«Дуже сильні тварини»: як живуть змії у Миколаївському зоопарку

За інформацією: Суспільне.

У Миколаївському зоопарку проживають 65 змій, які належать до двох сімейств — удавові та вужеві. Вони живуть у спеціально облаштованих тераріумах поодинці або в парах. Ці плазуни можуть виростати до трьох метрів та скидати стару шкіру.

З нагоди 2025 року Зеленої Дерев'яної Змії Суспільне Миколаїв разом із працівниками Миколаївського зоопарку підготували матеріал про цих мешканців.

Мешканці зоопарку

Змії — це дуже сильні тварини, які легко адаптуються до будь-яких умов, й фахівці зоопарку сподіваються, що саме ці якості символу прийдешнього 2025 року стануть у пригоді й допоможуть у новому році.

За останніми підрахунками, станом на 26 грудня 2024 року, в зоопарку проживає десять видів родин удавових, загалом 24 особини. А родина вужевих налічує дев’ять видів загальною чисельністю 41 особина, каже заступниця завідувача відділу акватераріуму Дар’я Чернушенко.

Найдовша змія закладу — тигровий пітон, який не є рідкістю в зоопарках. А однією із найдоросліших змій вважається парагвайська анаконда 2006 року народження.

Тигровий пітон — найбільша змія Миколаївського зоопарку, 5 січня 2025 рік. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

За словами фахівчині Дар'ї, у приміщенні акватераріуму протягом року зберігається постійний клімат — температура для плазунів становить 24-28 градусів.

"Додатково у них стоять лампи обігріву, що дають максимальну 36-38, а то й 40 градусів, для деяких видів змій, температуру. І додатковий підігрів — це шнури обігріву. Якщо немає зниження температури, поведінка (змій — ред.) не міняється", — розповідає вона.

Стиль життя змій

Раціон змій, залежно від їхнього розміру, складається з мишей, пацюків та морських свинок. У цих тварин повільний метаболізм, тому дорослих особин годують раз на тиждень, а молодняк — двічі.

"Найбільший тигровий пітон мишу не зможе з'їсти, вона занадто для нього маленька здобич, він буде їсти кролика чи морську свинку. Маленькі змії, які тільки народжуються, їдять новонароджених мишенят чи щурів, тощо", — каже Дар’я.

Змія, що проживає у Миколаївському зоопарку, 5 січня 2025 рік Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Змія, що проживає у Миколаївському зоопарку, 5 січня 2025 рік Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Всі змії є хижаками, саме тому їх тіло гнучке, пристосоване для полювання й має велику кількість м’язів. Вони полюють на різноманітну здобич.

"Це можуть бути маленькі гризуни, птахи, інші плазуни, мавпи, і навіть копитні тварини навіть. Величезні змії, (завдовжки — ред.) понад десять метрів, наприклад, сітчасті пітони й анаконди, можуть розцінити людину як потенційну здобич", — говорять працівники зоопарку.

Фахівці додають, аби впіймати свою здобич, зміям необхідно плазуватиПересуватися по поверхні всім тілом або на коротких ніжках (про плазунів, комах і т. ін.).. Вони завжди ковтають здобич цілою.

"Змійка обвиває свою здобич, наприклад, удав, пітон або полоз здавлює, придушує свою жертву, а потім повністю її заковтує. У змії особлива будова кісток щелепи, вони дуже еластично з'єднані. Вона може розтягувати щелепу і заковтнути будь-яку здобич, навіть набагато більше за діаметром, ніж її мордочка", — розповіли в зоопарку.

Серед мешканців зоопарку є удав, на ім'я Касандра.

"Живуть такі удави в Америці. Назва така, бо вони давлять свою жертву. Ці змії прекрасно плавають, можуть наздогнати свою здобич навіть у воді. В зоопарку може вирости до трьох метрів, а в природі — близько п'яти метрів", — кажуть фахівці.

Удав Касандра, що проживає в Миколаївському зоопарку, 5 січня 2025 рік. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Тераріуми для змій облаштовані з урахуванням різноманіття довкілля. В них обов’язково повинні бути:

  • натуральна підстилка, що регулярно змінюється;
  • водойма, в якій змія може пити воду і купатися;
  • корчі, якими змія повзатиме або використовуватиме для того, щоб струсити свою стару шкіру під час линяння;
  • бажано обладнати укриття у вигляді пенька, колоди або нірки, щоб змія могла сховатися та відпочити від зовнішніх подразників.

Тераріум Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Тераріум Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Змія ховається у корчі, 5 січня 2025 рік Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Зокрема деякі змії утримуються в парі й живуть удвох в одному тераріумі.

"Живуть добре, це змії одного виду, але не завжди. У нас (проживають — ред.) в одному тераріумі пітон королівський і пітон короткохвостий, але вони одного розміру й у них схожий ареал проживання", — розповідає працівниця Дар’я Чернушенко.

Анатомія змій

Змії — це тварини з незвичними пристосуваннями до життя. Вони повністю позбавлені залишків плечових і тазових поясів, і не мають кінцівок, що є адаптацією для пересування в норах, піску, опалому листі або хмизі. У найбільших змій може бути 300-400 пар ребер.

Скелет змії. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Також ці тварини не мають вух, але здатні відчувати коливання ґрунту всім тілом, що передається на внутрішнє вухо. Язик змії слугує додатковим органом, який допомагає відчувати речовини навколо.

"Вона своїм язичком захоплює частиночки речовин, потім в ротик, там в неї є особливий орган, називається орган ЯкобсонаВідокремлений відділ органів нюху у наземних хребетних. . Вона затягає туди ці речовини й вони там аналізуються", — говорять фахівці закладу.

Змія, що проживає у Миколаївському зоопарку, 5 січня 2025 рік Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Змія, що проживає у Миколаївському зоопарку, 5 січня 2025 рік Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Змія, що проживає у Миколаївському зоопарку, 5 січня 2025 рік Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Температура тіла змії залежить від температури навколишнього середовища. Її шкіра суха і покрита лусками, на відміну від еластичної шкіри ссавців.

"І для того, щоб рости, набирати більші розміри, їй необхідно цю шкіру скинути, під нею формується інша шкіра. Коли змія линяє, то вона з такої панчішки виповзає, зі своєї власної шкіри", — розповідають у зоопарку.

Шкіри змій. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Як відрізнити, отруйна змія чи ні

В Україні є лише кілька видів отруйних змій. На Миколаївщині зустрічаються вужі, гадюки, полози. Аби відрізнити отруйну змію від неотруйної, першочергово треба звернути увагу на розмір тварини, кажуть фахівці.

"Далі — середовище існування. Якщо ми бачимо змію біля води, то це не гадюка, сама по собі вона степова й у воду не залізе. Біля води в Миколаєві живуть вужики. У 90 відсотків випадків, а то й частіше, зустрічаються у нас. Полюють вони на рибок, на жабок. Для людини вони безпечні", — розповіли в зоопарку.

У регіоні зустрічаються змії, яких називають українським удавом. Вони оливкового кольору з жовтим черевцем. Їх також називають жовточеревими полозами. Це найбільша змія в Україні, здатна досягати довжини понад два метри.

Змії, що проживають у Миколаївському зоопарку, 5 січня 2025 рік Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Змії, що проживають у Миколаївському зоопарку, 5 січня 2025 рік Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

"І в цієї змії дуже поганий характер. Вона велика, буйна, відчуває себе сильною. Коли бачить людину, іноді не намагається втекти, а згортається кільцем, шипить, кидається, може вкусити. Але ця змія не отруйна та дуже рідкісна, червонокнижна", — говорять працівники закладу.

Улюбленець тераріумістів

Більшість змій допомагають боротися зі шкідниками, зокрема з гризунами. Ще один мешканець зоопарку — королівський пітон. Цей вид змії живе в Африці й місцеві жителі утримують їх у своїх в поселеннях.

"Це найменший з пітонів, довжина півтора метра. Сітчасті можуть бути десять метрів, тигрові — близько восьми. Його ще називають Python Ball, тому що під час небезпеки, він згортається ось таким клубочком, м'ячиком, захищаючи своє тіло від хижаків", — розповіли в зоопарку.

Королівський пітон, що проживає в Миколаївському зоопарку, 5 січня 2025 рік. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Крім того, королівський пітон є улюбленцем тераріумістів, адже він непогано приручається, додають фахівці.

Читати ще

Читати ще

У Миколаївській області за перший тиждень січня 2025 року народилося 86 дітей

Довідковий Миколаїв