КИЇВ. 4 жовтня. УНН. Основою успішного розвитку банківської системи є чіткі правила фінансового моніторингу, зрозумілі для всіх правила роботи та єдині вимоги до фінансових структур. Таку думку в ексклюзивному коментарі УНН висловив економіст Андрій Новак.
Цитата
“Основа банківської системи, її успішного розвитку — зрозумілі й єдині для всіх правила роботи і вимоги до фінансових установ та чіткі правила фінансового моніторингу”, — вважає він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Моніторинг банківських транзакцій має стати формалізованим та не давати регулятору на власний розсуд робити висновки — експерт
Деталі
Наразі, вважає Новак, для розвитку української банківської системи ключова умова — це завершення війни перемогою України. Адже під час війни окрім суто фізичних ризиків на кшталт обстрілів та фінансових ризиків “додаються ризики міграції — не тільки громадян, а й релокації бізнесу, в тому числі й за межі України”.
“Але далі, після нашої перемоги, Україну чекають великі фінансові вливання у відбудову й відновлення і в цих умовах роль банківської системи буде дуже важливою. І через ті українські банки, які матимуть довіру західних партнерів, буде здійснюватися фінансування, в тому числі на відбудову та кредитування української фінансової системи”, — озвучив експерт перспективи українського банкінгу на майбутнє.
У здобутті згаданої довіри ключова роль за НБУ — як регулятора ринку — оскільки, за словами Новака, від того, які умови він буде створювати для роботи банківської системи, буде залежати й ступінь довіри і, відповідно, розміри інвестицій.
“Щоб ця довіра була максимальною, не треба нічого видумувати — треба застосувати в Україні досвід банківських систем, американської, чи британської чи європейської континентальної. Тоді, якщо ми застосуємо досвід іноземного законодавства у банківській сфері, застосуємо у нас аналогічні банківські системи — це стане найлегшим шляхом до того, аби українська система мала такий же ступінь довіри, як у економічно розвинених країнах”, — наголосив експерт.
Додамо
Співзасновниця першої в Україні фінтех-екосистеми Concord Fintech Solutions Олена Сосєдка також вважає, що український банківський сектор потребує зрозумілих стандартів та правил роботи, зокрема для реалізації концепції Open Banking-2025, яка є абсолютно новою рольовою моделлю для нашого ринку.
“Найголовніше завдання держави — забезпечити всіх учасників прозорими, зрозумілими правилами роботи”, — вважає вона.
Важливо також, щоб правила моніторингу банківських транзакцій стали більш формалізованими.
“Вважаю, що правила моніторингу банківських транзакцій повинні стати більш централізовано формалізованими, а не мати розпливчастий характер, який наразі випливає з вимог до кожного учасника ринку як „власна методика ризик-орієнтованого підходу“ та яку регулятор може на власний розсуд вважати достатньою чи ні”, — вважає Олена Соседка.
На думку співзасновниці Concord Fintech Solutions, єдині стандарти, яких наразі не вистачає українським банкам, торкаються не лише юридичних, а й технічних питань, наприклад, єдиних стандартів та способів контролю технічних процесів, зокрема, під час реалізації Концепції відкритого банкінгу, яку затвердив Національний Банк України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НБУ посилює нагляд за фінансовим ринком: для цього створює нові підрозділи
Джерело: УНН