За інформацією: Суспільне.
У Миколаєві планові відключення світла призводять до зменшення прибутку та збільшення витрат на електроенергію. Представники малого бізнесу шукають шляхи зменшення фінансових збитків в умовах вимкнення електроенергії.
Про те, які труднощі виникають у підприємців через планові відключення дізнавалися кореспонденти Суспільного.
За словами економіста Олексія Мірошниченко, відсутність світла негативно впливає на розвиток та прибуток малого бізнесу.
"Якщо це об'єкт, який пов'язаний, наприклад, не з одягом та технікою, яка може просто стояти, а з продуктами харчування, то їх треба зберігати й це вкладені гроші. Відповідно тоді треба вкладати гроші в генератори, треба їх заправляти, виникають ризики з пожежної небезпеки. Тобто це все додаткові навантаження на бізнес", — говорить економіст.
Фахівець додає, занепад малого бізнесу негативно впливає і на економіку держави.
"Менше податків, менше людей які отримують зарплату, менша загальна купівельна спроможність. Тому кожен бізнес, який може працювати в цих умовах, докладає своїх зусиль для відновлення чи стабілізації нашої економіки", — зазначає Мірошниченко.
Економіст Олексій Мірошниченко. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук
Подружжя Волохових відкрило кав'ярню у лютому 2022 року.
"Кав'ярню з чоловіком ми відкрили в такий період і хотіли якось об'єднати людей, щоб до нас могли приходити спілкуватися, обмінюватись думками, щоб люди відчували себе тут комфортно, затишно і перш за все відчували себе як вдома", — розповідає підприємиця Олена.
Підприємець Андрій говорить, щодня з жінкою стикаються з новими труднощами. Нині вони виникають через відключення світла.
"Нам стає дуже важко працювати, тому що в нас багато обладнання, зокрема морозильна камера. Там зберігається багато продукції ми завжди переживаємо, що вона зіпсується, — каже чоловік.
Олена каже, разом з чоловіком придбали генератор, аби заклад працював під час відключень. Проте, каже жінка, є і мінуси його використання.
"Витрати на електроенергію на 400 відсотків збільшуються через генератор. Сам генератор коштує десь приблизно 37 тисяч. Ми взяли його на виплат, тому що відразу виплатити таку суму для маленького підприємства просто нереально", — говорить підприємиця.
Генератор Аліна Ковальчук/Суспільне Миколаїв
Продукти Аліна Ковальчук/Суспільне Миколаїв
Зі слів підприємиці Олени, хвилюється, аби не довелося закрити кавʼярню.
"Страхи є великі з приводу наближення холодів, тому що, як нам розповідають, буде ще гірша ситуація з електроенергією. Але навіть зараз кав'ярня працює з 11 робочих годин, шість годин на генераторі", — каже Олена.
Жінка додає, разом з чоловіком постійно думають, як зменшити витрати.
"Ми вже замислюємося над тим чи потрібно нам працювати повну робочу зміну 11 годин. Кілька годин роботи на звичайній електроенергії в нас буде близько 20 гривень коштувати, а робота на генераторі десь сто. Можна з легкістю порахувати, яка буде різниця у вартості за електроенергію", — говорить Олена.
Подружжя підприємців Андрій та Олена Волохові. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук
Підприємиця каже, потужності генератора не вистачає для того, щоб забезпечити повноцінну роботу закладу.
"Поворотний гриль ми вже вимикаємо, тому що це додаткове навантаження. Ми працюємо з притискним грилем, там ми смажимо і сосиски й булочки. Але в нас є велика професійна кавова машина, яка бере близько п'яти кіловатів. Плюс ще є освітлення, морозильна камера і коли все це працює, в один момент починає вибивати генератор. Він не тягне просто всю цю потужність", — розповідає жінка.
Анастасія працює у кав'ярні баристою майже рік. Дівчина каже, відключення світла уповільнює її роботу.
"Генератор не тягне два прилади одночасно, і робимо по черзі. Деякі люди розуміють, деякі ні, але намагаємось, щоб працювало для людей, щоб вони змогли випити смачної кави та перекусити", — говорить Анастасія.
Бариста Анастасія. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук