«Допомагають героям, що повернулися з пекла війни, адаптуватися»: на Миколаївщині діють помічники ветеранів

За інформацією: Суспільне.

У Миколаївській області від грудня 2024 року почали працювати сім фахівців з супроводу ветеранів війни та демобілізованих людей. Вони консультують ветеранів та членів їхніх родин з різних питань: соціальних, юридичних, освітніх тощо. Фахівці мають замінити "помічників ветеранів", які діяли за експериментальним проєктом.

Про це йшлось у етері "Українського радіо. Миколаїв".

Робота фахівців з супроводу ветеранів на Миколаївщині

У 2023 році в комунальних закладах області запрацювали вісім помічників ветеранів. У 2024-му проєкт "Помічник ветерана" був поширений по території України зі зміною деяких повноважень помічників, повідомила директорка департаменту соціального захисту населення Миколаївської ОВА Оксана Єльчієва.

За її словами, в області станом на 22 грудня створено 20 посад "Фахівець з супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб" в 14 громадах, у 12-ти фахівці вже працевлаштовані. У Миколаєві впроваджують 12 таких посад.

"Це фактично кейс-менеджер, який надає допомогу у вирішенні комплексу питань: інформаційна робота щодо соціальних питань, медичних, юридичних, освітніх послуг, працевлаштування, започаткування власної справи тощо", — прокоментувала Оксана Єльчієва.

У 2024 році, каже вона, на оплату праці фахівців з супроводу ветеранів було виділено 1 мільйон 233 тисячі гривень.

"Розмір заробітної плати залежить від досвіду роботи, тарифного розряду і варіюється від 25 176 гривень до 30 928 гривень. У 2025 році передбачені кошти для оплати праці, організації роботи фахівця з супроводу ветеранів. Також ми працюємо з територіальними громадами щодо створення таких посад при комунальних закладах", — сказала посадовиця.

"Один фахівець має надавати послугу ста ветеранам. Але навантаження і питання, які виникають у ветеранів, можуть бути різними. Вже зараз громади розуміють, що їм одного фахівця з супроводу мало, і вводять по дві, по п'ять посад в залежності від потреб громади.

Хто може стати фахівцем із супроводу ветеранів

Начальниця сектору захисту військовослужбовців та членів їх родин Миколаївської ОВА Наталя Мороз розповіла, фахівцем із супроводу ветеранів може стати громадянин України, який має статус ветерана та рівень освіти не нижче бакалавра за певними галузями.

"Всі, хто виявив бажання, заповнюють заяву про участь у відборі на посаду фахівця в електронній формі. Її можна знайти на сайті Міністерства в справах ветеранів України. Після цього всі заяви верифікуються та відправляються регіональним органам. У кожному районі в нас уже утворена комісія з відбору кандидатів", — пояснила Наталя Мороз.

Кандидатів, які пройшли співбесіду, працевлаштовують в комунальні установи або заклади, направляють на навчання в Центр ветеранського розвитку. Далі вже фахівці у своїх громадах надають послуги та допомагають героям, які повернулися з пекла війни, адаптуватися у цивільному житті.

Навчання фахівців з супроводу ветеранів

У Центрі ветеранського розвитку, який діє на базі Чорноморського національного університету імені Петра Могили, станом на 22 грудня підвищують кваліфікацію колишні помічники ветеранів, розповіла керівниця Центру ветеранського розвитку Катерина Зуб.

"У 2024 році у нас навчались 37 кандидатів. Ми навчаємо не тільки з Миколаївської, а ще з Одеської, Херсонської і Кіровоградської областей. Поки що навчається шість людей. Вони мають різні статуси, тому їх будуть навчати послідовно. Це люди, які пройшли відбір в міністерстві на посаду, конкурсні комісії, були відібрані на посади і працевлаштовані, це головне", — зауважила Катерина Зуб.

Які послуги надають фахівці

Із листопада 2023 року Сергій Чорний працював помічником ветерана, зараз фахівцем з супроводу у Чорноморській громаді. Протягом року отримав майже 300 звернень, надав понад тисячу послуг, говорить чоловік.

"У арсеналі здобутків — надання статусу інваліда війни цивільному, який з перших днів війни в складі добровольчого територіального формування нашої громади брав участь в бойових діях. Оскільки підтверджень участі його в захисті батьківщини не мав, я дослідив цю ситуацію. Рішення цього питання зайняло майже рік, статус інваліда війни першої групи доведено, відповідно пенсію і пільги на оплату житлово-комунальних послуг оформлено", — сказав Сергій Чорний.

Ветеран АТО та повномасштабного вторгнення Олександр Вітюк отримав інвалідність при обороні Вознесенська у 2022 році. Після завершення навчання за проєктом "Помічник ветерана" у січні 2024 року був працевлаштований у Сервісному офісі помічником ветерана у Вознесенській громаді.

"Ідея дуже сподобалась, оскільки я знаю про проблеми людей, які повертаються з війни, зустрічаєш непорозуміння, бюрократію. Роботи було багато, робота не зупиняється і зараз. За цей рік я допоміг трьом ветеранам нашої громади отримати житло: два за державною програмою, один — за благодійною", — розповів Олександр Вітюк.

Читати ще

Читати ще

Борці з Миколаївщини здобули сім нагород на Всеукраїнському турнірі «Сніжинка»

Довідковий Миколаїв