Зі зростанням взаємозв’язку, який забезпечує інтернет, дедалі гостріше постає проблема: хештег #кібербулінг. Цей зв’язок впливає на людей різного віку, залишаючи глибокі емоційні шрами через анонімність і фізичну дистанцію, які пропонує віртуальний світ.
Кібербулінг, також відомий як віртуальний хештег #булінг, — це термін, який використовується для опису переслідування, залякування, погроз або будь-якої форми агресивної поведінки, що відбувається через електронні пристрої, такі як комп’ютери, смартфони або планшети, а також через онлайн-платформи, зокрема, соціальні мережі, додатки для обміну повідомленнями, форуми, електронну пошту тощо.
Кібербулінг передбачає використання технологій та інтернету для приниження, образи, наклепу або емоційної шкоди людині, будь то дитина, підліток чи навіть дорослий. Те, як це працює, може відрізнятися залежно від ситуації та тактики, яку використовують нападники, але загалом це відбувається за певними загальними схемами. Ось деякі з них:
Анонімність
Щоб переслідувати, погрожувати або ображати інших, булери часто ховаються за анонімністю в Інтернеті. Створюються фейкові профілі, а також використовуються анонімні акаунти, щоб уникнути відповідальності за свої дії.
Емоційний та психологічний вплив
Через це виникає серйозний вплив на психічне та емоційне здоров’я жертви. Тривога, депресія, низька самооцінка, проблеми зі сном і навіть роздуми про самогубство — ось наслідки, які можуть розвинутися в результаті кібербулінгу.
Погрози та образи
Повідомлення в погрозливому тоні, образи та наклепи на адресу жертви можуть часто надсилатися відповідальними особами. Всі ці дії або спрямовані на конкретну особу, або публікуються публічно, щоб принизити жертву перед широкою аудиторією.
Поширення чуток та неправдивої інформації
Зловмисні чутки про жертву, поширення конфіденційної або неправдивої інформації в соціальних мережах, на сайтах чи форумах з метою підірвати репутацію та завдати емоційної шкоди, як правило, поширюють агресори.
Вірусний ефект
У соціальних мережах та Інтернеті загалом повідомлення швидко поширюються, охоплюючи велику кількість людей. Це, як правило, має ефект підсилення, коли інші користувачі також починають атакувати та висміювати жертву.
Постійні переслідування
Часто має місце постійне переслідування, коли на одну і ту ж жертву нападають неодноразово, ускладнюючи їй можливість уникнути переслідування. Це включає постійні образи, повідомлення з погрозами або навіть фізичне переслідування, якщо розкривається її особиста інформація.
Соціальна ізоляція
Булери можуть також намагатися виключити жертву з онлайн-активностей, таких як чат-групи, багатокористувацькі ігри або віртуальні спільноти, ізолюючи її від однолітків і змушуючи відчувати себе самотньою та відкинутою.
Кібербулінг є формою насильства і є неприйнятним у будь-якому контексті, будь то школа, робоче місце чи онлайн-спільнота. Відсутність особистої взаємодії та анонімність, яку надає інтернет, часто заохочують кривдників до такої поведінки, оскільки вони відчувають себе захищеними та безкарними. Важливо пропагувати безпечну та відповідальну культуру в Інтернеті, повідомляти про випадки кібербулінгу та надавати адекватну підтримку жертвам.
Як протидіяти та захистити себе у віртуальному середовищі
Кібербулінг — це серйозна проблема, яка зачіпає багатьох людей в інтернеті. На щастя, ви можете вжити певних заходів, щоб протидіяти кібербулінгу та захистити себе в мережі. Нижче наведено кілька порад:
Будьте обізнані: знайте, що таке кібербулінг та різні види шкідливої поведінки, які можуть траплятися в Інтернеті. Це допоможе вам розпізнати, коли це відбувається, і відповідно відреагувати.
Зберігайте докази
Зберігайте журнали повідомлень, скріншоти чи будь-які інші докази кібербулінгу. Ці докази допоможуть вам повідомити про кривдника або звернутися по допомогу.
Не відповідайте
Не відповідайте на образливі або провокаційні повідомлення. Відповідь кривднику може заохотити його до нових знущань. Якщо можливо, ігноруйте контент і заблокуйте відправника повідомлень.
Спілкуйтеся з людьми, яким довіряєте
Поговоріть з друзями, родиною або колегами про те, з чим ви зіткнулися. Емоційна підтримка є ключовою, і ці люди можуть допомогти вам знайти рішення або звернутися за відповідною допомогою.
Блокувати та обмежувати
Блокуйте кривдників та обмежуйте налаштування конфіденційності в соціальних мережах. Таким чином, доступ до профілю буде обмежено, що дозволить уникнути небажаної взаємодії.
Дізнайтеся про політику та правила платформи
Ознайомтеся з політикою соціальних мереж та онлайн-платформ, якими ви користуєтеся найчастіше. Це допоможе вам зрозуміти, що є прийнятним, і повідомити про неналежну поведінку.
Повідомляйте
Використовуйте інструменти звітності, доступні на онлайн-платформах, щоб повідомити про булінг. Більшість соціальних мереж і веб-сайтів мають механізми повідомлення про цей тип поведінки. Повідомляючи про це, ви допомагаєте видалити шкідливий контент і притягнути кривдників до відповідальності.
Дбайте про конфіденційність в Інтернеті
Налаштуйте параметри конфіденційності у своїх профілях, щоб лише люди, яким ви довіряєте, мали доступ до вашої особистої інформації. Обмежте кількість інформації, якою ви публічно ділитеся, і уникайте запитів на додавання в друзі або взаємодії з невідомими людьми. Крім того, щоб забезпечити ще вищий рівень конфіденційності та безпеки в Інтернеті, варто розглянути використання віртуальної приватної мережі (VPN). Наприклад, сервіси, такі як VeePN, можуть шифрувати ваше з’єднання, захищаючи ваші особисті дані від несанкціонованого доступу під час перегляду веб-сторінок або використання мобільних додатків. ВПН також допоможе обходити обмеження географічного доступу до веб-ресурсів та забезпечить анонімність в Інтернеті, залишаючи вашу онлайн активність приватною. Завдяки цьому інструменту ви зможете впевнено користуватися Інтернетом, знаючи, що ваша приватність захищена.
Зверніться по допомогу
Якщо кібербулінг завдає шкоди психічному здоров’ю, не соромтеся звертатися за професійною допомогою. Поговоріть з психологом, шкільним консультантом або іншим фахівцем у сфері психічного здоров’я, який може вас направити і запропонувати підтримку.
Освіта та обізнаність мають важливе значення у боротьбі з кібербулінгом, а також впровадження ефективних політик і законів, які також діють для захисту. Уряди та цифрові платформи повинні співпрацювати, щоб створити чіткі правила, які визначають кібербулінг, розуміють пов’язані з ним ризики, встановлюють наслідки для кривдників і оперативно видаляють шкідливий контент. Крім того, необхідно інвестувати в технічні ресурси, такі як штучний інтелект, які дозволять виявляти і фільтрувати образливий контент, забезпечуючи більш безпечний і позитивний досвід роботи в Інтернеті для користувачів.