За інформацією: Суспільне.
У 2024 році заклади культури Миколаївщини продовжували працювати в умовах воєнного стану, організовуючи численні заходи. Конкурси, фестивалі, виставки, арттерапії та освітні проєкти об'єднали людей різного віку. Триває відновлення пошкоджених об’єктів внаслідок російської агресії та реалізація міжнародної співпраці. Чимало заходів мали благодійний характер, а зібрані гроші спрямовували на підтримку військових.
Підсумуємо 2024 рік у культурному житті регіону разом із Суспільним.
Культурний простір
У 2024 році заклади культури організували численні мистецькі події, зокрема конкурси та фестивалі. Однак не всі заходи вдалося реалізувати очно — значна частина відбулася онлайн. До культурного життя регіону долучилося багато людей, як діти, так і дорослі, говорить керівниця управління культури, національностей та релігії Миколаївської ОВА Олена Буберенко.
"Цей рік для культури був набагато масштабнішим, тому що всі заклади культури на території області вже трішечки, на жаль, звикли до ситуації, яка відбувається навколо. І починають працювати вже в нових форматах, з новими умовами", — говорить Олена Буберенко.
З 2022 року триває робота щодо повернення пам'яток археології з приватної у державну власність. Станом на кінець грудня повернуто вісім таких пам'яток та відкрито 16 судових проваджень.
"Миколаївська область єдина нині, як нам зазначили, здійснює цю діяльність. Ми плідно співпрацюємо з органами прокуратури та правоохоронцями. Неодноразово ми мали можливість виїжджати саме на місця, де збирали інформацію, облікові дані, фотофіксацію наших пам'яток археології, курганів тощо. Із залученням фахівців Інституту археології Національної академії наук", — розповідає посадовиця.
Курган. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв
Також продовжується робота щодо занесення пам'яток області до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
"Це дуже кропітка робота, але наші фахівці в цьому році, якщо я не помиляюсь, 122 пам'ятки вже занесли", — каже начальниця обласного управління культури.
Крім того, цьогоріч було створено державний реєстр музейних фондів.
"Ми спільно з відділом цифровізації обласної військової адміністрації працюємо над тим, щоб наші музейні фонди були занесені до державного реєстру. Теж дуже кропітка робота, але поступово будемо наповнювати. Принаймні вже 11 комунальних музеїв долучилися до цієї роботи", — розповідає фахівчиня.
Мистецькі школи, орієнтовані на навчання дітей і дорослих, організовували арттерапію.
"Наприклад, через образотворче мистецтво людина може виплеснути свій стан душевний на полотно. Завдяки проєкту ми побачили, що саме зараз відчувають наші діти та дорослі. Це своєрідне психологічне (розвантаження — ред.)", — каже начальниця обласного управління культури.
Зокрема в цьому році організовували:
- Фестиваль читання "Bookfest" від обласної бібліотеки.
- Миколаївський національний український театр драми та музичної комедії реалізував проєкт "Даруємо вам свято". Артисти театру виїжджали в область і дарували свято людям.
- Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи організовував обласні та всеукраїнські фестивалі, до яких були залучені 13 регіонів України.
Також неодноразово організовувались виставки присвячені державним святам і захисникам України.
Фотографії зниклих безвісти українських захисників. Миколаїв, 30 серпня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
На запит управління громадської організації "Хемо: лабораторія моніторингу української спадщини" у 2024 році було оцифровано і створено 3D-моделі пам'яток архітектури.
"Це дуже класний проєкт. Вони працюють з базою, де кожен міжнародний донор може зайти, подивитися й обрати, яку пам'ятку архітектури вони допоможуть відновити. Це для нас дуже важливо і в цьому році ми це здійснили", — розповідає фахівчиня.
Миколаївський обласний краєзнавчий музей реалізував три грантові проєкти, а саме:
- проєкт "Старофлотські казарми: ReStart", що полягає у відновленні пошкодженої музейної експозиції, оцифрування паперових експонатів — 1000 старих листів і фотографій кінця XIX першої половини XX століття;
Оцифрування старих листівок та фотографій. Фото: Миколаївська міська рада
- проєкт щодо візуальної ідентичності музею, розробки сайту закладу та створення нового логотипа;
- проєкт "Ідентичність Миколаївщини: минуле, сучасне і майбутнє", організували цикл тематичних заходів: "Козаччина на Миколаївщині", суднобудування тощо.
Крім того, на території регіону діє обласна програма "Культура Миколаївщини на 2024-2026 роки", каже Олена Буберенко.
"Ми маємо можливість об'їжджати наші громади. На території області прийнято 26 програм з розвитку фінансування української мови, як державної в усіх сферах суспільства. Дуже багато напрямів, і в порівнянні з 2023 роком, все ж таки є результат. Ми не падаємо, ми підіймаємося", — каже посадовиця.
За словами Олени Буберенко, також у порівнянні з 2023 роком, до культурного життя регіону долучається багато людей, зокрема молодь.
"Навіть при наших закладах створюється цілий молодіжний центр. Молодь — це наше все. Ми, в принципі, для них все і робимо, і ми передаємо їм те, що ми можемо. Якби не було молоді, далі б не було розвитку. Тому молодь — це дійсно дієвий інструмент з відновлення країни", — говорить фахівчиня.
Фестиваль до Дня українського козацтва. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца
Культурні інціативи
У 2024 році реалізували проєкт "Ми вистоїмо", який організували спільно з оркестром Національної поліції та ансамблем "Південний патруль".
"Ми виїжджали на територію нашої області й надавали культурні послуги нашому населенню. Взагалі співпраця з військовими та поліцією сприймається дуже класно. Що ми, в принципі, з 2022 року і побачили, коли ворожі війська заходили до нас у Миколаїв. Якби тоді цивільні з військовими не об'єдналися, мабуть, Миколаїв не витримав би цієї навали", — каже Олена Буберенко.
"Ми і популяризуємо нашу культуру і показуємо те, що тільки у співпраці буде гарний результат".
Миколаївський обласний театр ляльок реалізує проєкт з лялькотерапії.
"Вони виїжджали в регіон у деокуповані (населені пункти — ред.), ті, які більш постраждали (від війни — ред.). І саме за допомогою лялькотерапії надавали послуги. Діточки, які там залишились, зустрілись з казковими героями, і мали можливість з ляльками погратися. Для них це свято було", — говорить посадовиця.
Дитина під час лялькотерапії. Миколаївський академічний обласний театр ляльок
Зокрема театр ляльок приїздив до Ганновера (Нижня Саксонія, Німеччина), де презентував дві вистави для українських дітей, додає Олена Буберенко.
Культурна підтримка
Зі слів посадовиці, у 2024 році робота була спрямована на ветеранів і людей, які постраждали внаслідок війни. Адже саме заклади культури є осередками підтримки ментального здоров'я, каже Олена Буберенко.
"Саме через різні види мистецтва ми можемо людей трішечки реалізувати у творчості. Зараз це пріоритетний напрям роботи наших закладів культури. Тому що з кожним роком, на жаль, таких людей з'являється все більше, але вони потрібні суспільству і ми це доводимо", — говорить начальниця обласного управління культури.
"Ми намагаємося з ними працювати так, щоб вони відчували себе не осторонь, а потрібними суспільству".
Перепони та виклики
Станом на кінець грудня 2024 року діє обмеження щодо кількості учасників заходів. Першочергово увага приділяється безпеці людей, особливо дітей. Головною проблемою для всієї сфери культури залишається відсутність укриттів, каже Олена Буберенко.
"В кожному закладі культури, звичайно, є найпростіше укриття, і підвальне приміщення. Але такого, де дійсно себе почувати в безпеці, на жаль, у нас мало закладів мають. І тому на сьогодні ми не можемо собі дозволити організовувати там концертні програми з зірками, які приїжджають", — говорить фахівчиня.
Укриття у художньому стилі Марії Примайченко. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур
Посадовиця додає, що великою проблемою є брак кадрів.
"Сфера культури зовсім низько оплачувана. І цілий рік ми разом з Міністерством культури та стратегічних комунікацій намагалися вплинути якось на цей процес. Люди поступово виїжджають за кордон, а ті, хто залишається просто за таку заробітну плату не йдуть працювати", — розповідає Олена Буберенко.
Втрачене і відновлене
Олена Буберенко зазначає, наразі пошкоджено разом з релігійними установами понад 200 об'єктів. За останніми статистичними даними відновлено 40 відсотків, зокрема за гроші обласного бюджету:
- Миколаївський обласний краєзнавчий музей: фасад, вікна і дах.
- Миколаївський фаховий коледж музичного мистецтва: дах і вікна.
- Обласний палац культури, панорамні вікна якого були повністю знищені.
- Миколаївський академічний художній драматичний театр. Однак наразі він потребує реставрації як пам'ятка.
- Завершується реставрація у Миколаївському коледжі культури і мистецтв. Дах закладу був пошкоджений внаслідок вібрації від вибухів.
"Але по громадах коштом донорів, місцевого бюджету, грантових проєктів. Наприклад, Баштанка працює спільно з донорами, вони відновили будинок культури, створили укриття і культурний простір у ньому. Там дуже потужна робота, саме Баштанська громада — взірець саме по відновленню", — розповідає Олена Буберенко.
Миколаївський обласний краєзнавчий музей, березень 2023 року. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв
Посадовиця додає, також наразі пошкоджено 23 пам'ятки культури без врахування археологічних.
"Археологія також пошкоджена, переважна кількість — під час підриву Каховської гідроелектростанції. Нині працюють наші фахівці спільно з Інститутом археології на тих ділянкахі здійснюється експедиція", — каже начальниця обласного управління культури.
Міжнародна співпраця
Олена Буберенко говорить, що 2024 рік відзначився зміцненням співпраці з міжнародними партнерами. Багато колективів виїжджали на території інших країн і популяризували українську культуру.
"Розповідали про те, що насправді відбувається в країні, збирали гроші на потреби Збройних сил України, тобто дуже багато функцій. І місія в них була дійсно потужна", — каже посадовиця.
Зокрема вперше відбувся виїзд культурної делегації регіону на чолі з начальником обласної військової адміністрації Віталієм Кімом до Ганновера.
"Те, що ми там показали, те, що побачили наші колеги, німці, і також там дуже велика кількість наших земляків, дійсно їх вразило. Нині ми вже маємо результати, наші три обласні заклади культури отримали автобуси на 23 місця. Для того, щоб мати можливість виїжджати на гастролі або в першу чергу обслуговувати Миколаївську область, а потім вже інші регіони", — каже Олена Буберенко.
Крім того, багато закладів і колективів, які презентували себе на Миколаївщині та за кордоном, здобували гран-пріГоловна нагорода або найвища відзнака, яку присуджують переможцю в конкурсі, фестивалі чи змаганні..
Світлини представлені на виставці «Війна, що триває…» у Ганновері (Німеччина). Миколаївський обласний краєзнавчий музей
"Вінграновський Art Marathon"
На Миколаївщині відбувся "Вінграновський Art Marathon", присвячений творчості митця Миколи Вінграновського, який тривав з січня до грудня 2024 року за підтримки Українського культурного фонду. З погляду безпеки його розділили на безліч подій різного масштабу, говорить засновник фестивалю Олександр Висоцький.
"Ми виграли майже мільйон гривень на реалізацію цього проєкту. Замість 20 запланованих подій, нам вдалося реалізувати аж 35. І протягом року ми дофантазовували, додавали потрібні частинки", — говорить організатор.
Перші події марафону відбулися 27 серпня у Миколаєві. Тоді презентували проєкт фестивалю та книгу від керівника заходу Олександра Висоцького "Лютневі казки", присвячену загиблому українському захиснику Олександру Савченку.
Презентація книги «Лютневі казки». Миколаїв, 27 серпня 2024 року. Фестиваль «Вінграновський ART FEST»/Facebook
В рамках цієї серії заходів у Первомайську вдалось реалізувати:
Артпікнік для дітей в школі імені Миколи Вінграновського в Первомайську — в рідному місті митця та закладі, в якому він вчився.
"Діти з усіх шкіл Первомайська прийшли на чудовий майстерклас, де робили для себе шопери і футболки, і кожна дитина, в принципі, отримала такий цінний сувенір з цього пікніка під керівництвом мистецької студії "Kat.rina Art", що в місті дуже багато робить для художнього розвитку дітей", — розповідає Олександр Висоцький.
Школярі із шоперами, 4 жовтня 2024 року, Миколаївщина. Фото надав Олександр Висоцький
Відбулась найбільша в Україні виставка книжок "Маршал Вінграновський", на якій представили близько 45 видань. Серед експонатів — прижиттєві книги митця, його посмертні твори, а також видання, присвячені аналізу його життя та творчості.
На задньому дворі Первомайського краєзнавчого музею разом з місцевими жителями організували арттолоку.
"Зробили велике таке стратегічне прибирання і в результаті отримали дуже класну локацію просто неба, якої не вистачало місту. Тут відбувався музейник "Вінграновський", до нас приїжджали дуже талановиті музиканти, серед таких бард, музикант, військовослужбовець Ігор Двигало, який має поранення не одне і багато нагород", — розповідає Олександр Висоцький.
Челендж читання віршів Вінграновського в інтернет-мережі та конкурс ескізів муралів "Місто поета", в якому взяли участь професійні художники та аматори.
"Надіслали нам кілька десятків ескізів, і таким чином ми обрали переможців і найкращі роботи, аби розмістити серед Первомайська. Щоб візуалізувати, що це місто поета, що це культурна одиниця і в нас є ким пишатися, і велика художня спадщина", — говорить організатор.
Також рамках марафону представили вишиванку. Голова спілки майстрів Миколаївщини Жанна Семененко створила для неї унікальний орнамент, що відповідає традиціям регіону, додає він.
"Вона особисто знала митця. І ми назвали цю вишиванку "Микола Вінграновський". Створено було і ручні роботи, а також ми поставили цю вишиванку на виробництво машинне, щоби найширше коло поціновувачів могли такий сувенір для себе придбати", — каже Олександр Висоцький.
"Вона дуже красива, по енергетиці та візуальному ряду збігається з його творчістю, з його улюбленими блакитними кольорами. Тому це теж такий маленький, але момент перемоги, що ми залишили цей слід".
Вишиванка Вінграновського Український виробник «УкрМода»
Вишиванка Вінграновського Український виробник «УкрМода»
Зокрема до Миколаївщини завітало велике представництво культурних діячів. У програмі фестивалю були й музичні перформанси: виступав гурт "ГуляйГород", приїжджала "Хорея Козацька" з лавреатом Шевченківської премії Тарасом Компаніченком, а також народні артистки сестри Тельнюк.
Олександр Висоцький каже, що головною метою цього проєкту є зміцнення національної ідентичності громадян, що особливо важливо в умовах війни. Це є елементом спротиву агресії, культурної та духовної підтримки нації, зокрема через збір донатів для ЗСУ.
"Він виник не просто так посеред війни. І в нас є вагоме обґрунтування, чому ми робимо його, тому що наша Південна Україна великою мірою загрожена. Нам вдалося зібрати донатів на понад 70 тисяч гривень під час фестивалю", — говорить організатор.
Також у рамках фестивалю відбувся благодійний показ фільму "Чорний козак" за сценарієм українського казкаря Олександра Лірника, який особисто приїздив та презентував кінострічку.
"В залі було дуже багато військових, офіцерів бойових наших з 40-ї бригади імені Великого князя Вітовта. Вони дуже високо оцінили фільм. Також ми зробили цілий концерт оркестру "Art Military Band", які грали найкращі свої твори", — розповідає Олександр Висоцький.
Сашко Лірник (ліворуч) на фестивалі «Вінграновський Art Marathon». Фестиваль «Вінграновський ART FEST»/Facebook
У головний фестивальний день — 12 жовтня вперше організували книжковий ярмарок на першому поверсі будинку культури імені Єфросинії Зарницької. З Черкащини приїздили тріо "Жоржини", які брали участь у вшануванні пам'яті загиблих воїнів біля меморіалу в центрі Первомайська.
"Коли відбувався молебень ми долучилися пісенно, дівчата співали пісні для матерів, жінок, просто небайдужих громадян. І так через українську пісню теж відбувалось вшанування. Це була імпровізація", — розповідає Олександр Висоцький.
Так впродовж трьох місяців у Первомайську майже щотижня відбувалися культурні заходи.
"Це був дійсно повноцінний марафон, де різні люди, діти та вимушено переміщені особи, які зараз влилися в нашу громаду, просто громадяни були до цього залучені. Через художні промисли, поетичні зустрічі, дискусії, через майстеркласи, через музичні перформанси, зустрічі з цікавими людьми", — говорить організатор.
Книжковий ярмарок. Виконавчий комітет Первомайської міської ради
Участь у фестивалі взяв і Миколаївський драматичний театр, що показав актуальну нині виставу "Бо я і є Україна!".
"Вона дуже вразила глядачів.У мистецтві важлива емоція, і історія про дівчину, яка волонтерить за кордоном, яка втратила свою домівку, настільки відгукнулася у свідомості наших глядачів. Ми мали абсолютно забитий зал. У нас в Україні, я помітив, дуже цінують драматичне мистецтво", — каже Олександр Висоцький.
"Коли війна завершиться, бачення буде змінюватися, але сьогодні ми настільки, як оголений нерв, сприймаємо цю історію".
Понад 4,5 тисячі людей наживо стали учасниками заходів в рамках марафону Вінграновського, повідомив організатор проєкту Олександр Висоцький.
Музика та донати
Неодноразово цьогоріч у Миколаєві влаштовували концерти біля води на *8 причалі, присвячені джазу та іншим жанрам музики, задля відпочинку та дозвілля для містян. Загалом таких подій було 15, повідомляє організатор заходів Володимир Алексєєв.
На літній сцені Будинку офіцерів флоту ("ДОФ") організували серію заходів, що включали виступи оркестрів і творчих колективів, а також ярмарки для дітей. 29 листопада 2024 року відбувся 16 джазовий фестиваль "JUBILEE". А також серія освітніх заходів з майстеркласами та лекціями під назвою "Культурна місія" спільно з громадською організацією "Молодь України".
Фото з джазового концерту на *8 причалі. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Більшість подій мали благодійний характер із залученням донатів, каже організатор.
"Ми допомагали нашим друзям, хлопцям, переважно 37 окремій бригаді морської піхоти. Збирали на маленькі та великі дрони, батареї на мавіки, і великий дрон "Королева Шершнів" тощо. А також нашим друзям ППОшникам, які працюють на Очаківському напрямку, придбали кілька РЕБів. Зараз ще збираємо хлопцям на маленький екскаватор, щоб було швидше окопуватися і міняти локацію", — розповідає він.
"Хотілося, щоб заходи приносили не тільки естетично-культурне задоволення: відпочити, послухати, потанцювати, а і приносили якусь користь. Тому ми вперше ввели тему "Free donation", щоб кожні люди могли долучатися".
Концерт «Performance BIG BAND» у Миколаєві, червень 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Цьогоріч с концертами виїжджали до регіону, зокрема Горохівської та Снігурівської громад. Частина заходів відбувається в укриттях з міркувань безпеки, каже Володимир Алексєєв.
"Постійно треба враховувати, чи є наявність поблизу укриття. Змінилося те, що потрібно мати для заходів генератор або паверстанцію для безперебійного живлення, бо посеред заходів вимикалося світло і треба було до цього підготуватися, що ми й зробили", — розповідає організатор.
Крім того, деякі музиканти стали військовими, через що довелось підлаштовуватися під графіки служби.
Окремим напрямом діяльності є відновлення культурного простору "ДОФ", каже Володимир Алексєєв.
"Очистили цей простір, будівлю, зробили власними силами укриття, ремонт. Він простий, але дозволяє проводити культурні заходи з великою кількістю місць і для дітей, і для дорослих. і майстеркласи, і виставки, і це безпечно", — говорить він.
Прикрашена до заходу територія Будинку офіцерів флоту в Миколаєві, 27 травня 2023 року. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
Зі слів Володимира Алексєєва, більшість літніх проєктів у "ДОФі" відбувалися за реєстрацією. Так за підрахунками понад 10 000 людей відвідали заходи тільки влітку.
"Кожен захід — це кілька сотень людей. Це показує дуже великий запит і потребу у людей. Тому ми дуже раді, що можемо зі своїми гуртами "RadioStars", "Performance BAND", "Performance BIG BAND", дитячим оркестром "Justin Band" і іншими проєктами дружніми робити якісь культурні заходи для розвитку і підтримки людей", — каже організатор.
"Для мене особливим моментом буває, коли підходять люди після концерту і хтось каже: "Ми залишились в Миколаєві завдяки тому, що нам ви у нас є". Для мене це показові моменти".Читати ще
Читати ще
Проєкт «Пліч-о-пліч»: шість громад Миколаївщини співпрацюватимуть з громадами центру та заходу України