Генерал, що залишив слід в історії України | «Вулиці Миколаєва»: Олекса Алмазов

За інформацією: Суспільне.

Генерала Олекси Алмазова — таку назву має одна з вулиць у Заводському районі Миколаєва. Раніше вона була відома як вулиця генерала Карпенка. У 2024 році її перейменували на вимогу деколонізаційного закону. Алмазов був не тільки видатним військовим, а й активним громадським діячем. Пам'ять про нього вшановують й в інших містах України.

Історію Олекси Алмазова та вулиці, названої на його честь — дивіться у нашому проєкті "Вулиці Миколаєва" на YouTube-каналі.

Ця вулиця є головною магістраллю, яка веде до мікрорайону Намив, утвореного у 80-ті роки 20 століття. Її першою назвою була Новоспортивна, говорить співробітник краєзнавчого музею Ілля Хворостянюк.

"Лише у 1970 році її було перейменовано на вулицю генерала Карпенка — на честь героя Радянського Союзу, який був військовим льотчиком у роки Другої світової війни", — розповідає Хворостянюк.

Вулиця генерала Олекси Алмазова. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Історик Ігор Ніколаєв каже, що Карпенко народився у Лисичанську, а похований на Миколаївському некрополі. Він очолював школу з підготовки льотчиків в Миколаєві.

Читати ще

Читати ще

«Кожне поховання — це чиєсь життя»: що відомо про найстаріше кладовище Миколаєва — некрополь

В липні 2024 року, у звʼязку з декомунізацією, вулицю перейменували на честь українського генерала Олекси Алмазова.

За словами історика Владислава Мируна, військовий народився у 1885 році в селі Володимирівка Херсонської губернії, яке нині входить до Баштанського району Миколаївської області. Під час Першої світової війни Алмазов відзначився на західному та південно-західному фронтах, командуючи різними артилерійськими з’єднаннями. Також себе проявив в часи української революції.

"Він долучився до українського національного руху й займався українізацією ввірених йому збройних формувань. Його артилерійська батарея брала участь у визвольному поході — Кримській операції Петра Болбочана, внаслідок якої було визволено Крим від більшовиків. Також ця батарея брала активну участь у визволенні Лівобережжя від більшовиків".

У 1919 році Олекса Алмазов відзначився успішним контрнаступом армії УНРУкраїнська Народна Республіка. на правобережжі України.

"Виганяв з цих територій більшовиків, а також вів бойові дії проти російської добровольчої білогвардійської армії. В 1920 році воював в боях за Галич, за Проскурів", — говорить Владислав Мирун.

Зі слів історика, після цього разом зі своїм військом перейшов на тодішню територію Польщі та був інтернованийЛюдина, яку за рішенням влади тимчасово утримують під охороною, часто у спеціальних таборах або на визначених територіях, через підозру в її зв'язках з ворогом. Це схоже на арешт, але без офіційного судового процесу.. З того часу жив і працював на території Волинського воєводства.

Живучи в Луцьку, активно займався громадською діяльністю. Алмазов був членом Товариства імені Лесі Українки та Головної управи Української Волинської організації. Крім того, він був членом правління Волинського громадського комітету з допомоги голодуючим в Україні, що припадає на часи Голодомору.

Також він фінансово підтримував Луцьку українську гімназію. Помер у грудні 1936 року, додав Владислав Мирун.

Могила Олекси Алмазова у Луцьку. Вікіпедія

За словами Іллі Хворостянюка, нині пам'ять Олекси Алмазова вшановують не тільки в Миколаєві, а й, зокрема, з'являються вулиці в Львові, Херсоні, Києві, Дніпрі, Луцьку й Сумах.

Довідковий Миколаїв