Єдина аптека на 11 сіл: як жителі деокупованої Первомайської громади, що на Миколаївщині, отримують ліки

У Первомайській селищній громаді Миколаївської області, де проживає понад чотири тисячі людей, залишилася тільки одна аптека. До повномасштабного вторгнення в громаді діяли три аптеки, однак зараз працює лише аптечний пункт в амбулаторії села Первомайське.

Про те, як люди тепер отримають ліки кореспондентам Суспільного розповів директор Медичного центру первинної медико-санітарної допомоги Павло Цопа.

За словами Павла Цопи, проблем із забезпеченням ліками у громаді немає. Люди з інсулінозалежністю отримують препарати централізовано.

"Якщо ця людина немає можливості поїхати в місто, бо вони тільки у міських аптеках – ми самі їх отримуємо і завозимо", — каже Цопа.

Директор Медичного центру первинної медико-санітарної допомоги Павло Цопа. Facebook

Також, за його словами, у громаді діє програма реімбурсації, завдяки якій жителі можуть отримувати певні ліки безплатно або з невеликою доплатою. Щоб скористатися цією програмою, пацієнт повинен укласти декларацію з лікарем.

Лікар-волонтер Сергій Петренко розповів, що волонтери часто приїжджають у деокуповані громади, зокрема і в Первомайське.

"Ми привозимо ліки для серцево-судинних, ендокринних захворювань, перевʼязувальні матеріали, знеболювальні".

Лікарі приймають пацієнтів в амбулаторії, надають консультації та роздають ліки, які є в наявності.

Лікар-волонтер Сергій Петренко, 27 вересня 2024 року, Миколаївщина. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Зараз у Первомайській громаді працює лише один аптечний пункт, розташований в амбулаторії села Первомайське. Начальник селищної військової адміністрації Максим Коровай повідомив, що через бойові дії всі три аптеки громади були пошкоджені.

"По інших селах курсує мобільний шпиталь українського Червоного Хреста. Частково за державною програмою видаються безкоштовні ліки", — пояснив Коровай.

Начальник селищної військової адміністрації Максим Коровай, 27 вересня 2024 року, Миколаївщина. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Фармацевтка Ірина Ярошук розповіла, що аптечний пункт відновив роботу у вересні 2023 року. Аптека працює шість днів на тиждень з 8:00 до 16:00. Жителі громади можуть замовити необхідні ліки, і їх доставляють протягом двох-трьох днів.

"Багато люди розбирають особливо в період простудних захворювань. Ну і "сердечники", тиск. Так як багато людей похилого віку".

Фармацевтка Ірина Ярошук, 27 вересня 2024 року, Миколаївщина. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Люди з інших сіл громади добираються до аптеки в Первомайському на "маршрутках" або власними автомобілями. Мобільний шпиталь українського Червоного Хреста також періодично курсує селами громади, надаючи допомогу.

Жителі громади звертаються по допомогу до волонтерів. Тетяна Тарнавська, яка проживає в Первомайському, прийшла за безплатними ліками від Фонду Сергія Притули та клініки "Zdravo". Вона отримала препарати від тиску, але відзначила, що решту ліків доводиться купувати в аптеці.

"Дали від тиску і все. Інше треба в аптеці купувати. Вистачає всього, але в місті все набагато дешевше", — каже Тетяна.

Місцева жителька Первомайського Тетяна Тарнавська, 27 вересня 2024 року, Миколаївщина. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Також допомогу отримала місцева жителька Олена Маркович, якій призначили ліки проти тиску та діабету.

"Це вони вдруге сюди приїхали. І вчора якісь були платні лікарі, але я не ходила, бо мені було погано".

Місцева жителька Первомайського Олена Маркович, 27 вересня 2024 року, Миколаївщина. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

До великої війни у Первомайській громаді проживало близько 10 тисяч людей. Станом на вересень 2024 року населення скоротилося до 4034 жителів.

Читати ще

Читати ще Погрожував підірвати гранату біля супермаркету. У Первомайську Миколаївської області затримали чоловіка

Читати ще З 30 тисяч гектарів сільськогосподарських земель на Миколаївщині розмінували майже половину — Шмигаль

Читати ще Оборона Зміїного, полон та нагорода за бої на Курщині: історія комбата Ярослава з миколаївської бригади