Мистецтво рятує, дарує натхнення. У Миколаєві відбувся новорічний ярмарок-виставка

За інформацією: Суспільне.

Роботи представлені на ярмарці. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

У Миколаєві 21 грудня у виставковій залі відбувся новорічний ярмарок-виставка авторських ляльок, прикрас, картин та іграшок. До заходу долучилися майстрині, які розповіли про творчість та головні символи власних робіт. Виставка триватиме до 24 грудня.

На місці події побували кореспонденти Суспільного.

Юна волонтерка Лідія Немлій розповідає, почала створювати іграшки під час пандемії COVID-19.

"Три роки тому, тоді нам заборонили, як неповнолітнім виходити без батьків і в чотирьох стінах, в кімнаті, я почала впадати в депресію. Моя мама запропонувала мені зайнятися чимось новим — це стали іграшки", — говорить Лідія Немлій.

Волонтерка Лідія Немлій. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Дівчина розповідає, раніше передавала свої іграшки на благодійні ярмарки, а гроші переказувала на допомогу ЗСУ. Участь у такій виставці бере вперше.

"Для мене ось ці зайчики, у національному одязі, це ніби я показую свою прихильність до своєї країни, до своєї культури. А, наприклад, гуски з бавовною — вони саме про сьогодення, про біологічну зброю. Все залежить від мого настрою. Якраз гуси з бавовною — це показало мій настрій про те, що мене смішили ці мемчики, жарти", — говорить Лідія Немлій.

Іграшки створені руками волонтерки. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Організаторка виставки Христина Гатілова каже, такі заходи відбувалися у 2021 році, планувалися й у 2022, але почалася повномасштабна війна. Мета заходу у 2023 році — об'єднати людей.

"Зібрати творчих людей, показати, що на війні все не зупиняється, треба жити, треба продовжувати, треба творити, дарувати любов, радість людям, собі", — говорить Христина Гатілова.

Організаторка виставки Христина Гатілова. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Родина із Залізного Порту займається рукоділлям понад 10 років. Тетяна та її мати Олена демонструють прикраси з натурального каміння, іграшки та сувеніри у вигляді будинків та дерев.

"Дуже великий вибір робіт у нас, кожного року додаємо щось нове. Кожен раз, коли ми щось нове виробили, нову ідею ми навколо неї "стрибаємо", просто всім показати треба", — розповідає Тетяна.

Мати Тетяни Олена. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Зі слів Олени, прикраси спочатку робили для жінок, але стався випадок, який змінив їхнє ставлення до виробів.

"Випадок був, я кажу мамі (яка прийшла з дитиною — ред.): "Що леді хоче?" Мама обирає і маленька років п’яти каже: "А ледям щось робимо?" От, коли "ледям" сказали, спало на думку робити набори — кольє, браслети і сережки", — розказує майстриня.

Прикраси Олени та Тетяни. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Творчість допомогла свого часу Олені одужати.

"Я не розмовляла і не могла ходити, дуже було важко, а ось це допомогло. Дерева, які були з намиста зроблені, вони не допомогли. Допомогли дерева, які зроблені з камінців. Від того, що воно кололо весь час, я їх робила багато. Я не спала, і весь час робила. Тому руки "повернулися" і мовлення", — каже Олена.

Про в'язані ляльки розповідає Ольга Лаврусевич. Говорить, почала рукодільну справу п'ять років тому.

Як часто буває у дівчат, які займаються іграшками — до цього спонукала вагітність і народження дитини. Я побачила ляльку, тоді вирішила зв‘язати. Із цього все і почалося. Зараз ляльки — це моє натхнення".

Майстриня Ольга Лаврусевич. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Ольга Лаврусевич розповідає, часто в'яже портретні ляльки, які замовляють матері для своїх дітей, проте найбільше задоволення вона отримує від створення власних образів.

"Я підбираю кольори взуття. І вся ця картина гармонійно складається у мене в голові в такий образ ляльки: волосся, кольори, палітра — і все це створює ляльку", — каже Ольга Лаврусевич.

Іграшки створені руками Ольги. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Майстриня Світлана Жипа 21 грудня також прийшла на захід з власними картинами. Розповідає, не думала, що колись стане художницею.

"Була така тяга до живопису, була така тяга до фарб, до того, щоб взяти полотно і нанести всі фарби, змішати їх, щоб вони між собою переливалися, щоб виникав якийсь образ. Я собі дозволила малювати", — говорить жінка.

Майстриня Світлана Жипа. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Світлана розказує, на початок повномасштабного вторгнення малювала яхти на річці Південний Буг. Потім довелося евакуюватися, то малювання закинула. Зі слів жінки, на своїх картинах зображує те, що відбувається на душі.

"Все, що є всередині тебе, починаєш виносити на полотно, тому що воно так накопичується. Бувають позитивні, бувають негативні (емоції — ред.), що хочеться їх передати. Мистецтво рятує, дарує натхнення. Приходить натхнення і хочеться жити, і хочеться нести світло усім людям", — каже майстриня.

Картини Світлани Жипи. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Олена Кальченко створює прикраси за допомогою перлин та натурального каміння, а також займається фелтингомФелтинг – техніка рукоділля, у процесі якої із вовни для валяння створюється малюнок на тканині. Це сухе валяння. Спочатку забивається голками шерстяні пасма, викладається тон, колір, а потім деталізується все гладдю..

"Я захоплююся різними видами творчості. Роблю ось такі прикраси із запеченої полімерної глини. Є у мене піч спеціальна, там все витримується", — каже Олена Кальченко.

Майстриня Олена Кальченко. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Майстриня говорить, прикраси для своїх клієнток робить із задоволенням, слухає їхні побажання та втілює у життя.

"Це кольє для жінки, яка хоче жіночого щастя, добробуту й кохання, як усі ми хочемо. Я люблю взаємодіяти зі своїми клієнтами, хочу дізнаватися якомога більше про них, їхні характери, смакові уподобання", — розповідає Олена.

Довідковий Миколаїв