Літній сезон 2025 року: добірка безпечних місць для відпочинку на Миколаївщині

За інформацією: Суспільне.

Узбережжя Чорного моря на Миколаївщині залишається закритим для відвідувачів через загрозу вибухонебезпечних предметів. Водночас в області діє перелік перевірених та офіційно дозволених для відпочинку природних локацій. Йдеться про частину каньйонів, лиманів, озер і ландшафтних парків.

Де можна відпочити в літку 2025 року в регіоні журналістам Суспільного розповіла в.о. начальника відділу з питань туризму Миколаївської обласної військової адміністрації Ірина Андрєєва.

Море під забороною?

"До Миколаївщини прямують туристи за різним відпочинком і область здатна задовольнити найвибагливіші потреби".

Однак, за словами Андрєєвої, на туристичний потенціал регіону суттєво вплинуло вторгнення Росії.

Під час воєнного стану на Миколаївщині заборонено відвідувати узбережжя Чорного моря — від Коблевого до Очаківського мису. Обмеження стосуються купання, риболовлі, водних розваг та заняття спортом у Коблевому, Морському, Луговому та Рибаківці. Це визначено розпорядженням Миколаївської районної військової адміністрації від 30 травня 2023 року.

"Причина — потенційна наявність вибухонебезпечних предметів у прибережній зоні та неможливість гарантувати безпеку громадян", — каже посадовиця.

Пляж на Чорноморській косі, 2021 рік, Миколаївська область. Суспільне Миколаїв/Нікіта Хаіндрава

За словами Ірини Андрєєвої, виконавчим органам Куцурубської, Чорноморської, Коблівської сільських рад та Очаківської міської ради рекомендують встановити на узбережжі попереджувальні знаки з написами "Заміновано" та "Прохід заборонено". Комендатурі Миколаївського району разом із військовими формуваннями доручено контролювати дотримання заборони.

Попередження про міни на узбережжі Чорного моря. Архів Суспільне Миколаїв

Посадовиця каже, заборона стосується лише прибережної зони і не поширюється на діяльність готелів, баз відпочинку, кафе тощо.

"Рішення щодо початку роботи власники баз відпочинку, готелів, пансіонатів ухвалюють самостійно з урахуванням безпекової ситуації. Питання про можливість відпочинку безпосередньо на пляжах морського узбережжя та купання в морі буде розглядатися після стабілізації безпекової ситуації", — розповідає Андрєєва.

Пляж на Чорноморській косі, 2021 рік, Миколаївська область. Суспільне Миколаїв/Хаіндрава Нікіта

Зі слів жінки, в Миколаєві рятувальники перевіряють прибережні зони та прилеглі водойми в популярних місцях відпочинку, щоб виявити можливі вибухонебезпечні предмети. Зазвичай містяни відпочивають у трьох районах міста:

  • Заводський район: берегова зона мікрорайону Намив по вулиці Лазурна;
  • Центральний район: вулиця Веселинівська, 1/1 (місце масового відпочинку "Прибій", межує зі сквером "Вербочка");
  • Корабельний район: між вулицями Новобудівною, Ольшанців та Леся Курбаса (місце масового відпочинку "Маяк").

Містяни відпочивають на одному з миколаївських пляжів. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Рішення щодо функціонування місць масового відпочинку населення на водних об’єктах міста в літній період 2025 року буде винесено на розгляд місцевої комісії з питань ТЕБ і НС ММРВідділ техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Миколаївської міської ради. після завершення обстеження з урахуванням вимогСтаття 32 Кодексу цивільного захисту України, додала посадовиця.

"В усякому випадку, рекомендується завжди перевіряти актуальну інформацію щодо безпеки перед відвідуванням будь-якої локації", — говорить Ірина Андреєєва. 

Які з водних маршрутів мають дозвіл на функціонування цього літа?

Під час воєнного стану на Південному Бузі та в Бузькому лимані в межах Миколаївської області тимчасово діє особливий режим судноплавства, говорить керівниця відділу з питань туризму Миколаївської ОВА. Він стосується всіх типів суден — цивільних, спортивних, риболовних і військових.

"Кожен водний маршрут підлягає обов’язковому погодженню з підрозділами військових формувань, правоохоронних органів і органів спеціального призначення", — говорить Ірина Андрєєва.

Собака у річці. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Влітку 2025 року на берегах Південного Бугу та Інгулу, за межами Миколаєва, є доступні місця відпочинку, зокрема село Мигія, яке розташоване на березі Південного Бугу. Місце рекомендується як відпочинок серед природи, каже Адрєєва.

Крім того, у доступі для відпочиваючих є Велика Українська коса "Чилова" та район пересипу біля села Коблеве — безпечні місця для купання.

Туристи на Тилігулі, 17 липня 2023 року, Миколаївська область. Суспільне Миколаїв/Юлія Філімон

Відкриті для відвідування природні об'єкти на Миколаївщині

Попри війну та обмеження на Миколаївщині цього літа є безпечні і перевірені локації для відпочинку на природі. У регіоні діють ландшафтні парки, каньйони, озера та заповідники, частина з яких офіційно відкриті для відвідування.

"Тилігульський" регіональний ландшафтний парк

Регіональний ландшафтний парк "Тилігульський" розташований на адміністративному кордоні Миколаївської та Одеської областей. Враховуючи недоступність морського узбережжя, кількість відвідувачів Тилігульського лиману щороку зростає.

"Це справжня перлина області. На різноманітних ландшафтах парку процвітає багата флора і фауна, у тому числі види, занесені до Червоної книги України. Ковилові степи на території парку зачаровують своїм "хвилюючим" виглядом".

Ковилові поля на Тилігульському лимані. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Посадовиця говорить, Тилігул є місцем масового гніздування та концентрації птахів під час сезонних міграцій — у цьому районі можна побачити майже 270 видів пернатих. За її словами, це одне з небагатьох місць у південній Україні, де дозволені купання та масовий відпочинок.

"Лиман має природні бар’єри, які ускладнюють потрапляння небезпечних об’єктів з моря, що підвищує рівень безпеки", — говорить Андрєєва.

Тилігульський лиман. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

За результатами досліджень 2023-2025 років, вода тут — безпечна, придатна для купання, без ознак мікробіологічної чи хімічної загрози, підтверджено її придатність для рекреаційного використання, додає керівниця відділу з питань туризму Миколаївської ОВА.

Національний природний парк "Бузький Гард"

Бузький Гард — це історична назва козацької паланки Війська Запорозького, сформованої на місці злиття річок Великий Ташлик і Південний Буг. А "гард" — це спеціальна споруда для вилову риби, що використовувалася за козацької доби.

Відпочинок у Національному природному парку «Бузький Гард». Суспільне Миколаїв/Юлія Філімон

Відпочинок у Національному природному парку «Бузький Гард». Суспільне Миколаїв/Юлія Філімон

Відпочинок у Національному природному парку «Бузький Гард». Суспільне Миколаїв/Юлія Філімон

Відпочинок у Національному природному парку «Бузький Гард». Суспільне Миколаїв/Юлія Філімон

Відпочинок у Національному природному парку «Бузький Гард». Суспільне Миколаїв/Юлія Філімон

Відпочинок у Національному природному парку «Бузький Гард». Суспільне Миколаїв/Юлія Філімон

Відпочинок у Національному природному парку «Бузький Гард». Суспільне Миколаїв/Юлія Філімон

У парку можна відвідати чотири локації:

  • Мигійські пороги — одна з природних трас водного слаломуВид водного спорту, який передбачає проходження спортсменом на байдарці або каное спеціально облаштованої траси з ворітьми (штангами), розташованими на річці або штучному каналі. в Європі. Це система бурхливих порогів на річці Південний Буг, для любителів рафтингу Водний вид спорту і відпочинку, що полягає в сплаві на спеціальних надувних човнах (рафтах) по гірських річках із швидкою течією та порогами.та водного сплаву;
  • Актовський каньйон — найдавніша ділянка суші в Україні, що є ідеальним місцем для альпіністів та скелелазів. Тут розташовані величні гранітні скелі та унікальні ландшафти;
  • Радонове озеро — природне озеро, що утворилося в колишньому гранітному кар’єрі. Тут можна купатися, засмагати та спуститися тролеєм на ролику по тросу;
  • Озеро Мальта — Олександрівський гранітний кар’єр біля Вознесенська, близько 106 кілометрів від Миколаєва. Максимальна глибина озера складає 60 метрів. Озеро відкрито для відпочинку, купатися дозволено без обмежень. Це альтернатива морським пляжам у регіоні. Підходить для дайверів, SUP‑розвагВид водного спорту і відпочинку, де людина стоїть на великій стабільній дошці і рухається по воді за допомогою довгого весла. або просто релаксу на воді.

Краєвид на Мигію. Суспільне Миколаїв/Світлана Кльосова

Зі слів Ірини Андреєвої, це унікальна туристична локація на Миколаївщині, яка поєднує природну красу, історичну спадщину та активний відпочинок.

Регіональний ландшафтний парк "Приінгульський"

Парк "Приінгульський" створили рішенням Миколаївської обласної ради 17 грудня 2002 року. Його площа — понад 3 тисячі гектарів. Він розташований у Баштанському районі Миколаївської області.

Це природоохоронна територія, яка входить до природно-заповідного фонду України.

Тут можна відвідати:

  • Софіївське водосховище — друге за розмірами в області, утворили у 1968 році. Навколо нього створено парк, де розташовані зони відпочинку, підвісний міст та штучний водоспад — найбільший в Миколаївщині;
  • Рукотворний каньйон — частина діючого Софіївського гідровузла, прихована серед степу з прямовисними скелями, бурхливим водотоком;
  • Скеля "Пугач" — тут вимальовуються чудернацькі образи: профіль велетенської людини, дівоче обличчя, жінка з довгим волоссям;
  • Скеля "Стовп" — поважно височіє на острові між мальовничими петлями річок Інгул і Стовпова.

Регіональний ландшафтний парк «Приінгульський» . РЛП «Приінгульський»

Також для відвідувачів парку станом на липень 2025 року доступні два туристичні маршрути: "Стежками Приінгулля" та "Мозаїка природи".

"Лісовий заказник місцевого значення "Володимирівська дача" — лісові масиви з хвойних та листяних рукотворних насаджень загальною площею понад 1000 гектарів. Територія потребує обстеження на наявність вибухонебезпечних предметів та наразі не може використовуватися як туристичний об’єкт", — говорить керівниця відділу з питань туризму Миколаївської ОВА.

Ящірка зелена. РЛП «Приінгульський»

Крім того, обстеження потребує й ботанічна пам’ятка загальнодержавного значення "Степок". Це цілинний степовий масив площею 11 гектарів з різноманітною природною степовою рослинністю, каже Андреєєва.

Природний заповідник "Єланецький степ"

Це природний заповідник на Миколаївщині, розташований у Єланецькому та Новоодеському районах. Він є найбільшою ділянкою цілинного степу в Північно-Західному Причорномор'ї, розповідає Ірина Андрєєва.

"Єдине місце в Україні, де можна побачити американських бізонів у напіввільних умовах. Ці величні тварини були привезені з біосферного заповідника "Асканія-Нова" понад 40 років тому".

Бізон американський. Ігор Моїсєєв/Природно-заповідний фонд України

Крім того на території Миколаївської області функціонують кілька крафтових і агроекологічних виробництв, які приймають відвідувачів без додаткових дозволів з боку державної влади — як окремі суб'єкти господарювання, зареєстровані відповідно до законодавства України.

Перелік деяких безпечних об’єктів:

  • Равликова ферма "Равликовий Рай" (село Українка, Коблівська територіальна громада);
  • Устрична ферма "Устриці Скіфії" (село Українка, Коблівська територіальна громада);
  • Лавандове поле "Lavanderukraine" ( село Нечаяне, Миколаївський район);
  • Приватне підприємство "Виноробня Сливино" (село Сливино, Миколаївський район);
  • "Лавандовий Простір" (місто Нова Одеса, Миколаївський район).

Лавандове поле . Суспільне Миколаїв/Роман Волинський

Туристичні маршрути в межах каньйонів на Миколаївщині

У Миколаївській області, з урахуванням воєнного стану, для відвідування відкриті окремі туристичні маршрути в каньйонах. Їх попередньо обстежили уповноважені служби та визнали безпечними, каже керівниця відділу з питань туризму Миколаївської ОВА.

Зокрема для відпочинку відкриті природні маршрути в Актовському, Арбузинському та Петропавлівському каньйонах, а також на території Національного природного парку "Бузький Гард" поблизу села Мигія.

"Ці маршрути проходять вздовж річки Мертвовід та Південного Бугу, охоплюють ділянки з унікальними геологічними формаціями, оглядовими майданчиками, історичними млинами та водоспадами. Території мають природоохоронний статус і користуються популярністю серед туристів, зокрема для піших екскурсій, кемпінгу, фототуризму та спостереження за дикою природою".

Актовський каньйон. Національний природний парк «Бузький Гард»

За словами посадовиці, відвідування зазначених маршрутів здійснюється на власний розсуд за умови дотримання правил безпеки та природоохоронного режиму.

"Залучення екскурсоводів, дотримання погоджених стежок, наявність засобів навігації, а також своєчасне реагування на сигнали повітряної тривоги залишаються обов’язковими елементами відповідальної туристичної поведінки", — каже Ірина Андрєєва.

Також рекомендується перед початком подорожі уточнювати актуальну інформацію щодо відкритості маршрутів, стану доріг та наявності базової інфраструктури у відповідних територіальних громадах або туристичних центрах.

Радонове озеро. Національний природний парк «Бузький Гард»

Усі відвідувачі рекреаційних територій зобов’язані дотримуватися встановлених вимог безпеки, а саме:

  • правил охорони життя людей на водних об’єктах;
  • у разі оголошення сигналу повітряної тривоги негайно прямувати до найближчого укриття або безпечного місця відповідно до рекомендацій органів цивільного захисту;
  • виконувати вказівки представників національних природних парків, рятувальних служб та інших уповноважених органів щодо перебування на відповідній території.

Читати ще

Читати ще

«Пахне медом»: на Миколаївщині дві сестри вирощують лавандове поле і виготовляють ефірні олії

Читати ще

Жителів Миколаївщини застерігають від відпочинку на небезпечних узбережжях

Читати ще

Рекреація та туризм: що відомо про Тилігульський лиман, як зону для відпочинку на Миколаївщині

Довідковий Миколаїв