Рентабельність олійних культур з початку 2024 року поліпшується, зернові – досі в діапазоні збитковості, ситуація у тваринництві стабільна.
Про це йдеться у дослідженні Мінагрополітики щодо впливу війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва, повідомляє Укрінформ.
"Починаючи з липня 2023 року, рентабельність основних видів сільськогосподарських культур стабільно поліпшується. Утім виробництво зернових досі не досягло беззбитковості, а прибутковість олійних культур залишається мінімальною. Згідно з оновленим прогнозом, у 2024 році рентабельність олійних культур буде вищою, ніж прогнозувалось раніше, однак виробництво зернових й надалі буде збитковим", — йдеться у повідомленні.
Поліпшення рівня рентабельності, у порівнянні з попереднім періодом, пов'язано з відновленням експортних морських шляхів.
З початку 2024 року змінилась структура експортних маршрутів. Логістика агропродукції через річкові порти Дунаю важлива для України, однак вона на сьогодні не використовується на повну потужність.
Експорт до портів Гданська/Гдині наразі практично не здійснюється через збільшену пропускну спроможність та вищу рентабельність інших каналів експорту. У квітні 2024 року майже не здійснювався експорт олійних культур через румунський порт Констанца, що було частково пов’язано зі зменшенням залишків олійних культур для експорту.
Триває тенденція до зниження середніх норм внесення добрив у галузі. Хоча восени 2023 року і було зафіксоване збільшення норм внесення добрив під озимі культури, то навесні 2024 року норми внесення знову скоротились — в середньому на 5%.
Варто зауважити, що великі виробники практично не зменшили норми внесення добрив, в той час, як дрібні аграрії були змушені їх скоротити в середньому на 10-15%.
Норми внесення засобів захисту рослин залишились на тому ж рівні.