Енергомодернізація багатоповерхівок: у Миколаєві протягом року реалізовано 29 проєктів за програмою «Енергодім»

За інформацією: Суспільне.

У Миколаєві у 2024 році в рамках програми "Енергодім" було тепломодернізовано багатоквартирні будинки на майже 90 мільйонів гривень. Миколаївці встановлювали індивідуальні теплові пункти, утеплювали будинки та монтували сонячні панелі — ці роботи частково фінансуються з державного фонду енергоефективності та міського бюджету.

Кореспонденти Суспільного дізнавались, як протягом року у Миколаєві модернізували багатоповерхові будинки.

У дев’ятиповерхівці в Інгульському районі у жовтні 2024 року встановили індивідуальний тепловий пункт. Голова правління ОСББ Валентина Клапчук говорить, на облаштування пункту витратили мільйон гривень, з яких мешканці сплатили 20 відсотків.

"Для економії людських грошей. Для того, щоб самому не регулювати температуру, там датчики стоять, що регулюють температуру. Ну, в основному економія. Ми виставили градуси і тепліше. Навіть в кутових квартирах", — розповіла Валентина Клапчук.

Голова правління ОСББ Валентина Клапчук Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Індивідуальний тепловий пункт у багатоповерхівці Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Будинок в Інгульському районі, де встановили ІТП Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

У сусідньому будинку індивідуальний тепловий пункт працює два роки. Голова об’єднання співвласників Світлана Гонтаренко говорить, система автоматизована, а оптимальні параметри налаштовуються на пульті. Це дозволяє заощаджувати ресурси.

"У нас заощадження 20 відсотків у порівнянні з минулими роками. Тобто ми на 20 відсотків менше використовуємо, ніж раніше", — сказала Світлана Гонтаренко.

Голова ОСББ Світлана Гонтаренко Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Манометр індивідуального теплового пункту у багатоповерхівці Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Пристрої ІТП Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Обладнання ІТП Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Табличка з написом про заходи з енергозбереження, що розміщена на фасаді будинку Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Багатоповерховий будинок, де встановлено ІТП Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

За словами заступниці директора комунальної установи "Центр енергоефективності міста Миколаєва" Валентини Іщенко, державна програма "Енергодім" передбачає два пакети робіт.

"А" — це більш спрощений пакет щодо модернізації будинку, тобто це встановлення ІТПІндивідуальний тепловий пункт, капітальний ремонт системи опалення, облаштування підвалу, заміна вхідних груп тощо", — розповіла Валентина Іщенко.

Заступниця директора КУ “Центр енергоефективності міста Миколаєва” Валентина Іщенко. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

За пакетом "А" держава повертає 60 відсотків і 20 відсотків суми компенсує місто. Пакет "Б" передбачає компенсацію 70 відсотків від держави і 20 відсотків з міського бюджету, каже Валентина Іщенко.

"Пакет "Б" — це комплексний, тобто це ми говоримо про утеплення даху, про утеплення будинку загалом. Це дуже дороговартісні проєкти", — зауважила фахівчиня.

Співвласники будинку на вулиці Лазурній скористалися пакетом "Б", в рамках якого відремонтували дах, утеплили фасад будинку тощо. Максимальна сума компенсації від державного фонду становить два мільйони гривень для пакета "А" та десять мільйонів гривень для пакета "Б", розповіла Валентина Іщенко.

"На сьогодні в Миколаєві реалізується або реалізовано за рік 29 проєктів за програмою від фонду енергоефективності "Енергодім". Загалом за цією програмою наші ОСББ залучили близько 89 мільйонів гривень. Саме державних грошей від Фонду енергоефективності".

Багатоквартирний будинок на вулиця Лазурна, 50а. Миколаїв, 16 жовтня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Компенсацію від міста розглядають на комісіях в рамках місцевої програми співфінансування "Теплий Миколаїв". Цьогоріч виплачено близько дев’яти мільйонів гривень, говорить Валентина Іщенко.

Комісія, на якій розглядають компенсацію в рамках місцевої програми співфінансування “Теплий Миколаїв”. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

В місті вже є реалізований проєкт за програмою "Гріндім", яка стартувала з травня 2024 року. Це встановлення сонячних панелей та обладнання до них.

Сонячні панелі на даху багатоповерхівки у Миколаєві, 19 листопада 2024 року. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

В будинку на Архітектора Старова встановили гібридну електростанцію, пояснює голова правління ОСББ Валентин Черничко.

"Блекаут показав, що це дуже зручно. Ми відпрацювали вісім годин автономно, без генераторів, без нічого. Бо зараз сонця немає, то генерація дуже низька, але в нас листопад-грудень на півдні України завжди так. Проте двогодинне відключення ми взагалі не відчуваємо. Працює котельня, подається гаряча вода, комунальне освітлення, пункт подачі очищеної води. Все це працює автономно", — зауважив Валентин Черничко.

Голова правління ОСББ Валентин Черничко. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Вартість цієї гібридної електростанції 650 тисяч гривень. 70 відсотків жителів отримають гроші назад від Фонду енергоефективності. А наступного року буде можливість отримати компенсацію і від міста, говорить Валентина Іщенко.

Запровадження енергозберігаючих заходів у житлових будинках допомагає залучати іноземні інвестиції, каже міський голова Олександр Сєнкевич.

"Ми з вами, роблячи цю роботу, підіймаємо рейтинг Миколаєва, рейтинг України. І зможемо розраховувати на те, що у нас буде більше грошей, зокрема і безповоротних", — сказав очільник Миколаєва.

Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич на комісії. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

У 2025 році представники ОСББ зможуть отримати з місцевого бюджету "підйомні", для початку енергомодернизаційних заходів, говорить виконувачка обов'язків директора "Центру енергоефективності міста Миколаєва" Ольга Гавеля.

"Ці гроші з револьверного фонду можна використовувати для розробки проєктно-кошторисної документації, безпосередньо на свій внесок до програми енергомодернизації "Енергодім" від Фонду енергоефективності державного", — зазначила Ольга Гавеля.

Виконувачка обов’язків директора «Центру енергоефективності міста Миколаєва» Ольга Гавеля. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Також можна буде отримати гроші на капітальні ремонти або інші ремонтні роботи. На це у 2025 році запланували три мільйони гривень, розповіла Ольга Гавеля.

Довідковий Миколаїв