«Ліс буде існувати сотні років»: як протягом 2024 року на Миколаївщині висаджували дерева у лісництвах

За інформацією: Суспільне.

У 2024 році на Миколаївщині висадили 3,4 гектара лісу. Лісівники створили понад 25,4 мільйона посадкових місць для дерев. Загальна площа лісистості у регіоні становить 83,4 тисячі гектарів.

Про це 23 січня 2025 року кореспондентам Суспільного розповів начальник відділу відтворення лісів Філії "Південний лісовий офіс" ДП "Ліси України" Сергій Завгородній.

Стан лісистості на Миколаївщині

За словами Завгороднього, за 2023-2024 роки лісівники створили в рази більше лісових культур, ніж у попередні десять років.

"Більше це зумовлено тим, що прийшла реформа і на південь надали нам можливості створювати ліси. До реформи це було неможливо", — розповів він.

Начальник відділу відтворення лісів Філії «Південний лісовий офіс» ДП «Ліси України» Сергій Завгородній. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян

На Миколаївщині територія лісу займає чотири відсотки від загальної площі регіону.

"Зміни клімату у нас відбуваються, суховії, створюється своєрідний мікроклімат навколо насаджень, очищується повітря, дуже багато позитивних показників при створенні лісових насаджень", — каже чоловік.

Лісові ділянки на честь військовослужбовців

Зокрема, дерева висаджували на честь військовослужбовців та воїнів-лісників. Одну з таких ділянок створили на початку грудня у Врадіївці, в памʼять про загиблого Михайла Мироненка. Пам'ятний знак воїна розташований біля офісу Врадіївського надлісництва.

"Засадимо ділянку сосною звичайною, яка буде пам’яттю наступним поколінням, близьким, рідним і лісникам", — розповів начальник "Врадіївського надлісництва" Ярослав Булавко.

Пам’ятник знак біля офісу місцевого лісництва на честь загиблого воїна-лісника Михайла Мироненка. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян

Люди висаджують ділянку лісу на честь загиблого воїна-лісника Михайла Мироненка. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян

Саджанці кримської сосни. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян

Вдова загиблого військового-лісника Вікторія Мироненко разом з дітьми приходила саджати сосни. Жінка хоче, аби пам’ять про її чоловіка жила вічно, як частина лісу.

"Хотілось, щоб він жив, виховував своїх дітей. Він дуже любив свою роботу. Відповідально ставився до всього".

Вдова загиблого військовослужбовця-лісника Вікторія Мироненко разом з дітьми. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян

Тоді, третього грудня 2024 року, рідні та колеги Михайла Мироненка насадили понад 7000 саджанців сосни кримської у пам’ять про загиблого воїна-лісника.

Як висаджують дерева

У Щербанівському лісництві восени також висаджували сосну кримську у памʼять про військовослужбовців. Для ручної посадки дерев фахівці використовують так званий "меч Колесова" — продовгуватий інструмент із загостреним кінцем, що встромляють у землю, аби зробити лунку й потім туди покласти сіянець.

Люди використовують «меч Колесова» для саджання дерев. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

До висаджування сосни кримської у лісництві долучався військовослужбовець Віталій Савчин. Разом з ним ліс висаджували і його побратими, які у відпустці або на реабілітації.

"Є багато наших земляків, які загинули, пропали безвісти, тому в пам'ять ми хочемо створити невеличку ділянку лісу. З перспективою, що лісництво буде створювати цілий масив", — говорить Віталій Савчин.

"Ліс — довготривалий процес, він буде існувати сотні років. Практично це і як екологічна сторона, і як пам'ять про наших земляків і товаришів".

Відра з сіянцями сосни кримської. Миколаївщина, листопад 2024 року. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Перед тим, як садити дерева, територію обстежили екологи й перевірили, чи підлягає вона лісорозведенню.

"Зараз дуже актуально створювати саме мішані культури, не монокультури, особливо, якщо це стосується хвойних насаджень. Це для того, щоб певною мірою запобігати розповсюдженню шкідників, пожеж, якщо вони, не дай Боже, можуть трапитися", — розповіла 22 листопада 2024 року тодішня начальниця Вознесенського надлісництва Філії "Південний лісовий офіс" Антоніна Чикачова.

За словами лісничого державного підприємства "Ліси України" Валерія Новицького, кожна ділянка має власну візитівку з інформацією про квартал-виділ, породу дерев, площу та час насадження.

Лісничий державного підприємства «Ліси України» Валерій Новицький. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян

Сосна кримська, робінія та дуби — основні види дерев, які добре приживаються на півдні України, говорить Сергій Завгородній.

Читати ще

Читати ще

Небо затягне хмарами: погода на Миколаївщині 23 січня

Довідковий Миколаїв