«Достатньо подивитися в очі бійців»: десантники 79-ї бригади десять років захищають Україну від російської армії

За інформацією: Суспільне.

Бійці 79-ї десантно-штурмової бригади. Фото: 79-та ОДШБр/Facebook

Військовослужбовці 79-ї окремої десантно-штурмової бригади, віднедавна "Таврійської", постали на захист Кримського напрямку у 2014 році та продовжують боронити Україну від початку повномасштабної війни.

Про бойовий шлях 79-ї окремої десантно-штурмової бригади журналістам Суспільного розповів пресофіцер бригади Ярослав Чепурний.

"Кіборги" відповідають очікуванням людей щодо незламності та готовності виконувати найскладніші завдання

Першим завданням, яке виконували бійці 79-ї окремої десантно-штурмової бригади, був захист Кримського напрямку у 2014 році.

"На початку березня бригада була висунута до перешийка з півостровом. Ми стояли там для того, щоб російська небезпека не поширювалась з Криму на материкову Україну. Потім влітку 2014 року були важкі бої зі звільнення Слов'янська. Потім були бої на Савур-могилі, на кордоні з РФ, коли нашу бригаду поставили для, щоб припинити потік озброєння, що відправляли росіяни до цих невизнаних республік Донбасу, там теж були важкі бої. Бригада опинилась в оточенні, але вийшла з мінімальними втратами", — говорить пресофіцер.

Осінь 2014 року була дуже складна для бригади, адже зведений загін 79-ки виконував завдання з оборони Донецького летовища з середини вересня до початку березня. У лютому 2015 року були важкі бої за утримання плацдарму під Дебальцевим. Після того бригада з 2016-2020 років щороку виїздила в зону АТО/ООСАнтитерористична операція, Операція Об'єднаних сил.

З червня 2021 року, розповідає Ярослав Чепурний, бригада знову зайшла в зону ООС. Була на кордоні Луганської області в районі міста Щастя, станиці Луганської й виконувала там бойове завдання. Саме там військовослужбовці 79-ї ОДШБр "зустріли" повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Військовослужбовець 79-ї бригади. Фото: 79-та ОДШБр/Facebook

Легендарне визначення "кіборги" назавжди увійшло в історію російсько-української війни 21 століття. Це зобов'язує відповідати очікуванням людей, незламності та готовності виконувати найскладніші завдання, каже пресофіцер 79-ї бригади.

"Ми доводимо, що відчуваємо цю відповідальність щодня на полі бою. Командування неодноразово зазначало, що те, як тримає зараз оборону Мар'їнки 79-ка, то вони не впевнені, що хтось зміг би впоратись з цим завданням. Тому подвиг бійців 79-ї бригади цінують на високому рівні. Головнокомандувач ЗСУ Володимир Зеленський близько двох десятків разів у вечірніх зверненнях відзначав бійців 79-ки, які виконують з честю важкі завдання на складному напрямку", — розповідає Ярослав Чепурний.

З початку повномасштабного вторгнення у Миколаєві, в пункті постійної дислокації, створили дві батальйонно-тактичні групи. Ці групи протягом березня-квітня 2022 року утримували оборону на північному і північно-східному напрямках та брали участь у боях за Миколаїв на початку березня.

У середині квітня командування поставило завдання ці батальйонно-тактичні групи передислокували до складу бригади на Донбас. Після того під Миколаєвом наші десантники не воювали, а виконували завдання на Луганщині та Донеччині.

"Бригада воювала потужно. На початку серпня минулого року, коли ще не чув про наступи, вони почались тільки восени, передові підрозділи бригади переправились через річку Сіверський Донець і почали просуватись в напрямку Лиману. Це було зроблено втаємничено, ніхто про це не знав, крім командування", — говорить пресофіцер.

Бойова медикиня. Фото: 79-та ОДШБр/Facebook

Бійці 79-ї окремої десантно-штурмової бригади проходили, нищили противника, створюючи передумови для подальших наступальних дій. Але далі взяти участь у звільненні Лиману не вдалось, говорить Ярослав Чепурний.

Наприкінці серпня бригаду перекинули на дуже складний Мар'їнський напрямок, який утримуємо й досі.

Наші бійці на важкому напрямку стримують навалу російських агресорів

Пресофіцер говорить, що дуже приємно було дізнатися, що десантникам 79-ї бригади за заслуги присвоїли найменування "Таврійська".

"Це означає, в першу чергу, те, що держава цінує внесок, який щодня, щогодини та щохвилини роблять наші бійці на тому важкому напрямку, де ми вже понад рік перебуваємо, стримуючи навалу російських агресорів. Ми пишаємось цією відзнакою і за себе і побратимів ще з трьох бригад", — розповідає Ярослав Чепурний.

Почесні звання Президент присвоїв 80-тій десантно-штурмовій бригаді найменування "Галицька", 95-та окрема десантно-штурмова бригада — "Поліська". Це визнання заслуг, що роблять десантно-штурмові війська у складних завданнях. Десантно-штурмові бригади на найскладніших напрямках і попри це ми виконуємо поставлені перед нами завдання.

Військовослужбовець під час навчань. Фото: 79-та ОДШБр/Facebook

Військовослужбовці 79-ї окремої десантно-штурмової бригади вже понад рік перебувають на Мар'їнському напрямку, утримуючи це місто. Пресофіцер розповідає, що утримувати його дуже важко, оскільки внаслідок воєнних дій воно зруйноване вщент.

"По суті, не місто, а майданчик із будівельним сміттям. Адже назвати будинками те, що залишилось від них, дуже складно. Відповідно утримувати оборону в таких умовах дуже важко", — каже Ярослав Чепурний.

Пресофіцер вважає, що потреби військових має забезпечувати держава. За останній рік було багато закупівель централізованих для військовослужбовців бригади.

Це стосується форми, амуніції, зброї. Але і без допомоги волонтерів ми поки не може обійтися, і відповідно, ми дуже вдячні всім небайдужим людям, які в непрості часи простягають нам руку допомоги. Дякуємо всім волонтерам, які нам допомагали й допомагають, всім людям, які донатять на ЗСУ, щоб волонтери могли купити засоби для нашої бригади.

"Нещодавно до мене звернулись волонтери й запитали гострі потреби. Бійці сказали — прилад нічного бачення, його вартість у межах 150 тисяч гривень. За буквально тиждень було зібрано відповідну суму, вже переказано на магазин, і скоро наші бійці отримають цей прилад", — розповідає Ярослав Чепурний.

Вшановування пам'яті загиблих побратимів

Пресофіцер розповідає, що, коли під час нагороджень подають команду вшанувати пам'ять загиблих побратимів, він фотографує хлопців.

"Дивлюсь на них, коли вони знімають берети, достатньо подивитись в очі бійців. Я потім переглядаю ці фотографії, бачу невимовний смуток на них. Можливо, потім зроблю фоторепортаж, де будуть фото наших бійців з цим почуттям", — говорить Ярослав Чепурний.

У кожного, хто стоїть в строю, є побратим, який загинув. Ми пам'ятаємо їх і вшановуємо пам'ять наших бойових товаришів. Також командування робить все можливе, щоб полеглих нагороджували високими державними нагородами.

21 листопада вручили орден "Золота зірка" матері загиблого військовослужбовця 79-ї бригади, молодшого сержанта Дмитра Шкурнова, який загинув 2 листопада 2022 року.

"Загинув, рятуючи тіла своїх загиблих побратимів. Того дня був важкий бій, ми зазнавали втрат — п'ять бійців загинули. Він був командиром того взводного опорного пункту, і щоб зберегли тіла бійців, Дмитро витягував на сусідню позицію, трохи далі. Але сам вберегтись не зміг. Повертався з такої невеличкої операції, біля нього впав снаряд, і боєць загинув", — пригадує Ярослав Чепурний.

Жінка-боєць під час тренувань. Фото: 79-та ОДШБр/Facebook

Набір до лав 79-ї окремої десантно-штурмової бригади відбувається через систему територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

У багатьох центрах є наші військовослужбовці, які пропонують, щоб охочі могли служити саме у нас. Після того, як до нас потрапляють, майбутні воїни долають вишкіл у навчальних центрах, різні курси. Після того, як прибувають в район виконання завдань, ми також намагаємось деякий час не ставити на позиції й готуємо ще тут, щоб перевірити стан навчання воїнів. Але, на жаль, це не завжди відбувається.

Ярослав Чепурний говорить, що Збройні Сили України довели свою високу бойову спроможність.

"За майже два роки повномасштабної війни довели, що наші воїни найкращі, що можуть протистояти у важкій загрозі. Ми повинні виконати поставлене перед нами завдання — захист народу України", — каже пресофіцер.

Довідковий Миколаїв