Як фермерське господарство на Миколаївщині відновлюється після обстрілів

За інформацією: Суспільне.

Фермерське господарство у селі Новомиколаївка майже повністю відновилося після бойових дій 2022 року. Втім у квітні 2025 року господарство знов постраждало від російського обстрілу.

Про це кореспондентам Суспільного розповів власник і голова Олексій Смоляков.

Фермерське господарство у селі Новомиколаївка обробляє дві з половиною тисячі гектарів. За словами Олексія Смолякова, 10 років тому починали на площі 360 гектарів.

"У нас 70 відсотків — це зернові із соняшником навпіл, а решта 30 відсотків — це так звані нішеві культури: туди входять горох, нут, овочі та льон", — говорить голова фермерського господарства.

Власник і голова фермерського господарства Олексій Смоляков. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Усі поля засівають за технологією "No-Till", що дає кращі результати за мінімального обробітку ґрунту. Нині господарство майже повністю відновилося після втрат від обстрілів — у 2022 році воно перебувало на лінії фронту, каже керівник.

"У 2022 році господарство взагалі не працювало — територія перебувала в зоні активних бойових дій. Протягом усього 2023 року тривали роботи з розмінування. Через це торік урожай не збирали майже на 400 гектарах. Станом на 1 березня 2025 року 100 відсотків полів уже були засіяні".

Горох в ангарі господарства . Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Навесні 2025 року господарство знов було під обстрілом — у склад прилетів "шахед". Завідувач току Ігор Муравінець згадує той вечір.

"Вийшов на вулицю, чую — гудить. Ну гудить, думаю: чи ракета летить, чи що? Не встиг трохи далі пройти — вибух. Я бігом на ровер, приїхав сюди — тут уже склад розбитий", — говорить Ігор Муравінець.

Ангар, який постраждав від російської атаки. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

На відновлення складу потрібно витратити близько шести мільйонів гривень, каже Олексій Смоляков. Нині будівлю використовують лише на 30 відсотків.

Загалом склади господарства дозволяють зберігати до 10 тисяч тонн продукції, каже завідувач току. Пошкоджені обстрілами будівлі продовжують відновлювати. Машину для очищення зерна довелося замінити.

"Зараз у нас встановлена очисна система — ця машина українського виробника. Її потужність — 100 тонн на годину", — каже Муравінець.

Фермерське господарство на Миколаївщині . Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Господарство отримало грант на будівництво лінії з виготовлення паливних брикетів на умовах співфінансування. За словами Смолякова, Данська рада у справах біженців виділила мільйон гривень, ще 200 тисяч додало саме господарство. Обладнання вже придбали.

"У майбутньому ми змонтуємо обладнання. І з 1 вересня, згідно з договором, ця лінія має запрацювати. Вона створена для того, щоб забезпечити наші потреби та потреби місцевого населення альтернативою дровам. У першу чергу — щоб не пиляли наші посадки, адже газ дуже дорогий. Щоб люди не знищували рослинність, яка росла десятиліттями".

Довідковий Миколаїв