Читати ще

Чудотворець і любитель сюрпризів: хто такий святий Миколай та яка традиція свята

Довідковий Миколаїв