На все селище — семеро людей: як окупаційні війська спустошили Тернові Поди, що на Миколаївщині

За інформацією: Суспільне.

Під час окупації Тернових Подів, що на Миколаївщині, у 2022 році, селяни масово кидали свої домівки у пошуках безпечного місця, від обстрілів загинула худоба. До вторгнення тут жили 135 людей, а нині — лишилися семеро. Про колишнє життя нагадують зруйновані хати, вцілілі тварини та люди, які сподіваються на відновлення селища.

Про життя у спустошеному селищі та перспективи його відновлення кореспонденти Суспільного розпитали його жителів та представників місцевої влади.

Тернові Поди були окуповані російськими військами впродовж дев'яти місяців. Ніна Черепащук і Володимир Грицюк залишалися тут до 15 вересня 2022 року, тож бачили як руйнувалося селище.

"Ну вже тут таке творилося, що заховатися було ніде. Я вийду, кажу: "Ой диви-диви: там у тих дах полетів, в інших". Дід мене заганяє до хати, ховає, каже: "Осколки летять, що ти дивишся", — пригадує жінка.

Ніна Черепащук і Володимир Грицюк. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Подружжя евакуювалося до Херсона — в інший бік росіяни не пускали. Повернулися до побитого будинку через два місяці.

"У веранду нам снаряд влетів і у веранді розірвався. Все перемішане, перемелене".

Частина тварин у селищі загинула від обстрілів, серед них і корова Ніни і Володимира. Зараз тримають 15 дорослих кіз і козлів, 12 козенят, курей. Крім своїх — прихистили й чужих котів та собак.

Подвір’я Ніни і Володимира

Козенята

Худоба подружжя

Володимир каже: чи житиме село далі — залежить від людей.

"Повернуться люди — звісно відновиться. Дають же допомогу на хати. Тут у більшості хат коробки цілі, просто дах знесений", — розповів Володимир Грицюк.

Олександр Воскобойнік народився і виріс у Тернових Подах, жив у Херсоні. У грудні 2022-го повернувся до рідного селища у батьківський будинок. Його довелося відновлювати після російських обстрілів.

"Від мене зліва водонапірна вежа — це на все село йшла вода. Вони пристрілювалися, влучили спочатку у будинок, потім у вежу", — каже Олександр.

Олександр Воскобойнік

«Хвіст» міни застряг у каструлі

Водонапірна вежа, яка забезпечувала селище водою

Чоловік використав частину грошей за програмою "єВідновлення", загалом має отримати до пів мільйона гривень. Олександр каже: сам залишиться тут, але сумнівається у відродженні селища.

"Людям треба було давати не сертифікати на купівлю нового житла, а дати гроші на відновлення. І люди б тут залишилися, і працювали б далі, займалися скотарством, як це було раніше", — вважає Олександр.

Пошкоджений будинок

Пошкоджений будинок

Пошкоджені будинки

Пошкоджений будинок

Жителі Шевченківської громади отримали майже пів мільярда гривень за програмою "єВідновлення" для відбудови пошкодженого житла і в якості сертифікатів на купівлю нового, каже голова сільської ради Олег Пилипенко. І додає: кожен повинен мати можливість вибору.

"Якщо людина обирає те, що вона хоче повернутися туди, де вона жила, відновлювати своє житло і жити там, де жили її батьки, де могили рідних — ми докладаємо всіх зусиль для того, щоб людина туди повернулася".

На території селища розміщено чимало табличок з позначкою "заміновано" — наразі не вся місцевість тут безпечна для пересування, розмінування триває і на прилеглих полях.

Попереджувальний знак. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

До 2022 року у Тернових Подах жило 135 жителів, каже староста Наталія Чепік. Сьогодні ж — семеро. Водою та електрикою у селищі забезпечили ті подвір’я, де є люди.

"Люди повертаються додому, відновлюють свої домівки: все-таки своє — є своє. Просто дивишся на людину, яка має пенсійний вік, по 70 років — вони зараз своїми силами відновлюють — шкода їх, просто шкода і всіляко хочеться їм допомогти", — говорить староста.

У селах старостату "бракує робочих рук", додає Наталія Чепік — на місцевих полях діють 24 аграрні господарства.

Читати ще

Читати ще

«Одна з найбільш масштабних атак». Внаслідок обстрілу Миколаєва загинули люди

Читати ще

«Пам’ять не тлінна, вона має бути завжди»: у Білозірці відкрили залу пам’яті загиблих воїнів-визволителей Миколаївщини

Читати ще

«Мамо, не плач, я вже вдома»: з російського полону повернувся боєць миколаївської 36 бригади

Довідковий Миколаїв