«Музеї є джерелом ідентичності». На Миколаївщині створили артлистівку до ювілею районного краєзнавчого музею

За інформацією: Суспільне.

У Баштанському краєзнавчому музеї на Миколаївщині презентували логотип музею та інформаційну артлистівку. Їх розробили до 65-річного ювілею закладу. Станом на 21 грудня 2024 року його фондова колекція налічує понад вісім тисяч предметів.

Що стало основою для логотипа музею, як в умовах війни зберігаються фонди йшлось у етері "Українського радіо. Миколаїв".

Ідея створення листівки і логотипу

Розробила логотип закладу та інформаційну листівку до ювілею Баштанського краєзнавчого музею художниця-ілюстраторка Юлія Поліщук. Вона говорить, співпраця з закладом почалася 2023 року із розробки сувенірної листівки "Вітання з Баштанки", що присвячена обороні Баштанки у 2022 році.

"У цьому році директор музею Олег Требух знов звернувся і запропонував розробити листівку і логотип до ювілею. І логотип, і листівка — зовсім різні творчі задачі, вони мають різне призначення, але вони однаково цікаві", — говорить художниця.

Артлистівка музею, що створила художниця Юлія Поліщук З особистого архіву Олега Требуха

Логотип музею, що розробила ілюстраторка Юлія Поліщук З особистого архіву Олега Требуха

Логотип Баштанського музею З особистого архіву Олега Требуха

Художниця-ілюстраторка Юлія Поліщук онлайн розповідає працівникам музею про розробку листівки і логотипу З особистого архіву Олега Требуха

Колектив музею на презентації логотипу та інформаційної листівки, 5 грудня 2024 року З особистого архіву Олега Требуха

За словами ілюстраторки, головне було віднайти графічний символ.

"На першому плані листівки будівля музею, на другому, декоративне тло — понад 100-літній дуб, що росте поруч з музеєм. Тобто він є сам символом незламності, могутності, оскільки він пережив і революції, і війни, і сучасну російську навалу. Я його перетворила в графічний знак, який є продовженням літер на логотипі, а в листівці він вже більш схожим на дуб", — сказала мисткиня.

Зі слів виконувачки обов'язків директора Баштанського краєзнавчого музею, зберігачки фондів Ганни Требух логотип закладу сподобався працівникам музею, бо має влучний символ.

"Дубу 130 років і це єдиний, що залишився від колишнього церковного саду. Поряд була церква, яку знищили в 1920-х роках. Цей дуб відображає історію нашого міста, історію, яку ми зберігаємо, коріння старих баштанських родів ще з перших поселенців".

Ганна Требух розповідає дітям про дуб З особистого архіву Олега Требуха

Діти з закладів освіти Баштанки у відвідують музей З особистого архіву Олега Требуха

Дуб, що росте біля музею З особистого архіву Олега Требуха

Діти поруч з дубом на території закладу З особистого архіву Олега Требуха

«Зелений пікнік під дубом» для вихованців ЗДО «Ягідка» та їх батьків. Червень 2024 року З особистого архіву Олега Требуха

Музею 65 років

Історія музею в Баштанці почалась у 1959 році з однієї кімнати у місцевому будинку культури. Тут, каже Ганна Требух, земляки зібрали речі, предмети, документи, зброю, що пов’язані з періодом Баштанської Республіки.

Станом на грудень 2024 року фондова колекція має понад вісім тисяч предметів. Зокрема, є картини, речі уродженця Баштанки, художника-монументаліста Григорія Довженка, відомого авторством кам'яних вишиванок в тимчасово окупованій Новій Каховці Херсонщини, говорить Требух. Цікава також етнографічна колекція музею.

"Це одяг, предмети побуту, якими користувалися жителі міста, громади, є цікаві документи, фотографії, що відображають історію родин, які понад 200 років тому приїхали сюди з Полтавщини. Це були селяни, колишні козаки і заснували населений пункт. І до цього часу живуть в місті нащадки першопоселенців", — додає Ганна Требух.

Директор музею Олег Требух під час заходу з нагоди ювілею музею показує на екрані і розповідає про фотографію, 5 грудня 2024 року. З особистого архіву Олега Требуха

Музей від початку повномасштабного вторгнення

Ганна Требух зауважує, у лютому-березні 2022 року колектив музею ховав експонати. Згодом 35 відсотків фондів евакуювали за межі Миколаївської області, де вони будуть до закінчення повномасштабного вторгнення.

"Першого березня 2022 року на територію міста зайшла ворожа колона, яка намагалася прорватися вглиб України. Це все відбувалося в 50 метрах від музею. Тоді приміщення не постраждало, хоча розривалися снаряди буквально 60-80 метрах. Пошкодження були трохи пізніше, влітку 2022 року, коли місто було під ракетними обстрілами. Частково пошкодження відновили", — зауважує зберігача фондів.

Відвідувачі виставки «Оборона та бої за Баштанку». Миколаївщина, травень 2023 року. Олег Требух/Facebook

Ганна Требух говорить, у квітні 2023 року відновили роботу для відвідувачів. У музеї відбуваються виставки, лекції, уроки, тематичні екскурсії. А опір Баштанщини російським військам вже відображений у музейній виставці.

"У жовтні 2022 року відкрилась виставка, присвячена обороні Баштанщини. Першочергова задумка — показати події початку березня 2022 року. Це предмети, документи, які були вилучені у окупантів, це уламки ракет. А далі вже почала поповнюватися. Наші земляки, які воюють на різних напрямках, долучилися до поповнення колекції. І весь час хтось привозив нам різні предмети. З херсонського напрямку в нас дуже багато, з Донеччини", — зауважує виконувачка обов'язків директора музею.

Майбутнє музею Ганна Требух вбачає у впровадженні цифрових новітніх технологій.

"Запит на музей досить є великим. Прослідковується від початку повномасштабного вторгнення. Все-таки локальні музеї є зберігачами історії локальної, про яку люди, місцеві жителі не знають. Музеї є джерелом ідентичності", — сказала Ганна Требух.

Читати ще

Читати ще

«Я розумів, що здаватися не слід». Миколаївець Ігор Цвєтов розповів про підготовку і виступ на Паралімпіаді в Парижі

Довідковий Миколаїв