На Миколаївщині виявляють боєприпаси з повітря завдяки дронам

За інформацією: Суспільне.

На Миколаївщині тестують мультисенсорну систему MinesEye. Завдяки їй можна виявляти вибухонебезпечні предмети дронами з повітря. Роботи в Україні розпочали в березні 2025.

Як працює система та в чому її особливість кореспондентам Суспільного розповів засновник БФ "Фундація Поступ" Влад Козак.

Систему розробила команда благодійного польсько-українського фонду "Фундація Поступ", говорить його засновник Влад Козак. Дистанційний пошук вибухонебезпечних предметів має пришвидшити процес розмінування.

"Ми їх можемо знаходити навіть, якщо вони під рослинністю або під землею, залежно від об'єкта, на глибині до двох метрів. І паралельно ми використовуємо оптичні методи: РГБ-камери, візуальні, інфрачервоні камери, які дозволяють нам бачити обʼєкти на поверхні і розпізнавати їх за допомогою штучного інтелекту", — розповів засновник фонду.

"Зараз ми реалізуємо проєкт спільно з ДСНС, де вона є оператором нашої діяльності і отримує наші результати".

Засновник БФ «Фундація «Поступ» Влад Козак. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Фінансову підтримку отримують від ПРООН. Та співпрацюють з різними організаціями, розповів радник з питань протимінної діяльності Едвард Кроутер.

"Ми дуже щасливі працювати з нашими партнерами — WFP, ФАО, Norwegian People's Aid, яка надала нам цю земельну ділянку, партнерами з Halo Trust".

Управління сільськогосподарським дроном. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Богдан працює з сільськогосподарськими дронами шість років. Каже, керувати ними легко, якщо врахувати погоду та перешкоди при плануванні маршруту. Зараз з командою в Первомайській селищній громаді, де велися бойові дії, завдяки цим дронам тестують систему "MinesEye". Вона допомагає виявляти вибухонебезпечні предмети на полях.

"Дані збираємо на дрон в єдиний реєстратор даних. Пізніше їх аналізуємо і оброблюємо. До нього ми підвісили магнітометр — основний датчик, який шукає метали в ґрунті. Також є оптичний датчик і висотомір", — розповів оператор дрона.

Оператор дрона Богдан. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Після обстеження та розмінування на цих ділянках мають бути відновлені сільськогосподарські роботи.

"У Миколаївській області ми тільки почали. У Харківській області у нас вже є випадки, де землі вже розміновані і передані фермерам", — технічний сказав радник з питань мінної безпеки Всесвітньої продовольчої програми ООН Володимир Громяк.

Обстежені ділянки у Первомайській селищній громаді. БФ «Фундація Поступ»

Загалом фахівці планують обстежити 400 гектарів земель у Харківській та Миколаївській областях.

"Наша задача – просканувати ті поля, які визначені пріоритетними для розмінування ДСНС. Загалом це п'ять місій, зараз ми на другій. На наступному тижні буде вже третя місія в Харкові", — розповів Влад Козак.

Сільськогосподарський дрон Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Наземна станція для дронів Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Обстежені ділянки Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Знайдені боєприпаси Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

За словами Козака, обрали ці регіони, адже вони одні з найбільш замінованих в Україні. Протягом 30 квітня просканували 22 гектари та виявили 50 магнітних аномалій. Проєкт розрахований до липня 2025.

Читати ще

Читати ще

На Миколаївщині виявили три тонни заборонених хімікатів радянських часів

Читати ще

У Миколаєві горів торговельний центр: евакуювали 166 людей

Довідковий Миколаїв