«Ми готували місто до оборони»: історія військовослужбовця та археолога з Миколаєва

За інформацією: Суспільне.

Олександр Смирнов — колишній історик-археолог та учасник АТО, служить в Миколаївському ОТЦК та СП. Його шлях військовослужбовця почався з мобілізації в березні 2014 року. Олександр захищав Миколаїв, брав участь в обороні Березнегуватого та деокупації Снігурівки.

Про спогади, важливі моменти боїв та службу у лавах ЗСУ чоловік розповів кореспондентам Суспільного.

Олександр Смирнов займався археологією до початку війни. На території городища "Дикий Сад" він організовував розкопки зі студентами. Саме тут був знайдений скарб бронзових сокир кельтів.

"На передмісті, де працювали на великих площах — був виявлений другий оборонний рів, був виявлений унікальний керамічний посуд".

У 2014 році Олександр потрапив до лав 79-ї десантно-штурмової бригади. Згадує, операції з виходу з оточення на Донбасі тривали по дев'ять годин. За його словами, під час боїв їхній загін здійснив прорив через посадки, форсував річки та вийшов у тил до блокпоста сепаратистів. Командир каже, що під час цього виходу не втратив жодного бійця.

Військовослужбовець та археолог Олександр Смирнов, 2 жовтня 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Через поранення у 2015 році його комісували, і він повернувся до викладання та археологічної діяльності. Однак з початком повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року Олександр знову повернувся до армії.

"Але посада моя була зайнята і медичні застереження не дозволяли служити в десантно-штурмових військах. І по розподілу потрапив формувати на той час взвод в обласному

Військовослужбовець та археолог Олександр Смирнов під час повномасштабного вторгнення у Снігурівці Архів Олександра

Військовослужбовець та археолог Олександр Смирнов в часи АТО Архів Олександра

Військовослужбовець та археолог Олександр Смирнов під час повномасштабного вторгнення Архів Олександра

У складі обласного ТЦК Олександр Смирнов брав участь в обороні Миколаєва.

"Ми готували місто до оборони: були взводні опорні пункти навколо міста, це мінування територій, коли вже сюди підходили російські війська".

"Велика кількість ветеранів АТО, які займалися цивільною справою в Миколаєві, не повтікали, взяли зброю. І ця ідея допомогла Миколаєву вистояти", — каже Олександр.

Після оборони Миколаєва його перевели на Вінниччину для охорони гідроелектростанції та кордону з Придністров'ям. Потім він виконував бойові завдання в Березнегуватому, де його підрозділ охороняв понтонний міст, яким транспортували поранених.

Військовослужбовець та археолог Олександр Смирнов у городищі «Дикий Сад» із колегою, 2 жовтня 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Після оборони Березнегуватого Олександр Смирнов брав участь у деокупації Снігурівки.

"Заміновано там було все – від кладовища до калиток, дверей магазинів", — розповів Смирнов.

Основні дії з розмінування виконувала контррозвідка, а завдання його підрозділу було патрулювання та забезпечення порядку.

"Наше завдання було не впускати і не випускати зі Снігурівки "незрозумілі елементи".

Військовослужбовець та археолог Олександр Смирнов у «Дикому саду», 2 жовтня 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Олександр Смирнов вважає, що кожен військовий та цивільний має зробити все можливе для перемоги України.

"Наше завдання — тримати удар, і сподіватися на те, що цей "хаос" похитнеться і впаде, як в 1991 році Радянський Союз", — каже військовослужбовець.

Побратим Смирнова, Сергій, відзначає його як справжнього офіцера та достойну людину.

"Він разом з нами ходив в наряди, разом з нами готував їсти. І не було такого на кшталт: "Я старший, буду сидіти, а ти молодший — йди копай", — каже Сергій.

Побратим Олександра Смирнова, Сергій, 2 жовтня 2024 року, Миколаїв. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

За словами побратима, якщо треба було виконувати будь-яку роботу, усі робили це разом, без поділу на старших і молодших.

Читати ще

Читати ще «Треба слідкувати за деревами»: у Миколаєві обрізають зелені насадження

Читати ще Школярі Миколаєва зможуть безплатно користуватися міським транспортом

Читати ще «Культура може бути модною». У Миколаєві відбувся фестиваль до Дня українського козацтва

Довідковий Миколаїв