За інформацією: Суспільне.
У березні 2022 року Баштанка стала одним із місць опору російській армії на Миколаївщині. Місто відбило наступ, а відтак почався етап життя під обстрілами. Період, коли місцеві ночували у підвалах, опинялися без домівок й допомагали одне одному та захисникам.
Ми розповімо про удар по лікарні, обстріл авіаційними бомбами, евакуацію, допомогу пораненим та волонтерство. Про те, як росіяни нищили нескорене місто, про історії жаху, порятунку й болю — у спецпроєкті Суспільного.
На початку війни: у "Бункері"
На початку березня 2022 року в Баштанці розпочався волонтерський рух для підтримки місцевих, а також переселенців з окупованих територій. Серцем цієї діяльності став координаційний центр "Бункер", розташований у підвалі приміщення громадської організації "Центр допомоги "Надія є!", каже керівник організації Віталій Бутучел.
"Ми назвали це — тимчасовий координаційний центр "Бункер", тому що він дійсно має підвал і символічно передає місце, де люди могли знайти захист і безпеку".
Підвал, розрахований на понад 100 людей, став укриттям для багатьох. Сюди приходили заряджати телефони, попити гарячого чаю, відволіктися емоційно. Люди жили тут тижнями, у підвалі спали на лавах та підлозі. На перший поверх будівлі підіймалися лише до санвузлів та їдальні. Імпровізовану кухню робили "з нуля", розповідає кухарка організації Тетяна Рижик. Найбільше, пригадує вона, у день годували близько 600 людей.
"Нічого в нас тут не було. Почали привозити та приносити продукти сусіди, жителі району. Зробили піднавісок, поставили плиту, яку змогли, і почали готувати. Було дуже багато дітей, старих людей. Це, звісно, було жахливо", — каже волонтерка.
Робочий процес на кухні волонтерського центру. Баштанка, Миколаївщина, 2024 рік. Суспільне Миколаїв
Паралельно активісти почали вивозити охочих з Баштанщини до інших міст України, а також за кордон, до Чехії та Польщі.
"Бачачи, що люди в страху і хочуть виїхати, але не мають такої можливості, перше, що я зробив, це приблизно третього-четвертого березня звернувся до мера міста. Кажу: "Анатолійович, маємо водія, є велика потреба, треба транспорт". Він надав міський автобус. Посадили 26 людей, відвезли їх у Львів", — розповідає керівник громадської організації Віталій Бутучел.
Так почалася евакуація населення. Спочатку вивозили жителів Баштанки, потім людей, які проживали у селах громади, жителів Снігурівки, а пізніше — населених пунктів, що розташовані ближче до Херсонської області. До ініціативи долучалися волонтери, які привозили допомогу, а назад їхали з людьми. Вдень виїжджали мінімум шість-сім автобусів. Так званий "Бункер" став перевалочним пунктом для більшості людей, а у подальшу дорогу їм надавали засоби гігієни, необхідні речі, їжу тощо.
Керівник ГО «Центр допомоги «Надія є!» Віталій Бутучел. Баштанка, Миколаївщина, 2024 рік. Суспільне Миколаїв
У березні 2022 року російські військові окупували Снігурівку. До восьмого травня, каже Віталій Бутучел, була можливість заїжджати на окуповані території, але потім почалися обмеження.
"Я останній заїхав у Снігурівку. Це було сьомого травня 2022 року. І я був першим цивільним, хто заїхав після Червоного Хреста, через два дні після звільнення Снігурівки", — пригадує волонтер Віталій Касьяненко.
Читати ще
Читати ще
Українські військові звільнили місто Снігурівка, що на Миколаївщині
Волонтер Касьяненко згадує поїздку до окупованого міста. Спершу був пункт пропуску Росгвардії, що перевіряла документи. Потім так звані "ЛДНР" біля села Романо-Булгакове, тримали пів години.
"Роздягли наголо. Йшов дощ. Я стояв пів години роздягнений. — Позивний? Руки на ширині плечей, ноги так само, голову донизу, не дивитися. — Позивний? Що я можу сказати? Казав: "Віталік". І все було добре, Бог мене врятував. Сів у машину, не міг вижати зчеплення", — додає чоловік.
Волонтер Віталій Касьяненко. Баштанка, Миколаївщина, 2024 рік. Суспільне Миколаїв
Віталій розповів, що після цього возили допомогу в Снігурівку. Там перевантажували гуманітарну допомогу для подальшого транспортування.
"У Снігурівці перевантажували на Новопетрівку. Так само Росгвардія, не пускали нікого. Там уже була своя мафія. Там стояли причепи, увечері їх затягували, а вранці, щоб розтягнути, треба було віддавати три блоки цигарок. Щоправда, їм цигарки ми не давали, проте проїжджали", — пригадує Віталій.
Наслідки обстрілів Баштанки. Суспільне Миколаїв
Щоденні поїздки супроводжувалися стресом і постійною небезпекою.
"Стріляють, підривають. Я ж кажу, що останній виїхав сьомого, а восьмого, у мене є товариш, який теж волонтерить, він із Києва, він вийшов пішки — його випустили на півтора кілометра, а потім почали стріляти. Він повз ще три кілометри та двадцять два кілометри йшов пішки", — говорить волонтер.
Згодом шлях через Снігурівку став неможливим, і доводилося їхати через Давидів Брід, а пізніше — через Василівку.
"Ти заїжджаєш туди, і ти не знаєш, повернешся ти чи ні. Ні зв'язку, нічого немає. Ти заїхав — зник", — розповів Касьяненко.
Перша "зустріч" міста з російською авіацією
13 березня 2022 року російський військовий льотчик скинув авіабомби на житловий мікрорайон у Баштанці. Ударами зруйновані та пошкоджені будинки. Одну людину витягли з-під завалів рятувальники.
Рятувальники прибули на місце після російських обстрілів. Баштанка, Миколаївщина. Архів пожежно-рятувальної частини
Військовослужбовець Валерій Бабич згадує, там, де вдарила авіація, техніки та військових не було. Каже: "Я так розумію, що пілот бачив і усвідомлював, куди він скидає бомби".
На місце удару приїхали рятувальники. Під завалами перебував чоловік, розповідає пожежний-рятувальник Сергій Чорний.
"Коли ми побачили його голову і руку, то зрозуміли, як працювати далі, щоб обережно звільнити його, решту кінцівок і тіло. Потім підійшли медики з носилками, ми витягнули обережно і передали його".
Пожежний-рятувальник Сергій Чорний біля будинку, де знайшли чоловіка. Баштанка, Миколаївщина, 2024 рік. Суспільне Миколаїв
Пригадує події 13 березня військовослужбовець Сергій Коряка. Одна з бомб впала у двір, де пошкодила техніку й убила собаку, люди не травмувалися, ще одна — в інший приватний двір. На місці чоловік знайшов парашутну систему.
“Тобто вона випускається, коли працює літак з низьких висот. Щоб часу було літаку відійти на безпечну відстань, ракета летить з уповільненням. Тобто її затримує парашут. Літак відлетів сюди, до Реп'яжки, до вулиці 8 березня. І тоді пішов вибух на сільгосптехніці”, — говорить Коряка.
Військовослужбовець Сергій Коряка. Баштанка, Миколаївщина, 2024 рік. Суспільне Миколаїв
Військовий згадує, як врятувалися люди, які сховалися за холодильником.
"Ліда Василівна сиділа з внучкою, падає на них холодильник і потім падає дім. І вони залишилися під холодильником відкритим — живі, здорові. Так дві авіабомби, і ніхто не постраждав. Ніхто не загинув. Ну, тут янгол нас хороший охороняє з Баштанки".
Далі вже з'їхалися комунальні служби: обленерго, газова, водоканал. Колишній директор КП "Міськводоканал" Микола Герасимлюк каже, від удару авіабомби було зруйновано 100 метрів водомереж. Протягом доби комунальники викопали траншею та замінили пошкоджену трубу — у мікрорайон подали воду. Баштанський міський голова Олександр Береговий додає, бригади місцевого РЕСу розпочали відновлення електромережі.
Один зі зруйнованих будинків у Баштанці. Миколаївська область, 2024 рік. Суспільне Миколаїв
Місцева жителька Олена Умрихіна під час атаки також була вдома. Жінка почула підозрілий звук.
"У мене музикальний слух, і чую, щось гудить. Думаю, крилата ракета летить. Думала, пролетить. Потім думаю, щось не воно. Вона падає, і я падаю. Оце завдяки стіні і столу я вижила. Якби не усвідомила… Тут же летіло все", — пригадує Олена.
Олена Умрихіна навпроти зруйнованого будинку. Баштанка, Миколаївська область. Суспільне Миколаїв
Лікарня працювала під обстрілами
У Баштанці функціонувала багатопрофільна лікарня. З першого березня до середини квітня 2022 року медики "жили на роботі". Головна лікарка Алла Барсегян говорить, на етапі надходження пацієнтів когось одразу відправляли в операційний блок, когось — в реанімацію тощо.
"Коли були серйозні обстріли, усі три операційні працювали постійно. І в цей час дуже почало трясти чотириповерхівку. Я підбігаю до операційної, стіни ходять ходором, а в операційній стоять хірурги, завідувач сказав: "Спокійно, працюємо". І вони спокійно розмовляють, наче нічого не відбувається. Хоча навколо було якесь пекло", — розповідає жінка.
Обладнання у лікарні в Баштанці. Миколаївська область, 2024 рік. Суспільне Миколаїв
Лікар-хірург Дмитро Чорний ділиться, були такі моменти, коли за день через відділення невідкладних станів проходило півтори-дві сотні людей. Іноді лише з травматичними ушкодженнями було приблизно сто пацієнтів на добу. Коли не було світла поранених підіймали по сходах вручну за допомогою носилок.
"Тут, у відділенні невідкладних станів, одночасно працювало, якщо брати середній і молодший медичний персонал, то до 30 осіб. Були такі моменти, коли нашим медичним сестрам в операційному блоці доводилося працювати цілий день до глибокої ночі, потім ще п'ять-шість годин йшла підготовка інструментарію до наступних оперативних втручань", — пригадує Чорний.
Медичне обладнання Суспільне Миколаїв
Папка для паперів Суспільне Миколаїв
Коридор у лікарні Суспільне Миколаїв
Табличка, що вказує, де вихід Суспільне Миколаїв
На початку повномасштабного вторгнення до закладу привезли подружжя — їхнє авто розстріляли російські військові.
“Вони злякалися, почали надавати їм допомогу. Потім їх повезли до своїх медиків. Далі їх вивезли на трасу сполучення Баштанка-Миколаїв, посадили на цивільний автомобіль, і вже цивільні люди привезли їх до нас в лікарню. І ми далі надавали їм допомогу”, — розповів лікар-ортопед-травматолог Юрій Давидов.
Лікар-ортопед-травматолог Юрій Давидов. Баштанка, Миколаївщина, 2024 рік. Суспільне Миколаїв
Найтяжче — це коли страждали діти, згадує лікарка-анестезіологиня Альона Бердар. У той період автомобіль швидкої допомоги привіз 15-річного хлопчика. Його знайшли на подвір'ї, куди влучив снаряд з касетною бомбою. Дитина була у вкрай тяжкому стані.
"Йому, на жаль, довелося ампутувати обидві нижні кінцівки та одну верхню. Була складна операція на черевній порожнині. Але наступного дня, завдяки молодому організму, він відновився, прокинувся і прийшов до тями. Зараз, якщо я не помиляюсь, він поїхав за кордон, до Німеччини, для протезування кінцівок", — каже Альона Бердар.
Лікарка-анестезіологиня Альона Бердар. Баштанка, Миколаївська область, 2024 рік. Суспільне Миколаїв
Про ще один випадок згадує лікарка-неврологиня Ольга Дрібниця. До закладу, провідати друга, приходила його знайома дівчина. Жінка описує її усміхненою, гарною й з двома косичками — вдалося потоваришувати.
"Через три дні її привезли вже. На жаль — ампутована кінцівка. Травми несумісні з життям. У той день я зрозуміла, наскільки швидкоплинний час. Вчора ти приходив, сміявся, говорив, насолоджувався життям. Сьогодні тебе привозять, і тебе не можуть врятувати".
"Ми думали, що це кінець світу"
19 квітня 2022 року російська армія ракетою "Калібр" вдарила по лікарні у Баштанці. Зруйновані поліклініка та інфекційне відділення, вибиті вікна й двері в інших корпусах. Іноді неможливо було навіть пройти по коридору, бо він був засипаний, згадують рятувальники, які прибули на місце.
Після удару по лікарні коридор засипаний сміттям КНП “Баштанська багатопрофільна лікарня”
Отвір у стіні в лікарні КНП “Баштанська багатопрофільна лікарня”
Корпус лікарні КНП “Баштанська багатопрофільна лікарня”
Один з коридорів лікарні КНП “Баштанська багатопрофільна лікарня”
Лікарка-неврологиня Ольга Дрібниця згадує, що того дня пішла з роботи раніше ніж зазвичай. Каже, щось змусило її покинути будівлю: "Десь о пів на п'яту я пішла додому, живу недалеко. Дійшла, почула, як щось летить, вийшла, дивлюсь — дим".
Операційна медсестра Валентина Сук в момент вибуху була в пологовому відділенні. Раптом "задзвеніли" вікна й вилетіло скло — гул. З палат почали вибігати матері разом зі своїми дітьми на руках.
"Ми думали, що це кінець світу. Усі під стінами присідали. І сидимо всі, і ми всі кричимо: "Під стіни! Під стіни!"
Уламок російського боєприпасу, яким били по лікарні. Баштанка, Миколаївщина, 2022 рік. КНП “Баштанська багатопрофільна лікарня”
Пацієнтів чотириповерхової будівлі перевели до лікарні у Новому Бузі. Медики домовилися зібратися наступного дня і ліквідовувати наслідки удару. Лікарка-неврологиня Ольга Дрібниця розповіла, що її вразили пацієнти, які наступного ранку прийшли до лікарні.
"Прийшли, подивилися на це все і запитали, чи буде сьогодні працювати поліклініка, чи буде приймати ЛОР", — розповідає вона.
З приміщень лікарні повилітали вікна. Баштанка, Миколаївщина, 2022 рік. КНП “Баштанська багатопрофільна лікарня”
За декілька днів була відновлена операційна — поновили оперативні втручання.
Росіяни б'ють по цивільних об'єктах
7 червня 2022 року російська армія вдарила чотирма ракетами по Баштанці. Зруйновані будівля адміністрації, спортивний комплекс, стадіон та приватні будинки. Три людини загинули, троє поранені.
Зруйновані приватні будинки Архів Олександра Васильєва
Розбита будівля адміністрації Архів Олександра Васильєва
Зруйнований приватний будинок Архів Олександра Васильєва
В одному з приватних будинків знайшли тіло чоловіка приблизно 35 років, каже пожежний-рятувальник Олександр Руденко.
“У дворі була пожежа, там знаходився гараж і легковий автомобіль. Спочатку вилучили постраждалого, потім приступили до гасіння пожежі автомобіля” — додає Руденко.
Ще три ракети влучили у стадіон "Колос". Вибухова хвиля зруйнувала дах дитячо-юнацької спортивної школи, виникло загоряння.
"Загасили пожежу, і після цього повернулися в підрозділ", — додає Олександр Руденко.
Зруйнований стадіон «Колос». Архів Олександра Васильєва
Командир добровольчого формування "Баштанка-1" Віталій Гомерський говорить, на місці влучання витягли двох людей. 19-річний чоловік вижив, хоч і отримав контузію та незліченні поранення. Інший, Армен Семенович, загинув на місці.
Від 24 лютого 2022 року в Баштанській громаді внаслідок обстрілів загинули 10 людей, отримали поранення — 74. Були пошкоджені та зруйновані 940 житлових будинків, 6 ліцеїв, 3 дитсадки, 13 адмінбудівель, 7 закладів культури, 24 магазини, 2 перукарні, 6 аптек, 21 кілометр дорожнього покриття та 1,5 кілометра водопровідної мережі.
Повністю зруйновані будівлі дитячо-юнацької спортивної школи, поліклініки та інфекційного відділення Баштанської багатопрофільної лікарні, а також адміністрації міста.
До повномасштабного вторгнення в громаді проживало 22,5 тисячі людей, станом на грудень 2024 року — 21 тисяча.