За інформацією: Суспільне.
На Миколаївщині люди декларують знайдену або трофейну вогнепальну зброю. Станом на четверте грудня в поліції задекларували 13 автоматів, пістолет та гвинтівку. Ця опція діє на період воєнного стану та дозволяє залишити зброю собі або здати її правоохоронцям.
Про це кореспондентам Суспільного повідомив начальник відділу контролю за обігом зброї Сергій Нежидаєв.
Декларувати зброю стало можливим з 25 листопада 2024 року. Зі слів Нежидаєва, до 25 грудня це можна зробити зі зброєю знайденою раніше. Після 25 грудня її потрібно декларувати протягом доби після виявлення.
"Для декларування зброї люди подають паспорт, свідоцтво про реєстрацію, ідентифікаційний код і фотокартку. Процес декларування займає кілька хвилин. Співробітники проводять огляд зброї, перевірку її за базами даних. Після чого видають громадянину талон про декларування", — розповідає Сергій Нежидаєв.
З його слів, зброя, яку задекларували, люди можуть використовувати лише для надання відсічі агресору та для тренувань на полігонах. Вона може зберігатися у громадян вдома.
Також якщо зброя була знайдена з набоями, то їх теж потрібно декларувати. Не можна задекларувати гранатомети, кулемети, гранати тощо.
"Декларантами можуть бути громадяни України, іноземці або особи без громадянства які на законних підставах перебувають на території країни".
Начальник відділу контролю за обігом зброї Сергій Нежидаєв. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
Місцевий житель Микита приніс до поліції автомат. За його словами, знайшов його біля села Пересадівка в посадці.
"Прийшов для того, щоб здати його добровільно і ніякої відповідальності за нього не нести", — говорить Микита.
Автомат АКС-74У, який Микита задекларував у поліції. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
Чоловік планує залишити автомат собі.
"Для того, щоб надалі була, оскільки в нас воєнний стан, небезпечний час для країни. Про всяк випадок для самозахисту. А після війни або здам її в дозвільну систему, або перероблю в нарізну зброю, мається на увазі на карабін", — зазначає місцевий житель.
Микита декларує зброю, яку приніс . Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
Поліцейські перевіряють зброю в електронних базах. Інспектор сектору контролю за обігом зброї Олексій Кротюк каже, після перевірки даних про зброю та власника, за відсутності порушень, підстав для відмови в декларуванні зброї немає.
"Тому даний автомат буде задекларовано на ваше ім’я для забезпечення безпеки України. До кінця збройної агресії РФ", — говорить Олексій Кротюк.
За незаконне поводження зі зброєю передбачене покарання. Заступник начальника управління карного розшуку Валерій Чухарев зазначає, якщо цивільні володіють незадекларованою зброєю, це матиме кримінальну відповідальність за статтею 263 Кримінального кодексу України. Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі на строк від трьох до семи років.
Заступник начальника управління карного розшуку Валерій Чухарев. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
Всю задекларовану стрілецьку вогнепальну зброю з набоями, люди муситимуть здати або переробити на карабіни чи макети протягом 90 днів після скасування воєнного стану, додав Сергій Нежидаєв.