За інформацією: Суспільне.
День святого Валентина здавна став символом кохання. Щороку, 14 лютого, закохані у всьому світі обмінюються валентинками, квітами та ніжними словами, зокрема й у Миколаєві. Але якщо заглянути в минуле, то за святом стоять давньоримський звичай та легенда про Валентина, який віддав життя за кохання через імператорську заборону.
Хто такий Валентин, і як виникла традиція дарувати "валентинки" в цей день журналістам Суспільного розповів доктор історичних наук Ігор Ніколаєв.
Легенда про Валентина
"Свято святого Валентина пов’язане з легендарною особою, на ім'я Валентин. Історичних підтверджень цього немає, тож можна спиратися лише на легенди".
Валентин жив у Римській імперії, в місті Терні, у III столітті нашої ери. Він був легіонером і водночас священником, говорить історик.
Святий Валентин. з відкритих джерел
За його словами, в той час римський імператор Клавдій II видав наказ про заборону шлюбів військовим, оскільки вважалося, що одружений легіонер більше дбає про добробут своїх близьких, ніж про війну та перемогу.
"Однак священнослужитель, на ім'я Валентин, уночі таємно вінчав легіонерів, передавав їм любовні послання та втішав їх", — каже Ігор Ніколаєв.
Священник Валентин вінчає легіонера з жінкою. ШІ
Згодом інформація про дії Валентина дійшла до імператора, і той наказав заарештувати його за порушення статусу легіонера. Валентина кинули у в’язницю, де він почав спілкуватися з донькою стражника Юлією. І зрештою вони закохалися одне в одного, розповідає історик.
"У ніч перед стратою, що відбулася 14 лютого, він передав їй коротке послання у вигляді сердечка, підписавши: "Твій Валентин". Згодом такі листи почали називати "валентинками".
Валентин передає Юлії коротке послання у вигляді сердечка. ШІ
Зі слів Ніколаєва, вперше святкувати це свято почали в Європі, зокрема в Англії та Шотландії, у 15 столітті. Згодом воно поширилося й стало відзначатися у Сполучених Штатах, особливо після здобуття країною незалежності наприкінці 18 століття. До України це свято прийшло лише з середини 90-х.
Прообраз Дня святого Валентина
Язичницьке свято Луперкалії — це давньоримське свято родючості, назване на честь богині "божевільного" кохання та шлюбу Юнони і бога Фавна (Луперк — одне з його прізвиськ), покровителя стад, лісів полів та родючості.
"У давньому Римі в середині лютого проходили свята під назвою Луперкалії. Там, на місці, де, за легендою, були вигодувані Ромул і Рем, організовували бенкет, що тривав цілий день. Після цього зі шкур жертовних тварин виготовляли батоги", — говорить історик.
Хлопці батогами завдають ударів жінкам. Pinterest
За його словами, молоді хлопці після виготовлення батогів йшли вулицями міста й завдавали ними ударів жінкам, яких зустрічали. Вважалося, що цей ритуал приносить плодючість і сприяє легким пологам.
Ігор Ніколаєв додає, що це свято існувало досить тривалий час і лише у V столітті християни намагалися заборонити Луперкалії. Він також зазначає, що існує думка, ніби саме ці римські свята стали предтечею Дня святого Валентина.