За інформацією: Суспільне.
Миколаївська область на першому місці за кількістю військовополонених в Україні. Загалом від початку повномасштабної війни вдалось повернути понад 3000 людей з усієї країни.
Про це кореспондентам Суспільного розповів уповноважений ВРУ Верховна Рада України.з прав людини Дмитро Лубінець під час робочого візиту до Миколаєва.
За словами Дмитра Лубінця, на підставі Женевських конвенцій Женевські конвенції про захист жертв війни — міжнародні багатосторонні угоди в галузі законів і звичаїв війни, спрямовані на захист жертв збройних конфліктів. Підписані 12 серпня 1949 на Дипломатичній конференції ООНіснує два пріоритети щодо обміну військовополонених.
"Перше, повертаються саме через процедуру репатріації. Тобто це без жодних умов, не через обміни, повертаються важкопоранені військовополонені. Друга категорія — жінки. На жаль, українських героїнь в полоні залишається понад 400", — говорить Лубінець.
З його слів, він бачить окремі проблеми в поверненні оборонців Маріуполя.
Я не виділяю жоден військовий підрозділ. Але як людина, яка безпосередньо бере в цьому участь, публічно заявляю, що набагато складніше повернути оборонців Маріуполя.
Робочий візит до Миколаєва, 12 липня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова
Після окупації Маріуполя росіяни почали організовувати публічні "судилища", говорить Лубінець. Спочатку — представників НГУ, нині таку тактику росіяни застосовують й до полонених військовослужбовців 36-ї ОБрМП.
"Вони їх всіх зібрали в одну виправну колонію, там, за моїми даними, максимально погані умови перебування. Дуже багато хто з них піддається тортурам. І щодо саме представників 36-ї бригади, останніми місяцями ми бачимо, що виключно їх публічно засуджують, дають дуже великі тюремні строки й розподіляють, якщо можна так сказати, по території всієї РФ", — розповідає омбудсмен.
Дмитро Лубінець каже, відбувається безпосереднє спілкування з представниками російської сторони щодо звільнення засуджених. Втім позитивної реакції на пропозиції немає.
"Тільки через негативну позицію РФ ми не повертаємо наших з російського полону. Якби у росіян стояла задача повернути всіх російських військовополонених — ми б давно провели великий обмін", — додає Лубінець.
Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова
Станом на 12 липня на території Російської Федерації перебуває більше українських військовополонених, ніж російських військовополонених на території України. Втім, тенденція дуже швидко змінюється, сказав уповноважений ВРУ з прав людини.
Ми в Україні вже наповнюємо третій табір для російських військовополонених і розпочали ремонт четвертого. Українська сторона неодноразово пропонувала обміни всіх на всіх, навіть по великій кількості, по якихось критеріях. Я пропонував неодноразово, давайте, візьмемо критерій — хто довше в полоні, критерій — важко поранені, важкохворі. Ми створили медичні комісії в Україні, російська сторона досі їх не створила.
За словами посадовця, Міжнародний комітет Червоного Хреста — єдина міжнародна організація з унікальним мандатом.
"Винятково вони мають право, я це трактую, як не "мають право", а повинні. Вони це трактують, як "мають право" відвідувати місця тримання військовополонених, цивільних заручників, фіксувати факти потрапляння в полон", — говорить Дмитро Лубінець.
Дмитро Лубінець. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова
Загалом від початку повномасштабної війни вдалось повернути 3310 людей, з них 161 — цивільні. Велика кількість українських бійців в полоні не верифіковані.
Приблизно 40 відсотків з цього числа — 3310, кого ми повернули, були не верифіковані, в статусі "особа зникла безвісти". У нас є приклади, коли вважали вже, що людина "200". Але нам вдалось повернути, пораненого, такі випадки є. Тому я вимагаю від МКЧХ робити свій мандат. Напевно, я найбільший їхній критик, в тому числі публічний.
Сімʼї військовополонених самі обʼєднуються в групи та ГО за бригадами, напрямками на яких служили їхні рідні тощо, каже омбудсмен.
"Моя робота повернути абсолютно всіх. Я точно не займаюсь поверненням однієї чи кількох військових частин, чи виключно цивільними, чи займаюсь виключно дітьми. Тому при всій повазі, я публічно кажу, що задача держави повернути всіх", — говорить Дмитро Лубінець.
Читати ще
Читати ще До Миколаєва прибули дипломати з Великобританії та Естонії: про що говорили