«Надія — більше, ніж просто новий дах»: як американські волонтери-меноніти відновлюють села на Миколаївщині

Американська громада вірян-менонітів допомагає відновлювати села на Миколаївщині. Киселівка, Благодатне та Партизанське були захоплені РФ на початку вторгнення, у березні 2022 їх деокупували Сили оборони України. Але до звільнення правобережжя Дніпра, до листопада 2022, лінія фронту проходила неподалік, і у постраждалих від обстрілів селах багато зруйнованих будинків. Орієнтуватися в Україні американським волонтерам допомагає родина Харшів — місіонерів, які 22 роки тому переїхали сюди зі США.

18-річний Авен Харш, уродженець Пенсильванії, під час робіт у миколаївських селах працює водієм, вантажником, виконробом і перекладачем. Історія відбудови — у матеріалі з циклу “ТутРемБуд”.

У зруйнованих селах Первомайської громади волонтери працюють чотири місяці. Команди, які приїздять з Америки на 2-6 тижнів, лагодять побиті обстрілами дахи та будують наново зруйновані будинки.

Волонтери зі США завершують роботи на даху новозбудованого дому у Благодатному. Суспільне Одеса

Меноніти — одна з найстаріших течій у протестантській християнській конфесії. Нині найбільша їхня кількість у Північній та Південній Америці, куди вони тікали від переслідувань у Європі. Меноніти сповідують безкорисливе служіння ближньому та пацифізм, живуть громадами — відокремлено від інших людей, практикують повторне хрещення у свідомому віці.

Будматеріали розвозять із Первомайського по селах громади, де працюють бригади волонтерів. Суспільне Одеса

Організовує роботу волонтерів у миколаївських селах та закуповує будматеріали родина Харшів.

"У нас є бажання допомагати всім і дати їм більше, ніж новий дах. Новий дах – це таке. Це не вічне. Ми розуміємо, що з часом з ним може статися щось інше. Нічого вічного немає. А ми хочемо дати їм вічне. Це — надія", — пояснює свої мотиви Авен Харш.

Авен Харш на тлі зруйнованого обстрілами будинку у Благодатному. Суспільне Одеса

У Киселівці Харші купили будинок, який поступово розбудовують, у ньому ж розміщують волонтерів з Америки. Менонітська громада у США жертвує гроші на допомогу постраждалим від війни українцям.

"Моя родина приїжджала до України у 1999 році. Вони побачили, що тут є потреба у вірянах, щоб тут була церква. У них завжди було таке бажання: поїхати кудись як місіонери. У 2002 році вони переїхали до України з християнською місією. Так і живемо вже 22 роки. Нам тут дуже подобається, тут дуже багато роботи. Роботи й в духовному плані, і в фізичному", — розповідає Авен родинну історію.

Як війна почалась, багато наших вірян виїхали за кордон, а ми з сім’єю вирішили, що залишимось тут, в Україні, щоб допомагати. Спочатку ми допомагали гуманітарно: фасували пайки, набори продуктів. А потім вже почали працювати по селах.

Авен Харш за кермом авто з причепом в дорозі між Киселівкою і Благодатним. Суспільне Одеса

Сам Авен хоча і народився у Пенсильванії, усе життя прожив в Україні. Мова, якою спілкуються в родині — англійська, але чоловік вільно володіє також і українською, хоча каже, що ніколи навмисно її не вчив.

У свої 18 років він впевнено керує вантажівкою з причепом, знає як правильно ведуться будівельні роботи та мріє купити землю, на якій власноруч побудує собі дім.

"Я мріяв стати відеографом, в підлітковому віці багато знімав, але коли почалося вторгнення, закинув цю справу. Давно не брав камеру. Зараз весь час йде на волонтерство", — каже Авен.

Будівельний майданчик на подвір’ї мешканця Благодатного. Суспільне Одеса

Житло американські волонтери будують для тих, хто не здатен зробити це самостійно: допомагають здебільшого літнім людям та родинам у скруті. Авен проводить екскурсію одним з таких будмайданчиків у Благодатному.

"Це хата з газоблоку, яку ми збудували для фермера. Навколо руйнації, все знищене. В нього тут і склади були, і багато техніки. Вони тут добре жили. Йому зараз понад 70 років. Ми сподіваємось, що зробимо ремонт до кінця, щоб він міг тут знову жити", — говорить волонтер.

Інша локація у Благодатному — колишня місцева церква, яку дозволили перебудувати під тимчасовий прихисток для тих, хто втратив оселі.

Після ремонту і переоблаштування у церкві у Благодатному зможуть розміститися кілька родин. Суспільне Одеса

Авен не виключає, що колись тут знову буде храм, але поки що будівля потрібна людям як житло.