Історія мір і ваг: колекція торгового приладдя обласного краєзнавчого музею в Миколаєві

За інформацією: Суспільне.

Понад 200 екземплярів ваг, лінійок, гир і іншого торгового приладдя зберігаються в Миколаївському обласному краєзнавчому музеї. Серед них — експонати від початку ХІХ століття до сьогодення.

Про їх історію та систему мір на Миколаївщині кореспондентам Суспільного розповів зберігач фондової групи "Метал-дерево" обласного краєзнавчого музею Максим Гранченко.

Ваги "безмін" 1831 року — саме такі часто забороняли використовувати у ті часи, розповідає Максим Гранченко.

"Через те, що на таких вагах можна було дуже легко маніпулювати вагою. На точність зважування впливало одразу кілька факторів: довжина мотузки, місце розташування навантаження. Якщо їх міняти, то можна було не доважувати", — говорить Гранченко.

Ваги «безмін» 1831 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

За його словами, у XIX столітті не дуже ефективним був і так званий кантор, оскільки пружини часто зношувалися. Через це також виникали погрішності у вазі.

Кантор XIX століття. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Ваги з візерунками кінця XIX століття могли дозволити собі лише заможні люди, — говорить Гранченко. У колекції є й мініатюрні ваги — ними, зокрема, зважували медичне приладдя та препарати.

"Воно належало Петрову Миколі Олександровичу — відомому лікарю в Миколаєві на початку-середині ХХ століття", — каже зберігач.

Ваги з візерунками кінця XIX століття. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

За його словами, ваги 60 та 70 років XX століття знайомі багатьом, адже їх активно використовували ще у 2000 та 2010 роках. Чоловік каже, усе, що важить до кілограма, показувала спеціальна стрілка, а для зважування понад кілограм необхідно було додавати додаткове навантаження, щоб обнулити показник.

Ваги 60 та 70 років XX століття . Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Часто для зважування використовували гирі.

"Не всі знають, звідки взагалі така міра: чому саме 8, а не 10, 16, а не 20. Відповідь проста: у системі мір є така одиниця, як пуд, і вона складала якраз 16 кілограмів. А 8 кілограмів — це якраз пів пуда".

Пудові гирі. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Також у музеї є лінійки з системою виміру в метрах та трохи більших — аршинахЦе стара одиниця довжини, яка дорівнювала приблизно 71 см. І хоча метричну систему винайшли ще під час Французької революції наприкінці XVIII століття, на території України її почали використовувати лише через сто років, каже співробітник музею Ілля Хворостянюк.

"Навіть після впровадження метричної системи багато хто продовжував користуватися старими одиницями виміру. Остаточно на метричну систему перейшли лише після приходу до влади більшовиків. У 1918 році радянська влада визнала її єдино правильною, а всі інші — "буржуазними пережитками", — говорить Хворостянюк.

Лінійка з системою виміру в аршинах. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Також у музеї зберігається жетон 1866 року з написом: "Мануфактурний магазин Семена Абрамовича Агіна".

"Він виконував, скоріше за все, рекламну функцію. На ньому написані типові, навіть для нашого часу, слогани. Наприклад: "Постійний великий вибір мануфактурних товарів за фабричними цінами", — розповідає Максим Гранченко.

Жетон 1866 року з написом: «Мануфактурний магазин Семена Абрамовича Агіна». Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Крім того, в колекції музею є й вилки XIX століття.

"Як ми бачимо, стоїть клеймо: "В. Грін. Миколаїв". Як нам вдалося зʼясувати, це був відомий у місті торгівець. На початку XX століття він мав у Миколаєві кілька магазинів у різних частинах міста".

Столові пребори XIX століття. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

У колекції — понад 200 предметів торгівлі. Більшість із них — саме з Миколаївщини, говорить Гранченко.

Довідковий Миколаїв