Грек за походженням, який розвивав українську культуру в часи Російської імперії | «Вулиці Миколаєва»: Аркасівська

За інформацією: Суспільне.

Аркасівська — одна із вулиць в центрі Миколаєва, перейменована на честь письменника, композитора й історика Миколи Аркаса та його родини. Історичний діяч — грек за походженням, який розвивав українську культуру в часи Російської імперії. До перейменування вулиця мала назву Пушкінська — на честь російського письменника.

Історію Миколи Аркаса та вулиці, названої на його честь — дивіться у нашому проєкті "Вулиці Миколаєва" на YouTube-каналі.

За час свого існування цю вулицю перейменовували вже тричі, говорить історик Ігор Ніколаєв. Це одна з найстаріших вулиць міста. Першу свою назву вона отримала на початку ХІХ століття — Бульварна, адже вела до Флотського бульвару. В 1899 році її перейменували на Пушкінську.

Наприкінці липня 2024 року перейменовано близько 150 топонімів обласного центру на вимогу деколонізаційного закону. Тоді ж вулиця отримала назву — Аркасівська.

Історія їхньої родини на теренах міста починається у 1794 році, коли Андреас Аркас приїхав сюди з Греції, каже співробітник краєзнавчого музею Ілля Хворостянюк. Але найбільший вплив на Миколаїв справив онук Андреаса — композитор, письменник та історик, якого як і батька звали Микола. В обласному краєзнавчому музеї збереглися його фотографії та книга.

Книга за авторства Миколи Аркаса. Миколаївський краєзнавчий музей. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

"Саме Микола Миколайович став композитором опери "Катерина" на слова Тараса Григоровича Шевченка. Це була велика подія для тодішньої театральної культури. Саме за ініціативи Миколи Миколайовича у 1907 році було відкрито перше в місті товариство "Просвіта". Це був осередок українського життя", — розповідає Ілля Хворостянюк.

У часи розвалу Російської імперії родина Аркасів виїхала до Чехословаччини, після Другої світової війни — до США.

Архівні фотографії родини Аркасів. Миколаївський краєзнавчий музей. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

І хоча на честь Аркасів в Миколаєві вулицю перейменували в 2024-му, ще раніше на честь роду були названі різні обʼєкти: зокрема, сквер і гімназія. Особливого значення для миколаївців вулиця набула в 1981 році, коли відкрили проїзд через Інгульський міст. Вона стала однією з магістралей міста.

"Зважаючи на дружбу Марка Кропивницького та Миколи Аркаса, є дуже символічним, що ці вулиці перетинаються. Кожен бавився на левах, що стоять на вході до Каштанового скверу. Але мало хто знає, що вони стояли перед будинком Аркасів на перетині Адміральської та Соборної. На жаль, в часи Другої світової цей будинок був зруйнований", — говорить Ілля Хворостянюк.

Читати ще

Читати ще

Захворюваність на грип та ГРВІ у Миколаївській області зросла на майже 32 відсотки у порівняні з позаминулим тижнем

Читати ще

Миколаївська команда «Ніко-Баскет» здобула дві перемоги у турі Вищої ліги України

Довідковий Миколаїв