На найстарішому кладовищі Миколаєва збудують меморіал: що буде з історичними пам’ятками й похованнями

За інформацією: Суспільне.

У Миколаєві, на території найстарішого кладовища міста — некрополя, планують побудувати меморіальний комплекс для вшанування пам'яті військовослужбовців, які загинули в російсько-українській війні. Проєкт розробила команда, яка перемогла у всеукраїнському архітектурному конкурсі.

Реалізацією об'єкта опікуються Управління капітального будівництва та Департамент архітектури Миколаївської міської ради. У відомствах запевняють, що під час будівництва збережуть історичні та археологічні об'єкти кладовища, пам'ятники чи могили не будуть пошкоджені. Адже перші поховання на цвинтарі датуються з 90-х років 18 століття.

Про некрополь та його історичну цінність журналістам Суспільного розповів історик Ігор Ніколаєв.

Некрополь — кладовище площею 35 гектарів, що розташоване в Інгульському районі Миколаєва. За словами історика, цвинтар є ровесником міста, адже вважається, що його створення припадає на 1790-1795 роки.

Відомі поховання

Історик розповів, що на території некрополя ховали людей до початку 70 років XX століття. Кладовище налічує приблизно 400 тисяч поховань, серед відомих людей тут спочивають:

  • 34 адмірали Чорноморського флоту XIX-XX століття;
  • родинне поховання Аркасів: сам адмірал Микола Аркас та його діти;
  • один із засновників міста — Михайло Фалєєв;
  • командир брига Меркурій Олександр Казарський;
  • зберігся склеп, де поховали засновника Харківського університету — Василя Каразіна.

"Здається, у 2008-2009 роках Харківський університет хотів перепоховати, знову ж таки, Каразіна у Харкові, але цього так і не відбулося. Похований тут, тому що приїжджав до свого сина і тут він відійшов в інший світ", — розповідає історик.

Склеп, у якому похований Василь Каразін. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур"Дуже велика кількість людей, які внесли свій внесок в історію не тільки Миколаєва, Північного Причорномор'я, а й України".

Релігійне розмаїття

Ігор Ніколаєв говорить, що найбільша частина кладовища є християнською, де поховані православні, католики та протестанти, а у північній частині — старообрядці.

"Ще є юдейське кладовище, яке перенесли з території сучасного Миколаївського зоопарку. Є караїмська і магометанська частини, мало чого залишилось. Тут була така практика, коли на старих могилах заховували, а потім просто змінювали табличку", — розповідає чоловік.

За даними історика, на початку XX століття на цвинтарі нараховувалося близько 500 статуй янголів.

"З 90-х років, коли зняли охорону з цвинтаря, їхня кількість нині налічує пару десятків. На кладовищі також розташована Церква Всіх Святих, її збудували на початку XIX століття коштом купців і меценатів Миколаєва", — додав він.

Пам’ятка історії

За словами історика, кладовище є історичною пам’яткою, охороняється державою, а його пошкодження карається законом. Нині некрополь потребує догляду та збереження, адже є однією з візитівок міста

"Миколаївський некрополь — наша історія та пам'ять Миколаєва. Тут поховано стільки видатних людей. Тут є могили учасників Кримської війни (1853-1856), Першої та Другої світової. Це те, що робить нас людьми, які пам'ятають своє минуле", — говорить Ігор Ніколаєв.

Некрополь. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Будівництво меморіалу на території кладовища

Саме на території некрополя планують збудувати меморіальний комплекс, повідомили журналістам Суспільного в Управлінні капітального будівництва та Департаменті архітектури та містобудування Миколаївської міської ради.

За інформацією відомств, мета створення меморіального комплексу — вшанувати пам’ять загиблих героїв у російсько-українській війні, підвищити престиж захисників України та створити унікальний громадський простір.

"З урахуванням сучасних архітектурних та урбаністичних вимог, містобудівної ситуації та ергономічних принципів".

Меморіал збудують на території некрополя, оскільки він має історичне значення та є пам’яткою. Цвинтар розташований вздовж Херсонського шосе, що також символізує підтримку міста Херсон, йдеться у повідомленні.

"На жаль, через кількість трагедій українських сімей, спричинених війною з РФ, запит на розміщення меморіальних комплексів неможливо покрити лише реалізацією одного такого об'єкта, але він може бути одним із місць, яке символізує скорботу та біль втрати, яку відчувають тисячі українських родин, що втратили своїх близьких на війні", — повідомили в установах.

Хід будівництва

У відомствах кажуть, що під час будівництва враховуватимуть історичну та археологічну цінність кладовища. Роботи виконуватимуть так, щоб не пошкодити вже наявні об’єкти.

Також підготують ґрунт, щоб забезпечити стійкість майбутньої споруди меморіалу, додають у повідомленні. Наразі триває проєктування меморіального комплексу, зокрема вже виконали:

  • топографічний план;
  • геологічні вишукування;
  • склали завдання на проєктування;
  • подали заявки на видачу містобудівних умов та обмежень.

Час створення комплексу залежатиме від етапів — проєктування, будівництва, облаштування інфраструктури, благоустрою, встановлення пам’ятника та озеленення, розповіли в установах.

"Найкраще проєктне рішення було обрано в рамках архітектурного конкурсу шляхом голосування журі, до складу якого увійшли висококваліфіковані спеціалісти у галузі архітектури та містобудування, образотворчого мистецтва та представник військових", — йдеться у відповіді на запит кореспондентів Суспільного.

Вид стін меморіального комплексу зверху. Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради

Концепція комплексу

Меморіал стане громадським простором для вшанування пам'яті загиблих воїнів. Проєкт розробила команда, до якої входить архітектор, який нині служить у Збройних силах України, розповіли у відомствах.

Комплекс складатиметься зі скверу та меморіалу у вигляді трьох розірваних стін, що зміщені між собою та простягаються вздовж ділянки. Проєкт передбачає два основні маршрути: перший — пролягає паралельно до Херсонського шосе та має певний злам, що надає йому динамічності.

"Він призначений переважно для людей, які проходять цією дорогою щодня, наприклад, на роботу чи для інших справ. Він включає нормативний суміщений тротуар з велосипедною доріжкою", — розповіли в установах.

Другий — веде безпосередньо до меморіалу. Дві крайні стіни символізують шлях, що поступово спускається вниз по рельєфу.

"До глибини двох метрів нижче рівня землі, після чого знову підіймається до рівня землі. Ця архітектурна особливість ізолює місце вшанування від надмірного шуму, створюючи атмосферу спокою та роздумів", — йдеться у відповіді на запит.

"Комплекс поєднуватиме меморіальні функції з сучасними урбаністичними вимогами, створюючи комфортний простір для пішоходів і велосипедистів, а також функціональний простір для містян і гостей".

Остаточні рішення затвердять за результатами розробки робочої документації на будівництво та її експертизи.

Проєкт меморіалу. Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради

Проєкт передбачає оновлення інфраструктури навколо та можливе розширення території кладовища для зручнішого пересування, а також створення укриття, громадської вбиральні та освітлення, розповіли в установах.

"Це все буде виконано з урахуванням історичного контексту та інклюзивності. Також у межах проєкту заплановано висадження нових рослин", — йдеться у повідомленні.

Для створення меморіалу використовуватимуть матеріали, що відповідають концепції мінімалізму та аскетизмуАскетизм — вид духовної практики, моральний принцип з навмисним самообмеженням й самозреченням з метою відмови від життєвих благ і насолод для самовдосконалення або досягнення морального чи релігійного ідеалу, самовідданість, або виконання важких обітниць; надзвичайна стриманість, помірність, відмова від життєвих благ., поєднуючись із природним середовищем і відповідатимуть історичному контексту. Зокрема це природний камінь, бетон, метал для деяких елементів тощо.

"Технології будуть орієнтовані на сучасні урбаністичні вимоги та забезпечення стійкості та довговічності елементів меморіального комплексу", — йдеться у повідомленні.

План меморіального комплексу. Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради

Бюджет проєкту

За інформацією відомств, бюджет на створення меморіального комплексу ще не визначили. Втім він охоплюватиме всі етапи проєктування, будівництва та благоустрою території. Крім того, розроблять кошторисЗатверджений у встановленому порядку або прийнятий належним чином фінансово-плановий документ, який містить відповідні статті й суми витрат коштів на утримання органів державної влади, установ та організацій; на виробничу діяльність, капітальне будівництво тощо. витрат за відповідної експертизи.

Втім, за даними ресурсу цифрової екосистеми для підзвітного управління відновленням "Dream Проєкти", орієнтовний бюджет проєкту складає 12 мільйонів гривень.

Орієнтовної дати завершення робіт також немає. Проте, з огляду на масштаб проєкту, будівництво може зайняти кілька років, залежно від етапів реалізації та погоджених термінів, додали у відповіді на запит.

Управління капітального будівництва є заявником з будівництва. Воно контролюватиме реалізацію проєкту, витрати, терміни виконання і технічні вимоги, а також координуватиме взаємодію підрядників з місцевою владою та стежитиме за якістю робіт.

Своєю чергою Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міськради був замовником і організатором відкритого всеукраїнського архітектурного конкурсу на кращу проєктну пропозицію меморіального комплексу на території Центрального міського кладовища.

Також комунальне підприємство Миколаївської міської ради "Миколаївська ритуальна служба" повідомило журналістам Суспільного, що не передбачаються зміни на кладовищі та знесення старих пам'ятників або перенесення могил.

Читати ще

Читати ще

На Миколаївщині затримали підозрюваних у продажі пального, призначеного для ЗСУ — ДБР

Читати ще

Миколаївця затримали за підозрою у незаконному зберіганні зброї

Читати ще

Девʼятого травня на Миколаївщині очікується мінлива хмарність

Довідковий Миколаїв