Як будувати здорові стосунки та підтримувати одне одного у складні часи: поради від миколаївської психологині

За інформацією: Суспільне.

Попри різні виклики життя, романтичні стосунки залишаються важливою частиною життя миколаївців, котрі будують відносини. Насамперед стосунки двох закоханих — це робота над собою, взаєморозумінням та розмаїттям у парі, і вони потребують часу, підтримки та морального ресурсу, а ще — постійного розвитку обох партнерів.

Як зберегти довіру, близькість і підтримувати один одного навіть на відстані, журналістам Суспільного розповіла психологиня простору "Затишно Space", що є проєктом благодійого фонду "Схід SOS", Анастасія Кошковська.

На чому будуються здорові стосунки

За словами Анастасії, немає єдиної формули для гармонійних відносин, але є кілька ключових основ. Перше — довіра, адже вона є фундаментом безпеки у парі та формується на чесності й відкритості. Партнери повинні мати змогу та ресурс говорити про проблеми, відкриватися і бути чесними один перед одним, каже психологиня.

"Як на мене, це такий навіть фундамент безпеки у відносинах, і саме довіра формується на чесності і відкритості, коли пара може говорити про будь-які почуття і переживання", — пояснює психологиня.

Психологиня Анастасія Кошковська. З архіву Анастасії

Не менш важливою є емоційна близькість. Вона ґрунтується на щирості й готовності показувати справжні емоції, а не лише позитивні сторони.

"Це коли люди не приховують свої емоції, дозволяють собі бути вразливими поруч одне з одним, коли не тільки показують красиву сторону, але й різні свої прояви".

Окрема увага має приділятися повазі до особистих кордонів, зазначила Кошковська. У кожної людини є свої бажання, потреби та особисті цілі, і стосунки не повинні вимагати відмови від цього.

"Кожен з них — це окрема особистість. І в кожного є свої якісь бажання, свої потреби, можуть бути свої особисті цілі. Тут дуже важливо не вимагати, щоб інший партнер відмовлявся від своїх захоплень або змінював якісь свої бажання в угоду іншому", — каже Анастасія.

Закохана пара гуляє містом. Getty Images

Прийняття різності партнера також є важливим. Гармонійні стосунки будуються не на однаковості, а на повазі до відмінностей, каже Анастасія. Люди мають різні цінності, погляди та інтереси, і це — нормально. Стосунки не означають, що партнери повинні повністю збігатися у своїх вподобаннях або мати однакові звички.

"Якщо говорити про здорові стосунки, то це постійний процес взаємодії. Не тоді, коли люди вступили у відносини або у шлюб і розслабились. Це постійний процес розвитку", — наголошує експертка.

Анастасія Кошковська наголосила, що ключовим фактором у відносинах є здорова комунікація. Будь-які стосунки — це постійний процес взаємодії, а не фіксований стан. Неможливо просто "вступити у відносини і розслабитися". Вони потребують розвитку та часу, роботи над помилками та особистістю. З часом змінюються самі люди, їхні погляди та життєві пріоритети, додала психологиня.

Чому варто знаходити час одне для одного

Збереження стосунків вимагає зусиль з обох сторін. Деякі люди скаржаться, що їм не вистачає часу чи ресурсу, але якщо відносини справді важливі, то необхідно знаходити можливості для їхньої підтримки.

"В першу чергу, кожен партнер повинен мати відчуття цінності самих відносин, і від цього буде бажання все ж таки шукати ресурс і інколи ставити в пріоритет саме стосунки".

Виховання, попередній досвід і навіть стиль спілкування у батьківських сім’ях партнерів можуть суттєво відрізнятися. Якщо одна людина звикла відкрито говорити про проблеми, а інша воліє мовчати та уникати конфліктів, це може призводити до нерозуміння. Саме тому важливо дотримуватись балансу — не тиснути, але й не замовчувати питання, які турбують, каже Кошковська.

"Є деякі складнощі, коли у кожної людини різний бекграундБекґраунд (від англ. background — "задній план") — досвід людини в тій чи іншій сфері. — те, як вона виховувалась, в якому соціальному оточенні була. Але точно варто пробувати говорити прямо. Комусь із партнерів це може бути важко", — пояснила психологиня.

Закохана пара у місті. pixabay

Партнери не повинні ставати чужими одне одному, замикатися в собі або накопичувати образи, каже Анастасія Кошковська.

"Тут важливо дотримуватись балансу, щоб не переходити межу і не нашкодити. Якщо партнер починає закриватися, то варто дати йому трохи часу, але при цьому наголосити: "Мені важливо з тобою проговорити, знайдімо для цього час і комфортну обстановку".

На думку психологині, стосунки працюють тоді, коли обидві сторони усвідомлено беруть у них участь.

"Основи здорових стосунків однакові для всіх пар, незалежно від статі обох партнерів. Це довіра, повага, прийняття одне одного та здорова комунікація. Є соціальні стереотипи, є певний тиск з боку суспільства на одностатеві пари. Це може впливати на їхні стосунки, бо партнери хочуть зберегти свою близькість, але їм доводиться зіштовхуватися із засудженням", — пояснює експертка.

Як вирішувати конфліктні ситуації

Конфлікти у стосунках — це нормальний процес, проте важливо правильно їх вирішувати. Правильний підхід — говорити про себе і свої почуття, а не звинувачувати партнера.

"Якщо вже дійшло до конфлікту, коли накопичилась агресія чи образа, важливо говорити "Я-висловлюванням", тобто від себе. Бо в конфліктних ситуаціях люди часто звинувачують партнера, і це змушує іншу людину захищатися", — пояснює психологиня.

Закохані тримаються за руки. pixabay

Якщо людина злиться або відчуває роздратування, важливо спочатку усвідомити свої емоції та дати собі час. Коли почуття вгамуються, слід пояснити партнерові, що саме стало причиною дискомфорту — відкрита розмова допоможе знайти компроміс і уникнути нагромадження образ.

"Тому важливо говорити про свої почуття. Не "ти винен", а "мені важко", "я почуваю себе так". Тоді є шанс, що партнер почує не звинувачення, а саме потребу, яку хоче виразити людина через своє невдоволення".

Як не втратити себе у стосунках

Любов до себе та особистий розвиток в першу чергу напряму впливають на якість відносин. Коли людина розвивається, вона краще розуміє себе, свої бажання та потреби, і це позитивно впливає на взаємодію з партнером, каже Кошковська.

"Важливо не розчинятися у стосунках, а зберігати власну індивідуальність. Відносини складаються з двох окремих людей, і кожен має право на свої захоплення, саморозвиток і особистий простір", — каже Анастасія.

Дівчина читає книгу. Getty Images

У довготривалих стосунках важливо уникати рутини, додавати новизну у спільне життя, відкривати нові горизонти разом. Це можуть бути подорожі, романтичні вечори, обговорення цікавих тем або спільні хобі.

Як підтримувати стосунки на відстані

Повномасштабне вторгнення стало причиною для багатотьох пар підтримувати стосунки на відстані. Вони потребують більше зусиль, оскільки немає можливості підтримати партнера дотиком чи поглядом, але спілкування залишається основним зв’язком між людьми.

"Стосунки на відстані потребують зусиль. Це важче, тому що немає фізичної близькості, яка теж дуже важлива. Але можна більше вкладатися в емоційну близькість".

Важливо визначити комфортний формат комунікації — чи це будуть відеодзвінки, повідомлення або листи. Спільні ритуали, як-от щоденні короткі розмови за філіжанкою кави чи перегляд фільму онлайн, допомагають зберігати відчуття присутності у житті одне одного, вважає психологиня.

"Варто домовлятися, як і коли буде комфортно спілкуватися, щоб це було зручно обом партнерам. І важливо, щоб спілкування було не кількісне, а якісне. Можна зідзвонюватися кілька разів на день, але говорити лише про побут. А можна один раз, але обговорити важливі почуття, думки, плани", — наголосила Кошковська.

Пара обіймається. КМДА

Миколаївська область лідирує за кількістю військовополонених. Психологиня каже, що очікування близької людини з полону — це складний емоційний процес, який може супроводжуватися тривогою, страхом, виснаженням.

"Важливо дозволяти собі переживати всі емоції, не придушувати їх, а також шукати підтримку серед людей, які розуміють цей досвід. Корисно долучатися до груп підтримки, звертатися до спеціалістів, а також підтримувати звичний ритм життя: дбати про здоров’я, займатися улюбленими справами, спілкуватися з близькими".

Це допомагає зберегти ресурс, необхідний для того, щоб витримати цей період та бути опорою для партнера в майбутньому. Коли партнер повертається з полону, адаптація до звичного життя може зайняти багато часу.

"Комусь потрібна постійна підтримка і присутність, а комусь, навпаки, треба час на самоті. Це дуже індивідуально", — зазначає експертка.

Кадри з обміну полоненими 5 лютого 2025 року. Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Повернення до звичайного життя після полону потребує терпіння зі сторони партнера, котрий не був у полоні. За словами Анастасії, не можна передбачити, скільки часу це займе, і важливо бути готовими підтримувати партнера стільки, скільки буде потрібно.

"Коли людина хоче говорити про пережите, її варто слухати. Але не тиснути, не вимагати подробиць, якщо вона не готова ділитися".

Як зрозуміти, що стосунки є токсичними

Іноді люди не одразу розпізнають, що опинилися в токсичних стосунках. Якщо у відносинах постійно присутні страх, тривога чи відчуття пригніченості, варто замислитися, чи не є вони токсичними. Психологиня каже, що маніпуляції, газлайтинг, психологічний тиск — це ознаки нездорових відносин.

"Визнати, що я знаходжусь у токсичних відносинах — це важливий крок. Але не всі до цього одразу приходять. Важливо звертати увагу на свої почуття", — радить психологиня.

Пара, що посварилася. Getty Images

Людина може не помічати проблеми, бо звикає до такого ставлення або боїться залишитися на самоті. Однак перший крок до змін — це визнання проблеми. Тільки після цього можна почати працювати над розв’язанням ситуації.

"Здорова комунікація — вона одна з таких дуже великих компонентів відносин", — підсумовує Анастасія Кошковська.

Важливість терапії

"Затишно Space" — простір, в котрому працює психологиня Анастасія Кошковська. Це місце, де люди можуть отримати безплатну психологічну, юридичну та соціальну підтримку.

Групова терапія у просторі. Фото з архіву Анастасії Кошковської

"До нас звертаються як переселенці, так і місцеві мешканці, жінки військових, люди, які переживають труднощі у стосунках чи в житті загалом. Ми відкриті для всіх, хто потребує підтримки".

У центрі можна отримати індивідуальні консультації, взяти участь у групових зустрічах, тренінгах, а також знайти допомогу у вирішенні юридичних та соціальних питань.

Читати ще

Читати ще Осіння депресія: як її розпізнати, чому вона виникає і як допомогти собі — розповідає миколаївська психологиня

Довідковий Миколаїв