За інформацією: Суспільне.
До Миколаєва приїхав херсонський волонтер Григорій Янченко, більш відомий як "дядя Гриша". У рамках благодійного туру чоловік збирає донати для Збройних сил України.
Кореспонденти Суспільного 15 липня поспілкувалися з волонтером Григорієм Янченком.
"Дядя Гриша" збирав гроші для військових навіть коли був під окупацією у рідному Херсоні. Були випадки, коли донатили навіть російські військові, каже Янченко.
Вони думали, що цим вони допоможуть мені як інваліду, каліці. Але в якийсь момент їхній супутник сказав: "Боже, куди ж ви кинули гроші? Це волонтер, який допомагає нашим ворогам — українцям". Кожен раз, коли виїжджав на свій маршрут — боявся, що ця поїздка може бути останньою.
Херсонський волонтер Григорій Янченко в Миколаєві. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Аби не опинитися у російській катівні, у вересні 2022 року друзі допомогли херсонцю виїхати до Запоріжжя.
"Було 14 блокпостів. З них було чотири дуже суворих. Виганяли з автобуса. Перевіряли все", — говорить Григорій.
Цілий рік волонтер пробув у Запоріжжі, продовжуючи збирати гроші для українських військових. Втім, каже, з кожним місяцем кількість донатів "падала".
"З січня цього року вирішив просто мандрувати по містах України. І зупинятися в кожному місті на один тиждень", — розповідає Григорій Янченко.
Григорій Янченко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Так Григорій добрався і до Миколаєва. Через травми отримані в Чехословаччині ще в 1968 році під час служби в радянській армії, пересувається на візку. Допомагає тут йому з цим місцевий волонтер Ян.
"Уже на моєму рахунку десь 21 місто. Ось на цьому прапорі видно, де я побував. В основному, звичайно, йде збір на дрони, на "Starlink", медицину", — каже волонтер.
Прапор, який возить із собою волонтер із Херсона Григорій Янченко, відомий як дядя Гриша. Суспільне Вінниця
Перехожі, які зустріли чоловіка, кажуть, радіють можливості бачити його особисто.
"В TikTok "попадався", в новинах про Херсон. А так був проїздом, побачив нашого героя. Вирішив поспілкуватися з людиною. Емоції не передати словами", — говорить військовослужбовець Юніс.
Люди дають донати волонтеру на ЗСУ. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Волонтерка Лілія Божеску також зустрілась з Григорієм.
"Я про нього багато читала й бачила. Тому в мене емоції переповнюють, що я його зустріла не заочно, а ось так особисто. Я дуже вдячна, що в нас є такі люди", — каже Лілія.
Наразі Григорій, окрім збору донатів, час від часу навідується до військових в шпиталі.
"Їм потрібна моя підтримка як людини, в якої в самої теж ампутації. Коли приходить звичайна людина — вона не може зрозуміти тих нюансів, з якими зустрічається людина з ампутацією. Я їм завжди кажу: "Не впадайте у відчай. Підтримуйте самі себе", — розповідає волонтер.
Херсонський волонтер Григорій Янченко та місцевий волонтер Ян. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
За словами Янченка, у серпні він планує відвідати Чернігів, Суми та Харків, оскільки з волонтерською місією в цих містах в цьому році ще не бував.
У свої 77 років дуже складно тримати себе в належному стані, але поки триває війна — до тих пір будемо працювати на перемогу.