За інформацією: Суспільне.
У Миколаєві працює Центр розвитку родини "IQсики", тут дітей готують до школи, надають послуги психолога та логопеда. А також організовують заняття з раннього розвитку, англійської, бебі-фітнес, нейропсихологічні вправи, логоритміку, арттерапевтичні практики тощо. Безоплатно скористатися послугами закладу можуть діти внутрішньопереміщених осіб, з родин військовослужбовців та загиблих воїнів.
Про роботу закладу журналістам Суспільного розповіла співзасновниця Центру розвитку родини "IQсики" Альона Каптан.
У центрі діти зможуть розвиватися, спілкуватися та відпочити від будь-яких негативних емоцій, каже Альона Каптан.
"Такий маленький куточок, в якому діткам буде максимально комфортно та спокійно".
"Батьки можуть дивитися повний перелік на день всього, що у нас відбувається і вирішувати. Кожен з батьків, який приводить дитину, може залишити її, наприклад, на всі чотири години або забрати, відповідно, коли вони вважають за потрібне. Ми орієнтуємося на те, що зараз перша половина дня — молодші діти, друга — старші", — розповідає вона.
Залежно від того, чи належить родина до пільгової категорії, діти можуть відвідувати заклад безоплатно або зі знижкою від 50 до 70 відсотків. Так діти внутрішньопереміщених осіб, з родин військовослужбовців та загиблих воїнів користуються послугами безоплатно.
"Ті, хто мають знижку в 50 відкотів — це діти, які мають певні особливі освітні потреби. Тобто ми орієнтуємося також на інклюзіюСтворення умов, щоб усі люди, незалежно від особливостей чи потреб, могли брати участь у житті суспільства на рівних. в просторі, це дітки з синдромом Дауна, діти, що мають синдром дефіциту уваги та гіперактивності, затримку психічного розвитку та аутичні спектри", — розповідає жінка.
Простір для дітей. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур
За словами Каптан, педагоги простору переважно працюють на волонтерських засадах.
"Заняття, наприклад, з педагогом, психологом і логопедом 50 відсотків (знижки — ред.). Якщо ми говоримо про загальну групу, там 70 відсотків", — каже жінка.
Альона говорить, для інших категорій населення передбачена оплата. Переважно гроші використовують на закупівлю матеріалів для занять: канцелярія, фарби, зошити, прописи, альбоми тощо.
"Якщо ми говоримо про художню студію або підготовку до школи, коли потрібно закупити певну матеріальну базу для дітей. Ми надіємося, що будемо все-таки на повній безоплатній основі для всіх. Хотілось би, щоб була можливість у батьків привести дитину і при цьому максимально зекономити", — розповідає вона.
Деякі заняття мають фіксовану вартість. Наприклад, курс із десяти уроків з раннього розвитку, що розрахований на півтора місяця, вартує 1000 гривень. Тобто одне заняття тривалістю годину — 100 гривень.
"Тут орієнтир більш на окупність, а не на заробіток. Це оплата комунальних платежів оренди. Як тільки буде можливість зробити на безоплатній основі, то звичайно це буде", — каже жінка.
"У нас на меті є зробити його максимально доступним, наскільки це можливо. Ми розуміємо, наскільки зараз критично важливо батькам мати такі простори, в які можна просто привести й залишити дитину. І не переживати за ті моменти, що це потрібно десь там щось зекономити, десь доплатити й так далі".
Простір для дітей. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур
Альона Каптан зазначає, заклад працює за системою Марії МонтессоріМетодика Монтессорі — не стандартне навчання. В ньому керівниками є самі діти, а педагог — той, який слідкує за тим, щоб дитина вчасно розкрила свій потенціал., де діти різного віку перебувають в одному просторі. Проте деякі заняття організовують окремо для різних вікових груп.
"Ми приймаємо всю вікову категорію дітей і вже на заняття їх розмежовуємо. Якщо ж це хореографія, бебі-фітнес, малювання, то тут розмежування по віку нема. Також групи спільні як і для нейротиповихНейротиповий — людина, яка не має неврологічних відмінностей. Часто використовується для опису людини, яка не належить до спектру аутизму. дітей, так і тих, що мають особливі освітні потреби", — говорить вона.
Система Монтессорі орієнтована переважно на дітей з особливими освітніми потребами. Вона ґрунтується на врахуванні індивідуальних потреб кожної дитини. Відповідно до цього педагоги вибудовують свої заняття.
"Кожна дитина, незалежно від того, чи є у неї якісь освітні потреби, індивідуальна, унікальна, особлива сама по собі. Інклюзивний простір це про те, що ми розуміємо потребу кожної дитини. Ми не підганяємо її під загальний стандарт", — розповідає Каптан.
"Зробити так, щоб дитина вливалася в соціальне життя, розуміла, що навчання — це не примха батьків, що це не педагог, який хоче там щось втовкмачити, а щоб це дійсно було потребою дитини, щоб залюбки ішла в простір, щоб хотіла навчатися і розуміла, для чого їй це потрібно".
Стіл з іграшками. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур
Крім того, навчальний процес фіксують на відео або фото. Так батькам звітують про прогрес дитини на кожному етапі підготовки та адаптації.
"Якщо, наприклад, на першому занятті дитина плаче, не контактує і так далі, то з плином місяця-півтора вона спокійно сидить за столом, виконує завдання, посміхається, дивиться на педагога. Коли наочно батьки бачать такий результат, це вже про щось свідчить", — каже Альона Каптан.
Також у просторі планують встановити камери, аби батьки могли спостерігати в сусідньому кабінеті за заняттям своєї дитини в режимі реального часу.
"І можливо, для себе також щось брати саме з поведінки педагога з дитиною. Як відбувається комунікація, що можливо вдома перемінити. Ціль в тому, щоб дійсно дати якісні зміни для цієї дитини, якісний розвиток", — говорить вона.
"Дітки, які приходили до нас зовсім немовленнєві, зараз починають розмовляти. Ті дітки, яких не дуже хотіли брати в садочок, тому що вони не розмовляли, почали говорити. Вони йдуть у звичайний садочок і ми дуже радіємо, що все-таки наша робота є корисною, є результат для діток".
Простір для дітей. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур
Зокрема в центрі є батьківський клуб. Основна мета його створення — це навчити батьків комунікувати з власними дітьми, розповідає Альона Каптан.
"Ми орієнтуємо на цей батьківський клуб і говоримо про те, що це дійсно буде для них корисно, тому що вони зможуть дізнатися про певні аспекти виховання, дорослішання та особливості своєї дитини", — каже жінка.
Каптан додає, крім того, батьки також можуть навчатися у центрі.
"Якщо у вас є на те бажання, поки дитина займається, ви можете вести лекції під наставництвом нашого тренера, педагога. Бути таким фасилітатором, як мама, яка може щось порадити, задати тему та обмінятися досвідом. Це на чисто волонтерських засадах", — говорить Альона Каптан.
"Ми розмовляємо з батьками, ми всі живі люди й батьки теж, і вони втомлюються. Донести до батьків як підтримувати себе, як отримувати ресурс для того, щоб далі виховувати дитину. Що потрібно піклуватись про себе, утримувати свій психоемоційний стан".
Простір для дітей. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур
Каптан говорить, центр не має власного укриття. Батьки надають письмову згоду на перебування дітей у закладі та участь у заняттях.
"Це обов'язковий момент, ми домовились про певні моменти безпекової ситуації. Вони розуміють, що в разі повітряної тривоги ми або виходимо в коридор, або вони приходять і забирають дитину", — каже жінка.
Сам простір облаштували таким чином, щоб діти перебували у безпечних умовах, зазначає Альона Каптан.
"Меблі у нас заокруглені, сертифіковані, ліцензовані, по максимуму все заховане. У нас є додатковий обігрівач, він теж захований, його не можливо торкнутися. Тепла, м’яка підлога м'яка", — каже вона.
Тут є бізіборди — інтерактивні дошки, які допомагають дітям розвивати дрібну моторику, логічне мислення та навички взаємодії з побутовими предметами.
"Це такі практичні речі, ті ж самі вимикачі, замки, ключі, тобто побутові речі, з якими дитина в будь-якому разі буде взаємодіяти. Шляхом ігрової діяльності дитина вчиться взаємодіяти із загальним світом", — говорить Альона Каптан.
Іграшки для дітей спрямовані на розвиток логічного мислення. Більшість з них дерев’яні — це екологічно та практично. Металеві ж іграшки обумовлені їхньою специфікою, розповіла фахівчиня.
"Орієнтир саме на натуральне, кожна іграшка, якщо звернути увагу, вона не просто погратися, а з якоюсь певною ціллю. Це і скласти форму, це і на рахунок і так далі. У нас є ціла коробочка антистресових, які теж дуже подобаються діткам, вони їх і сортують, і граються ними", — каже жінка.
Бізіборди Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв
Бізіборди Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв
Бізіборди Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв
Іграшки Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв
Іграшки Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв
Каптан додає, також кожна дитина за бажанням може взяти будь-яку іграшку з собою додому.
"Потім може принести нам назад, або принести щось своє. І діткам дуже подобається. Як показує практичний досвід, дитина в будь-якому разі щось хоче взяти, й коли дитина плаче, мама не знає, як її звідси вивести, а тут тьотя каже: "Бери". Все, вона готова йти спокійно додому, мама задоволена, всім добре", — розповідає вона.
"Для нас важливо, щоб цей простір не був таким, де дитина плаче, де їй некомфортно, куди її примушують піти. Ми за максимально якісну соціалізацію, розуміння дітками, що без мами теж може бути безпечно, якісно, цікаво і це дає можливість їм потім, коли вони йдуть в садочок чи школу швидше адаптуватися до тих умов, які там є".
Простір працює щодня з 08:00 до 18:00, про заходи анонсують у Telegram-каналі.
Читати ще
Читати ще
«Навчаємо жити тут і зараз»: у Миколаєві працює Центр психічного здоров’я «КаЖи»
Читати ще
«Простір в якому можливо все». У Миколаєві відкриють Центр розвитку родини «IQсики»: для батьків, дітей та підлітків