Як відбувається процедура приватизації окремих земельних ділянок

Відповідно до чинного земельного законодавства кожен повнолітній громадянин України може отримати в приватну власність та приватизувати земельні ділянки площею до двох гектарів – для використання під сільськогосподарські угіддя, до 0,12 га – для розведення садів, до 0,25 га – для будівництва приватного будинку в сільській місцевості (для селища вказана ділянка не може перевищувати 0,15 га, в місті – 0,10 га). Окрім того, приватизація земельних ділянок площею 0,10 можлива для будівництва дачного будинку та площею 0,01 га – для будівництва приватного гаражу. Приватизація зазначених ділянок здійснюється у вигляді безоплатної передачі права власності на вказані об’єкти фізичній особі, яка отримала їх на підставі відповідних рішень органів місцевого самоврядування та використовувала їх відповідно до цільового призначення.

За яких підстав виникає право на приватизацію земельної ділянки

Приватизація земельної ділянки можлива тільки за умови, що громадянин отримав на законних підставах право на користування ділянкою. Земельним кодексом України передбачено, що права на користування земельною ділянкою виникають можуть виникнути у випадку, якщо людина:

  • була членом садового чи дачного кооперативу та отримала в користування ділянку для побудови дачного будиночку чи для посадки саду;
  • отримала ділянку за часів колишнього СРСР для городу чи для побудови приватного будинку:
  • отримала ділянку у вигляді спадщини разом з будинком, який знаходиться на певній ділянці.

В деяких випадках передбачена можливість приватизації земельної ділянки, яка була самовільно захоплена певною особою, за умови, що дана ділянка використовується за цільовим призначенням впродовж 15 чи більше років та/або на ній зведено житловий будинок. На сьогодні приватизація земельної ділянки можлива тільки на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування, який виділив ділянку для певних цілей (отримання ділянки не залежить від місця поживання чи реєстрації отримувача). 

Якими є етапи приватизації земельної ділянки

Процедура приватизації земельної ділянки включає декілька етапів та для її успішного завершення передбачає використання послуг сертифікованих спеціалістів. Маючи на руках документи, які засвідчують право на користування земельною ділянкою, її майбутній власник звертається до спеціалізованої організації задля розробки проекту землеустрою, який виконується фахівцями, що мають відповідне обладнання та інформаційну базу.

Після розробки проекту землеустрою він в окремих випадках погоджується з установами, що ведуть облік об’єктів культурної спадщини та з органами державного архітектурного контролю, за умови, що земельна ділянка буде використовуватися для будівництва приватного будинку або буде змінювати своє попереднє цільове призначення – переводитися з земель сільськогосподарського призначення у землі під житлову чи комерційну забудову.

Після розробки технічної документації здійснюється її реєстрація у Державному реєстрі та відбувається процедура присвоєння кадастрових номерів для кожної ділянки зокрема.

Довідковий Миколаїв