За інформацією: Суспільне.
Першого грудня 79 окрема десантно-штурмова Таврійська бригада відзначає День створення військової частини. На рахунку десантників сотні знищеної техніки та армійців РФ. Починаючи з 2014 року військовослужбовці брали участь в антитерористичній операції, боях за Донецький аеропорт та в операції об'єднаних сил. А з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році тримали оборону Миколаєва та вели бої за десятки населених пунктів.
Про бойовий шлях бригади, присвоєні відзнаки та символіку 79 миколаївської окремої десантно-штурмової бригади розповіли у пресслужбі.
Бригаду сформували в Миколаєві у 1979 році. На той момент вона мала номер 40, а у 1999 році отримала нинішній — 79.
Перші бої
У період з 2014 до 2022 року десантники звільняли Слов’янськ і Красний Лиман, билися з російськими військами на Савур-Могилі, під Маріуполем, Дебальцевим. А також брали участь в боях за Авдіївку, Опитне, Водяне, Ольгинку, Дякове, Ізварине та Широкине.
За оборону Донецького летовища миколаївських бійців прозвали "кіборгами". Там українських військових відвідав єдиний іноземний журналіст — фотограф видання "Los Angeles Times" Сергій Лойко, який пробув з ними чотири дні. Згодом Лойко написав книгу "Аеропорт", прототипами героїв якої стали військовослужбовці 79 бригади.
Першим завданням, що виконували бійці 79-ї окремої десантно-штурмової бригади, був захист Кримського напрямку у 2014 році.
З червня 2021 року, розповідає пресофіцер Ярослав Чепурний, бригада знову зайшла в зону ООС. Була на кордоні Луганської області в районі міста Щастя, станиці Луганської й виконувала там бойове завдання. Саме там військовослужбовці 79-ї ОДШБр "зустріли" повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
Бійці 79-ї десантно-штурмової бригади. 79-та ОДШБр/Facebook
Повномасштабне вторгнення
З початку повномасштабного вторгнення у Миколаєві, в пункті постійної дислокації, створили дві батальйонно-тактичні групи. Протягом березня-квітня 2022 року вони утримували оборону на північному і північно-східному напрямках, а також брали участь у боях за місто на початку березня.
Підрозділи бригади боронили й передмістя Донецька — Мар’їнку. Тоді російська армія застосовувала проти українських бійців весь наявний арсенал боєприпасів включно з хімічною зброєю. Проте десантники до останнього утримували визначені позиції.
Про ті бої в окопі зруйнованої Мар'їнки вояк Михайло Стасула написав пісню "За териконами". Він присвятив її побратиму Ростиславу Терлецькому, який загинув 17 листопада 2022 року.
Військовослужбовець миколаївської 79 ОДШБр Михайло Стасула. Суспільне Миколаїв
За час повномасштабного вторгнення воїни знищили 32 батальйонні тактичні групи армії РФ.
Символіка та бойові відзнаки
Колір емблеми марун та крила, які зображені на ньому, символізують приналежність до Десантно-штурмових військ. А також мобільність, маневровість та автономність дій десантників. Тоді як полум'яний меч — зброю Архистратига Михаїла, покровителя ДШВ. Гасло бригади — в єднанні сила.
Шеврон миколаївської окремої десантно-штурмової Таврійської бригади. 79 ОДШБр/Facebook
28 червня 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав указ, відзначивши миколаївських десантників стрічкою до бойового прапора "За мужність та відвагу".
"Десантники вже з перших днів повномасштабного вторгнення РФ проявили найкращі бойові якості: високу військову навченість, мужність та стійкість у боях", — повідомили на сайті бригади.
З нагоди Дня десантно-штурмових військ 21 листопада 2023 року президент України присвоїв бригаді почесне найменування "Таврійська".
Церемонія нагородження, 21 листопада 2023 року. Офіс Президента України
За оборону держави в період російсько-української війни з 2014 року до першого грудня 2024 близько 3800 військовослужбовців 79 бригади відзначили державними нагородами та відомчими відзнаками.
- Сім військовослужбовців, двоє з них посмертно, отримали звання Героїв України та ордени "Золота зірка".
- Один військовослужбовець став кавалером "Хреста бойових заслуг".
- Три військовослужбовці стали повними лицарями ордена Богдана Хмельницького.
- Три військовослужбовці стали повними кавалерами ордену "За мужність".
Ордени «Золота Зірка». Офіс Президента України
З нагоди Дня створення 79 ОДШБр заступник командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України бригадний генерал Олексій Шандар нагородив захисників орденами "За мужність" ІІІ ступеня, відзнаками "За оборону України", "Завжди перші", "За штурм".
Командир 79 ОДШБр полковник Едуард Колодій нагородив військовослужбовців відзнаками "Воїн першого ряду". Також воїнам вручили цінні подарунки за хоробрість і стійкість у боях з російською армією.
Військовослужбовці 79 бригади нагороджують, 1 грудня 2024 рік 79 ОДШБр/Facebook
Військовослужбовці 79 бригади, 1 грудня 2024 рік 79 ОДШБр/Facebook
Нагорода, 1 грудня 2024 рік 79 ОДШБр/Facebook
Курахівський напрямок
Станом на перше грудня 2024 року миколаївські десантники боронять державу на Курахівському напрямку. За словами колишнього пресофіцера бригади Ярослава Чепурного, який станом на грудень 2024 року служить у командуванні десантно-штурмових військ, ситуація складна.
"Дуже важкий напрямок, він зараз, найскладніший. Бригада там воює з серпня 2022 року, понад два роки. Спочатку Мар'їнку обороняли, потім Новомихайлівку, і потім вже Костянтинівку", — розповів Ярослав Чепурній журналістам Суспільного.
Читати ще
Читати ще
У Миколаєві відновлять рух електротранспорту — Сєнкевич
Читати ще
Гасили понад дві години: на Миколаївщині сталися пожежі