Крейсер «Москва»: зроблено в Миколаєві, затоплено в Україні

За інформацією: Суспільне.

Три роки тому, у Чорному морі 13 квітня 2022 року українські військові вразили крейсер "Москва" — флагман Чорноморського флоту РФ. Унаслідок влучання ракет "Нептун" на борту виникла пожежа, детонував боєзапас, а сам корабель наступного дня, 14 квітня, ліг на дно. Ураження корабля, що зведений у Миколаєві у часи СРСР, стало не лише ударом по російському флоту, а й однією з найгучніших перемог України на морі з початку великої війни.

Суспільне Миколаїв зібрало основні факти про затоплення крейсера — від перших хвилин до мемів про подію.

Хроніка подій

13 квітня 2022 року — 49 день повномасштабного вторгнення Росії в Україну

Близько 16:00 у Чорному морі українські військові виявили російський ракетний крейсер "Москва", що стояв за 120 кілометрів від берега в районі острова Зміїний. Про це пише портал "Мілітарний".

Одразу після верифікування та захоплення цілі оператори ракетного комплексу виконали пуск двома ракетами Р-360 "Нептун".

Ракета «Нептун». Генеральний штаб ЗСУ

20:42 Одним із перших про ураження крейсера "Москва" повідомив український бізнесмен і волонтер Серж Марко.

22:31 Голова Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко заявив, що судно підбили українські військові за допомогою ракетного комплексу "Нептун" українського виробництва.

22:57 За словами радника керівника Офісу президента на той момент Олексія Арестовича, на кораблі могли перебувати 510 членів екіпажу. Їхній порятунок буде ускладнений через штормову погоду.

23:43 Речниця Морської охорони на той момент Наталя Гуменюк підтвердила Суспільному, що саме крейсер "Москва" погрожував військовим на Зміїному та отримав відповідь: "Русскій воєнний корабль, іді… !".

14 квітня 2022 року — 50 день повномасштабного вторгнення Росії в Україну

01:58 Російське видання "РИА Новости" повідомило, що міноборони РФ оголосило про пожежу на борту крейсера. У повідомленні йшлося, що через пожежу на борту крейсера здетонував боєзапас. Причини пожежі в міноборони не назвали.

12:43 Офіцер Оперативного командування "Південь" Владислав Назаров повідомив, що внаслідок влучання українських ракет на "Москві" виникла пожежа. На допомогу судну вирушили інші кораблі, але через шторм і потужний вибух крейсер перекинувся на лівий бік і почав тонути.

12:49 Держагентство Росії написало, посилаючись на міноборони РФ, що пожежу на борту "Москви" локалізували, а постраждале судно відбуксовують до невизначеного порту, можливо, до військово-морської бази в Севастополі на окупованому Кримському півострові.

18:43 Речник Пентагону Джон Кірбі підтверджує інформацію РФ про те, що "Москва" не затонула і рухається в порт, імовірно, в Севастополь.

Крейсер «Москва». lenta.ru

20:23 Голова Одеської ОВА ввечері 14 квітня стверджував, що судно досі горить у Чорному морі.

22:52 Російське медіа зазначає, міноборони Росії повідомило, що під час буксирування крейсера в порт призначення через пошкодження корпусу, отримані в ході пожежі від детонації боєзапасу, корабель втратив стійкість і в умовах штормового хвилювання моря затонув.

18 квітня 2022 року — 54 день повномасштабного вторгнення Росії в Україну

01:15 У соцмережі Twitter (нині відомий як Х) з'явилося одне з перших фото ураженого крейсера "Москва".

Як США відреагували на потоплення крейсера

The New York Times повідомляє, що Україна не попереджала США про атаку на крейсер "Москва" у 2022 році. Посадовці США нібито "розлютились", коли дізнались, що Сили оборони України потопили російський військовий корабель.

Також американські посадовці нібито дуже "здивувались", адже не знали, що в України є зброя, яка може потопити крейсер.

В адміністрації експрезидента США Джо Байдена зростало хвилювання через затоплення крейсера "Москва", адже там вважали, що корабель — "потужний символ російської могутності".

У статті йдеться, що за словами колишнього офіцера Збройних сил США, коли на радарах з’явилося сповіщення про потоплення крейсера "Москва", американці здивовано промовили: "О, це ж Москва!", тоді як українці сказали: "О боже. Дуже дякуємо. До побачення".

Російський ракетний крейсер «Москва» проходить через Босфор в Середземне море. Can Merey/picture alliance via Getty Images

Два "Нептуна" = крейсер "Москва"

За даними інженера-кораблебудівельника Сергія Кривка, який розробляв крейсер у часи СРСР, ракета влучила у лівий борт безпосередньо під пусковими установками.

"Ось ця архітектура корабля, де купа пускових установок, по суті, і підвела головний корабель, у який влучила наша ракета "Нептун". Хаотичне нагромадження конструкцій в радіолокації називається "велика блискуча точка". І ракета наша "Нептун" з радіолокаційною голівкою наведення у цю точку і поцілила", – розповів Суспільному чоловік.

Макет крейсера «Москва» у Миколаївському суднобудівному музеї. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

На його думку, після вибуху бойової частини першої ракети, вже не було кому оголошувати тривогу. Друга ракета влучила у кормову частину.

Реакції у соцмережах та меми

Крейсер "Москва" — це саме той корабель, що погрожував прикордонникам на Зміїному і отримав відповідь: "Русскій воєнний корабль, іді… !". Від кінця травня, коли звільнили моряків з острова Зміїний, автором цих слів вважали морського піхотинця Романа Грибова. Він це визнавав і сам. Проте пізніше начальник прикордонної застави "Острів Зміїний" Богдан Гоцький заявив: фразу росіянам сказав його підлеглий, його ім'я не розголошували.

Ці слова блискавично поширилися серед українців та стали ледь не найпопулярнішим мемом воєнного часу — вислів друкували на білбордах, одязі, писали в описах особистих сторінок у соцмережах.

Марка Укрпошти «Русскій воєнний корабль, іді…». Укрпошта

На потоплення крейсера іронічно відреагував очільник Мінцифри Федоров, а також волонтер Сергій Стерненко. Крім того, про це висловилися російські опозиціонери, зокрема засновник групи розслідувачів Conflict Intelligence Team Руслан Левієв.

До того ж меми ширилися соцмережами від користувачів.

Мем про крейсер «Москва» Sensei/X

Мем про крейсер «Москва» Root Nation UA/X

Мем про крейсер «Москва» Ольга Волкович/X

Мем про крейсер «Москва» Maciej Szymczak/X

Мем про крейсер «Москва» LA/X

Мем про крейсер «Москва» З відкритих джерел

Мем про крейсер «Москва» З відкритих джерел

Мем про крейсер «Москва» З відкритих джерел

Мем про крейсер «Москва» З відкритих джерел

Що відомо про крейсер "Москва"

  • З початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України крейсер діяв в районі острова Зміїний. Після 2 березня 2022 року його бачили недалеко від узбережжя Одеси. Також корабель періодично повертався у порт Севастополя.
  • 13 квітня 2022 року українські військові заявили, що поцілили ракетами у російський крейсер "Москва", який погрожував захисникам Зміїного. Після влучання ракет на флагмані Чорноморського флоту Росії сталася пожежа, він почав тонути.
  • 14 квітня Росія визнала, що судно затонуло у Чорному морі.
  • 23 квітня Росія офіційно заявила, що через затоплення флагмана Чорноморського флоту РФ "Москва" загинув один військовослужбовець на ім’я Іван Вахрушев, ще 27 моряків вважаються зниклими безвісти. Російська сторона стверджує, що решта 396 членів екіпажу були евакуйовані з крейсера на інші кораблі Чорноморського флоту, які доправили їх в окупований Севастополь.
  • "Москва" стала найдорожчою втратою Росії у війні проти України — за оцінками, вартість ракетного крейсера становить близько 750 мільйонів доларів. За даними Forbes, при цьому загалом станом на 24 травня РФ втратила військової техніки на 13 мільярдів доларів.

Читати ще

Читати ще

Три роки на дні Чорного моря: миколаївські кораблебудівники розповіли про створення та знищення крейсера «Москва»

Довідковий Миколаїв