Культові сухі вина з найкращих солодких виноробних регіонів світу

Здебільшого якісні вина у світі — сухі. Водночас на аукціонах також представлено й цінні солодкі позиції на кшталт вінтажного портвейну чи знаменитих токайських напоїв, що подають не в келиху, а в кришталевій ложці. Цікаво, що впродовж останнього десятиліття зростає попит не на десертні сорти, а на сухе вино, виготовлене в тих самих регіонах. Дехто може назвати використання винограду з високим вмістом цукру для такої мети блюзнірством — і точно помилиться.

Чому зростає попит на сухе вино

Сьогодні майже кожен регіон, який раніше славився десертними напоями, випускає сухі варіанти. Це пов’язано зі зміною споживчого попиту. Раніше вино виготовляли в солодкому стилі, що відповідало очікуванням колоністів під час Епохи великих географічних відкриттів. Далі з’явилося шампанське Doux, яке асоціювалося з розкішним життям, особливо на екранах телевізорів. Тенденція змінилася тільки в 1980-х роках, коли посилилася цікавість до ЗСЖ.

Де шукати вишукане сухе вино

Найкращі локації:

  1. Сотерн. У складі сухих вин із цієї французької комуни переважає виноград сорту «семільон». З погляду смаку напій балансує на тонкій межі між насиченістю та свіжістю, з відтінками червоних або золотистих яблук, яскравою цитрусовою кислотністю, а також горіховою мінеральністю та округлою в’язкою текстурою.
  2. Порту. Попри те, що традиційне кріплене вино назвали на честь міста, у якому його витримували, виноград вирощують трохи нижче за течією річки Дору на крутих терасних схилах. Хоча портвейн надалі очолює асортимент місцевих виноробів, вони також можуть запропонувати вишукані сухі червоні й білі вина. Продукція настільки прекрасна, що навіть здобула окремий статут — DOC Douro.
  3. Токай. Сухі вина з цього угорського міста переважно виготовлені з винограду «фурмінт». Вони можуть витримуватися в дубових бочках або ні. Замість екзотичного пряного мармеладу, апельсинової олії та медової насиченості солодких версій, у сухих з’являються нюанси свіжих фруктів, таких як персик, лимон, апельсин. Водночас виробники завжди вказують на стиль напою, що полегшує розрізнення для споживача. Наприклад, позначка «szaraz» на етикетці означає, що це сухе вино. Інший виноградний сорт, вартий уваги, — «харшлевелю».

Чому варто вибрати сухе вино із «солодких» виноробних регіонів

Перша перевага — низька ціна, якщо порівнювати з десертними аналогами, оскільки процес вініфікації менш трудомісткий. До того ж зі свіжого стиглого винограду можна отримати більшу порцію кюве, ніж із сушеного. Коли виготовляють десертне вино, ягоди зазвичай підсушують на сонці, допоки їхню поверхню не вкриє Botrytis — сімейство благородної плісняви.

Другий важливий момент — вираження особливостей сорту й теруару. Майже неможливо відчути мінеральні або трав’яні аромати, якщо вони затьмарені високими дозами залишкового цукру.

Довідковий Миколаїв