За інформацією: Суспільне.
У 2025 році миколаївському Центральному міському стадіону виповнюється 60 років. За ці десятиліття він став місцем для футбольних матчів та легкоатлетичних змагань.
Про історію стадіону кореспондентам Суспільного розповіли колишні футболісти та співробітник обласного краєзнавчого музею Ілля Хворостянюк.
За його словами, вперше ідея побудови великого стадіону в Миколаєві виникла ще після Другої світової війни.
"Тодішній стадіон "Авангард", на Пограничній, нині має назву "Юність", не витримував великої кількості людей в місті, що постійно збільшувалася", — говорить Ілля Хворостянюк.
"Ідею реалізували в 1965 році. Офіційно стадіон відкрили 26 вересня".
Архівне фото стадіону Фото з колекції Миколаївського обласного краєзнавчого музею.
Архівне фото стадіону Фото з колекції Миколаївського обласного краєзнавчого музею.
Команда будівельників Фото з колекції Миколаївського обласного краєзнавчого музею.
Такий вигляд Центральний міський стадіон мав наприкінці 1960-х років, коли його тільки збудували. Керував процесом будівництва інженер Олександр Растворов, каже Хворостянюк. Тоді на відкриття стадіону завітали понад 40 тисяч миколаївців.
"Це при умові, що проєктна місткість — всього 25 тисяч людей", — зауважує співробітник музею.
Тричі мінялися назви — "Суднобудівник", "Евіс" та "Центральний міський стадіон". Тут організовували чемпіонати з легкої атлетики, грала матчі місцева футбольна команда, яка в 1969 році дійшла до півфіналу Кубка Радянського Союзу.
"Важливим є те, що під газоном була велика дренажна система, що навіть після великих злив дозволяло виходити на гру на сухому полі", — розповідає Ілля Хворостянюк.
Архівне фото стадіону. З колекції КП «Центральний міський стадіон»
Книга відгуків нагадує про історію стадіону, починаючи з 1971 року. У ній є враження та автографи спортсменів різних епох. Побажання тут залишив колишній гравець "Динамо Київ" та екстренер "Динамо-2" Андрій Гусін.
Книга відгуків Суспільне МиколаївНазарій Рубаняк
Відгук Андрія Гусіна – екстренера «Динамо-2» та гравця «Динамо Київ» Суспільне МиколаївНазарій Рубаняк
Андрій Токарський пропрацював майже 30 років адміністратором місцевого футбольного клубу. Розповідає, як грали на стадіоні 1990 роках.
"Команда грала як "биток". Двадцять тисяч було постійно на кожному матчі. Та й "банда" ж така була: Забранський, Пономаренко, Бугай — це щось!", — згадує Андрій Токарський.
Колишній адміністратор футбольного клубу Андрій Токарський. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
За спортивний клуб "Миколаїв" один сезон 1997-1998 років відіграв Артур Якушев. Він каже, що команда була сильна, адже зберегла на той момент своїх лідерів у складі.
"Плюс приїхали гравці, які стали першими чемпіонами країни у складі Таврії. Це Ігор Волков, Телят Шейхаметов", — говорить колишній футболіст "Миколаєва".
Тренер Артур Якушев. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Якушев згадує матч Кубка України проти Кривбасу, каже, гра в Миколаєві була довга.
"Програли на виїзді Кривбасу 2:0. Вдома перемогли 2:0, в додатковий час прикро пропустили мʼяч. Далі забили, 3:1, але коштом забитого мʼяча на чужому полі пройшов Кривбас. Стадіон "гудів".
У 21 столітті вже муніципальний футбольний клуб "Миколаїв", хоч й грав переважно у Першій лізі, зміг дійти до півфіналу Кубка України.
Сучасний вигляд Центрального стадіону Суспільне МиколаївНазарій Рубаняк
Сучасний вигляд Центрального стадіону Суспільне МиколаївНазарій Рубаняк
Сучасний вигляд Центрального стадіону Суспільне МиколаївНазарій Рубаняк
Сучасний вигляд Центрального стадіону Суспільне МиколаївНазарій Рубаняк
Тодішній нападник команди Віктор Берко згадує свій перший матч на цьому стадіоні навесні 2012 року.
"Була ще така команда ФК "Одеса". І був у мене момент. Мабуть, було хвилювання і я вдарив трохи вище воріт. Ми закінчили матч 0-0, а так якби забив би — ми виграли б", — розповідає Віктор.
Колишній нападник команди «Миколаїв» Віктор Берко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Чоловік каже, на все життя запамʼятає кубкову гру проти харківського "Металіста", який, на той час, був одним з грандів Української Прем'єр-ліги.
"Просто, вийшло забити два голи зі штрафних. Ми виграли той матч, всі були задоволені: тренерський штаб, хлопці. Були позитивні емоції".
У червні 2022 року в стадіон поцілила російська ракета, пошкодивши також адмінбудівлю та бігові доріжки.
Наслідки влучання російської ракети в стадіон. Фото Асоціації футболу Миколаївської області
Газон відновили, і зараз тут тренуються та виступають дитячо-юнацькі футбольні команди, розповідає вже одинадцятий директор комунального підприємства "Центральний міський стадіон" Вячеслав Місаренко. Проте, станом на початок травня, місто не має дорослої професійної команди.
Читати ще
Читати ще
Центральний міський стадіон Миколаєва готують до початку нового сезону
Читати ще
У Миколаєві триває футбольний сезон: який стан міських стадіонів