За інформацією: Суспільне.
У Снігурівській громаді на Миколаївщині відновили лісосмугу, яку пошкодило через бойові дії під час окупації громади. Волонтери та місцеві жителі за п'ять годин роботи висадили біля села Тамарине понад тисячу жолудів та сотню плодових дерев.
Про це 10 квітня Суспільному розповіла спеціалістка з комунікацій напряму "Ліси" WWF-УкраїнаВсесвітній фонд природи Юлія Новосельцева.
За її словами, Миколаївщина — аграрний степовий регіон, де посуха та висока розораність створюють виклики для сільського господарства.
"Саме тому лісосмуги та їх відновлення тут мають критично важливе значення. Це важлива подія, оскільки наразі в Україні дуже мало напрацьованих підходів до відновлення екосистем після розмінування", — каже Новосельцева.
Жолудь на гілці WWF-Ukraine
Лісосмуга Олександр Соваков
Жолуді, які зібрали жителі Миколаївщини для відновлення лісосмуги WWF-Ukraine
Волонтери врахували природні й кліматичні особливості регіону та підібрали відповідні види рослин: понад тисячу жолудів дуба звичайного та сотню плодових дерев. За словами проєктної менеджерки напряму "Ліси" WWF-Україна, доцентки кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій НУБіПНаціональний університет біоресурсів і природокористування України України Ганни Лобченко вирощувати лісосмуги — це сучасна практика.
"Цей пілотний проєкт — важливий крок, однак попереду ще напрацювання правових алгоритмів з відновлення порушених війною екосистем. Лісові смуги — це надійний захист та сучасна практика агролісівництва, але вони недостатньо захищені й врегульовані законодавством".
У WWF-Україна кажуть, що бойові дії та окупація погіршили ситуацію навколо довкілля регіону. Експерт-еколог The HALO Trust в Україні Сергій Щербак каже, що наразі майже кожна друга розмінована ділянка в Миколаївській області містить залишки лісосмуг, які були пошкоджені внаслідок воєнних дій та пожеж.
"Деякі ділянки ще до повномасштабного вторгнення потерпали від незаконних рубок. Наша спільна з WWF-Україна ініціатива з відновлення лісосмуг має на меті привернути увагу законотворців до цієї проблеми та допомогти розробити механізми фінансування такої діяльності", — каже Щербак.
Команда висаджує лісосмугу The HALO Trust
Команда висаджує лісосмугу The HALO Trust
Висаджений мигдаль на лісосмузі WWF-Ukraine
У 2024 році біля села Тамарине обстежили ділянку, взяли зразки ґрунту й склали план відновлення. До наукового супроводу долучили доцента кафедри відтворення лісів НУБіП Олександра Совакова.
"Ця лісосмуга стане науковим об'єктом кафедри, а ми забезпечимо її науковий супровід. Степові умови є складними для вирощування насаджень".
"Хоч досвід минулих поколінь є цінним, проте за останні десятиліття кліматичні умови значно змінилися, що необхідно враховувати під час відновлення. Тож ця жива лабораторія стане джерелом наукових знань і основою для прийняття рішень щодо майбутнього відновлення лісосмуг у регіоні", — говорить Соваков.
Жолуді для відновлення збирали місцеві жителі. Частину передали сімейному господарству, щоб виростити сіянці — їх доповнять у нових насадженнях. Плодові дерева мають захищати дуби, приваблювати птахів і комах-запилювачів. За словами головної спеціалістки управління екології Миколаївської ОВА Марини Романенко на Миколаївщині бракує лісів.
"Проте створення нових лісів має відбуватися обдумано, щоб не шкодити цінним степовим і лучним екосистемам. Лісосмуги — приклад інтеграції дерев у агроландшафт, який потребує такого захисту".
У роботах взяли участь жителі громади, фахівці та волонтери. Десять людей за п’ять годин висіяли понад тисячу жолудів і посадили сотню дерев.
Команда, котра висаджувала лісосмугу WWF-Ukraine
Жінка тримає саджанці у ведрах The HALO Trust
У квітні 2025 року планують організувати воркшоп "Відновлення лісосмуг після бойових дій: спільні рішення для громад". Відновлення здійснили в межах пілотного проєкту "Лісосмуги: відновлення та стійкість", який стартував у 2024 році. Проєкт реалізували завдяки фінансуванню Снігурівської міської ради та Міністерства закордонних справ Великого Герцогства Люксембург.