За інформацією: Суспільне.
У Костянтинівській громаді Миколаївщини на навчальному майданчику 31 студент проходить курс із ручного розмінування. Він розрахований на 25 днів. Після завершення випускники стають демінерами.
Про це кореспондентам Суспільного розповів керівник тренінгового відділу міжнародної організації з гуманітарного розмінування The HALO Trust в Україні Андрій Позняк.
Стати демінером може кожен, якщо стан здоров’я дозволяє.
Студенти проходять курси із ручного розмінування. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
За словами головного інструктора Андрія Позняк, працює він в The HALO Trust з 2016 року – тоді долучився до розмінування на рідному Донбасі.
"Найважливіше для демінера — бути уважним і ставитися до своєї роботи з великою повагою. Складнощів немає жодних, треба просто виконувати вказівки інструктора і навчатися послідовно — від простого до складного", — говорить Позняк.
Керівник тренінгового відділу міжнародної організації з гуманітарного розмінування The HALO Trust в Україні Андрій Позняк. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Миколаївець Юрій Нефьодов проходить курс з підготовки демінерів. З його слів, 24 лютого 2022 року пішов добровольцем служити у Нацгвардію. Нещодавно звільнився через сімейні обставини.
"Вирішив займатися, щоб могти допомагати батькам і плюс робити щось важливе для своєї країни. Розмінування — це дуже великий етап і важливий для нашого майбутнього", — каже Юрій Нефьодов.
Юрій Нефьодов. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Юрію, як і його колегам, залишилося навчатися близько тижня, загальний термін курсу — 25 днів.
"Спочатку у нас було п’ять днів начитки — лекцій. Ми пройшли всі ці етапи, всі методи розмінування, і тепер поступово закріплюємо їх на тренінговому полі", — говорить студент курсу демінерів.
Знак попередження: «Небезпечно міни». Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Валерій Стрілець розповів, що проходить підготовку демінера в рамках навчання на польового офіцера HALO Ukraine. Різні посади в організації обіймав з вересня 2022 року.
Я розумів, яка небезпека і що таке мінне поле. Але я не знав, як важко і складно проводити саме гуманітарне розмінування. Це не лише теоретичні знання, але й практичний алгоритм дій, який потрібно постійно прокручувати в мозку, не допускаючи помилок. Адже будь-яка помилка може призвести до трагічних наслідків
Валерій Стрілець . Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Навчання на території Костянтинівської громади проводять з весни 2023 року. Серед студентів поточного курсу 25 чоловіків і шестеро дівчат.
"У нас повне рівноправ’я, але хлопці підтримують – підтримують тебе, коли тобі тяжко, вони можуть тобі сказати: Зберися, все буде гаразд", — говорить студентка курсу демінерів HALO Ukraine Світлана Богатиренко.
Студентка курсу демінерів HALO Ukraine Світлана Богатиренко. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Зі слів Світлана Богатиренко, народилася і до 2014 року жила у Криму, останні 10 років — у Миколаєві. За освітою юрист. Жінка каже, що батько певний час хвилювався, коли дізнався про її намір стати демінеркою, але Світлана має чітку мотивацію.
"Я хотіла б допомагати своїй країні. У мене багато родичів зараз у Донецькій області, тому я зацікавлена і хочу мати відношення до цього — щоб люди могли повертатися у свої домівки", — зазначає Світлана.