Несплата «комуналки»: чому миколаївцям блокують банківські картки

За інформацією: Суспільне.

У Миколаєві у 2024 році через несплату за комунальні послуги людям блокують банківські рахунки. Це відбувається за рішенням Державної виконавчої служби.

Скільки грошей люди заборгували та за які послуги кореспондентам Суспільного розповіли фахівці комунальних підприємств міста.

За словами начальниці абонентського відділу комунального підприємства "Миколаївводоканал" Наталі Боровик, станом на 11 липня люди заборгували підприємству 240 мільйонів гривень. Жінка говорить, виконавчі листи можуть створюватися тим споживачам, які не виходять на зв’язок та мають борг понад тисячу гривень.

"Абоненти сплачують, але повільно. І дуже багато заборгували абоненти саме до війни. Ми пропонуємо, по-перше, прийти і укласти договори реструктуризації, якщо немає можливості одночасно заплатити всю заборгованість. Якщо є така можливість, то, будь ласка, нехай сплачують", — сказала Наталя Боровик.

Інформаційна дошка в офісі «Миколаївводоканалу», 11 липня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Начальник юридичного відділу "Миколаївводоканалу" Віталій Потапов розповідає, блокування карток відбувається за рішенням Державної виконавчої служби після подання виконавчих листів.

"Щодо виконавчих проваджень, на сьогодення їх трохи більше трьох тисяч, це ті, що на виконанні у Державній виконавчій службі. По грошах це орієнтовно 25 мільйонів гривень", — Віталій Потапов.

Начальник юридичного відділу «Миколаївводоканалу» Віталій Потапов, Миколаїв, 11 липня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

"Зараз в судових провадженнях, тобто подано до суду, але ще немає рішень, щодо стягнення заборгованості орієнтовно до двох тисяч заяв чи матеріалів щодо стягнення з людей, з населення цієї заборогованості. В грошах це близько 20-22 мільйонів".

Жителька Миколаєва сплачує гроші за надані послуги, Миколаїв, 11 липня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Підприємству “Миколаївоблтеплоенерго” люди не сплатили понад 259 мільйонів гривень, говорить начальник відділу по роботі із заборгованістю Роман Кудрявцев. За його словами, борг за опалювальний сезон 2023-2024 років становить приблизно 109 мільйонів гривень. У 2023 році представники підприємства заблокували 1500 банківських рахунків, розповідає чоловік.

"За 2024 рік у нас на сьогодні відкрито 943 виконавчих провадження. За всіма виконавчими провадженнями винесено відповідну постанову, де є й арешт рухомого майна, нерухомого майна, всіх рахунків, карт тощо", — додає Роман Кудрявцев.

Начальник відділу по роботі із заборгованістю КП «Миколаївоблтеплоенерго» Роман Кудрявцев. Суспільне Миколаїв

Місцева жителька Тетяна каже, за комунальні послуги повинні сплачувати всі, навіть ті, хто виїхав за кордон.

"Якщо я це роблю, чому інші не можуть робити? Нам давали пенсію весь час. Якщо у вас надходять гроші на карточку, витрачайте їх пропорційно зі своїми. Адже раніше була реструктуризація цих боргів, і зараз можна так зробити. Ви ж не у пустелі живете", — зауважує жінка.

Жителька Миколаєва Тетяна, 11 липня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Житель Миколаєва Віктор говорить, через низьку пенсію не має змоги сплачувати за комунальні послуги.

"50 років відпрацював, три тисячі отримую. Як? Я плачу, деколи три-чотири тисячі. Розумієте, якщо людина три тисячі отримує, то він за комунальні тільки платить і все".

"Чому люди 2-3 тисячі отримують? Це за комунальні тільки платити треба, а за їжу, одяг?", — каже Віктор.

У статті 257 Цивільного кодексу України йдеться, представники комунальних підприємств мають право подати позов після трьох років несплати за надані послуги.

За словами юриста Дмитра Слободянюка, арешт на банківські рахунки може накладатися у два способи: за судовим наказом або виконавчим листом на підставі рішення суду.

"На цей момент ця система і взаємодія з банками вона є автоматизованою. Тобто коли виконавець відкриває виконавче провадження, він бачить всі банківські рахунки, які є у боржника і він може в електронному варіанті надіслати відповідне повідомлення до банку, і банк вже блокує відповідні рахунки", — каже юрист.

Юрист Дмитро Слободянюк. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

"Даний інструмент є досить ефективним, тому що, якщо дійсно боржник ухиляється і ніяким чином на нього не впливати. То коли відбувається блокування цих карткових рахунків, то він хоча б намагається спробувати врегулювати ситуацію".

Дмитро Слободянюк розповідає, у 2024 році побільшало випадків несплати за комунальні послуги. Причини: виїзд людей з міста та нарахування грошей за середніми показниками. У випадку непогодження із судовим наказом можна подати заяву до суду та спробувати оскаржити рішення, говорить юрист.

Читати ще

Читати ще Допомога підприємцям. У Миколаєві відкрили офіс «Зроблено в Україні»

Читати ще До Миколаєва прибули дипломати з Великобританії та Естонії: про що говорили

Читати ще «Золото» для Миколаєва: боксер Максим Зіневич завершив два бої нокаутом на Всеукраїнському турнірі

Довідковий Миколаїв