«Фактично усуває всі здобутки»: жителі Миколаєва вийшли на акцію проти закону 12414

За інформацією: Суспільне.

У Миколаєві ввечері 23 липня люди вдруге вийшли з плакатами на акцію проти закону 12414, який позбавляє НАБУ та САП незалежності, підпорядковуючи їх Офісу Генпрокурора. До акції доєднались близько 250 людей.

Свою позицію та вимоги від влади кореспондентам Суспільного розповіли учасники акції.

Учасниця акції Аліна каже, що законопроєкт прибирає усі здобутки, які зробили під час незалежності.

"Для мене це важливо, тому що в моїй країні не повинно бути корупції. І, хоч ці дві установи не були ідеальними, проте вони були і ми могли щось з цим робити", — говорить учасниця акції.

"Були якісь дії, люди боролись, помирали за те, щоб у нас була вільна, незалежна країна, щоб в нашій країні не було корупції і ми були вільними та незалежними. Проте зараз прийняли законопроєкт, який, фактично усуває всі здобутки, які зробили для нас наші громадяни".

Учасниця акції проти закону 12414 Аліна, Миколаїв, 23 липня 2025 року. Суспільне Миколаїв/Роман Волинський

Голова молодіжної громадської організації "Хвилясті" Максим Короткий говорить, що метою акції є розповісти людям про ситуацію у країні.

"Ми не просто скандуємо лозунги та збираємо людей. Ми робимо резервний план дій і паралельно працюємо над зверненнями до народних депутатів від Миколаївщини в Верховній Раді України", — говорить Максим.

Голова молодіжної громадської організації «Хвилясті» Максим Короткий на акції проти закону 12414, Миколаїв, 23 липня липня 2025 року. Суспільне Миколаїв/Роман Волинський

Місцевий житель Данило каже, що присутність на акції для нього важлива.

"Сьогодні ми присутні на акції проти вже прийнятого законопроєкту 12414, котрий передбачає фактичне знищення антикорупційних інституцій, що існували в Україні. Вони були створені, насамперед, завдяки студентству, завдяки підтримці міжнародних партнерів, внаслідок Майдану 2013 року.

Чоловік каже, на заходах буде присутній й надалі і запрошуватиме друзів.

Люди з плакатами під час акції проти закону 12414, Миколаїв, 23 липня 2025 року. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян

Після ходи вулицею Соборною люди зібралися біля міської ради та стали у вигляді українського герба, вигукували лозунги та співали гімн України.

До акції долучилися близько 250 людей, повідомила головна інспекторка поліції діалогу Алла Ткаченко.

Що відомо про законопроєкт №12414

Згідно з документом у розпорядженні Суспільного про пропозиції до законопроєкту 12414, які внесли до другого читання, законопроєкт змінює наступні повноваження НАБУ та САП:

  • генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
  • генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
  • скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.

Керівник САП тим часом втратить право входити до групи прокурорів — це вирішуватиме тільки генеральний прокурор.

Що відомо про обшуки СБУ у НАБУ та підозри від ДБР співробітникам НАБУ

Зранку 21 липня стало відомо, що Служба безпеки та Офіс генерального прокурора провели щонайменше 70 обшуків, які стосуються 15 працівників Національного антикорупційного бюро. Слідчі дії провели без ухвал суду. Про це йдеться у повідомленнях пресслужб СБУ, ОГП на НАБУ.

Раніше джерела Суспільного повідомляли, що відбулася серія обшуків у детективів бюро у різних регіонах. Їм інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з Росією, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. Згодом у НАБУ інформацію підтвердили.

Офіс Генерального прокурора також повідомив, що разом зі Службою безпеки України викрили та затримали керівника одного з територіальних управлінь детективів Національного антикорупційного бюро Руслана Магамедрасулова. Високопосадовцю НАБУ готується повідомлення про підозру в пособництві державі-агресору за ст. 111-2 Кримінального кодексу України.

СБУ також оголосили про підозру нардепу Федору Христенку у державній зраді. СБУ стверджує, що Христенко був агентом російських спецслужб та нібито відповідав за посилення впливу на Національне антикорупційне бюро (НАБУ). За даними Служби безпеки, Христенко перебував в "тісних" стосунках із частиною керівників НАБУ. Серед них називають й затриманого Руслана Магамедрасулова. Нардеп втік з України після початку повномасштабного вторгнення Росії.

ДБР оголосила підозри трьом співробітникам НАБУ у скоєнні ДТП, в результаті яких постраждалі отримали ушкодження. У НАБУ підтвердили, що ДТП стались. За даними НАБУ, дві події відбулись у 2021 році, а третя — у 2023 році. Бюро повідомляє, що співробітники не використовували службове становище для уникнення відповідальності за свої вчинки.

Група семи (G7) повідомила, що уважно стежить за подіями навколо Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), зокрема за розслідуванням щодо кількох його співробітників, яких підозрюють у скоєнні кримінальних правопорушень.

22 липня СБУ повідомила, що викрила нові факти витоку інформації з обмеженим доступом в Національному антикорупційному бюро (НАБУ). Їх виявили під час обшуків за місцем проживання нардепа ОПЗЖ Федора Христенка.

СБУ заявила про документи негласного стеження за фігурантами кримінальних проваджень, котрі розслідує НАБУ, а також нібито десятки особових анкет кандидатів у детективи Бюро.

Позиція НАБУ та САП

Національне антикорупційне бюро у Facebook опублікувало свою позицію щодо правок, внесених до законопроєкту 12414.

"Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури. Закликаємо народних обранців утриматися від голосування, яке може остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні", — йдеться у заяві НАБУ.

Керівники НАБУ та САП закликали президента Зеленського не підписувати законопроєкт про підпорядкування НАБУ й САП Генпрокурору. Про це директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко повідомили під час брифінгу 22 липня.

Під час наради 23 липня директор НАБУ Семен Кривонос та керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко повідомили Зеленському, що прийнятий 22 липня закон про скорочення повноважень САП обмежує роботу антикорупційних органів.

Довідковий Миколаїв