«На Донбасі росіяни мінували простіше, ніж на Снігурівщині»: на Миколаївщині фахівці The HALO Trust шукають вибухівку

За інформацією: Суспільне.

У Миколаївській області працюють 350 фахівців Міжнародної організації з гуманітарного розмінування The HALO Trust. За півтора року роботи у регіоні виявили майже 13 тисяч вибухонебезпечних предметів. Станом на 26 серпня 2024 року спеціалісти шукають вибухівку в Снігурівській громаді.

Про це кореспондентам Суспільного розповів керівник операційного напрямку HALO Ukraine Микита Крижановський.

На окупованих територіях, каже фахівець, російські військові мали час поекспериментувати. Тут знаходять саморобні міни та нестандартно використані боєприпаси: у протитранспортну міну вставлена протипіхотна, аби було більше ушкоджень, пояснює Микита Крижановський.

"Було таке, що міни встановлювались перегорнутими. Якщо протипіхотна міна, наприклад, може відірвати людині ногу, то при підриві на протитранспортній міні, звичайно, не одна людина, а й люди, які поруч, вони стовідсотково постраждають".

Керівник операційного напрямку HALO Ukraine Микита Крижановський. Миколаївщина, 26 серпня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Фахівці HALO Ukraine розміновують регіон з лютого 2023 року. За півтора року обстежили понад 400 гектарів земель, розмінували 124,5 гектара.

Керівник груп розмінування Олексій Давидович долучився до команди HALO Ukraine у 2016 році. Родом чоловік з Краматорська, говорить, що на Донбасі росіяни мінували простіше, ніж на Снігурівщині. Переважно заміновані російські позиції або об'єкти критичної інфраструктури.

"І рядами протитранспортних мін, і змішаними рядами протитранспортних мін з протипіхотними мінами ОЗМОсколкова загороджувальна міна.. Крім того, ще протипіхотні фугасні міни ПМНПротипіхотна міна натискної дії.", — говорить Олексій Давидович.

Міна, яку виявили під час обстеження Снігурівщини. 26 серпня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Вже рік в гуманітарній організації з розмінування працює демінерка-парамедикиня Тетяна Шпак. До березня 2022 року жінка мала будівельний бізнес у Миколаєві. На початку повномасштабної війни вона втратила роботу, у пошуках нової звернула увагу на HALO.

"Прийшла я, як багато, мабуть, інших людей. У пошуках роботи замислилась про різні напрями, і один з них мене дуже зацікавив. Я більш ретельно вивчила і пішла на курси. Саме набиралися люди, мені здалося це цікавим", — пояснює Тетяна Шпак.

Чотири місяці у HALO Trust працює демінерка Анна Барладим. Нею керувало бажання бути корисною і робити добру справу, говорить жінка. До того вона працювала рієлтором в агентстві нерухомості.

Співробітниця The HALO Trust, демінерка Анна Барладим. Миколаъвщина, 26 серпня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Зі слів Аліни Решетнікової, працює демінеркою першу зміну.

"Прийшла сюди, щоб мої діти — мої майбутні діти почувалися добре у моїй країні". Читати ще

Читати ще «Такі заходи важливі»: як миколаївці через ярмарок підтримали ЗСУ, зібравши понад п’ять тисяч гривень

Читати ще Миколаїв та 33 річниця Дня Незалежності: як це було — у фотографіях

Довідковий Миколаїв