Незалежність 33: Миколаївщина. Помаранчева революція, покровитель Миколаєва, вбивство Оксани Макар — як це було

За інформацією: Суспільне.

2002 — 2012 роки стали часом змін у свідомості та самоідентичності миколаївців: періодом боротьби за власні права, резонансного вбивства Оксани Макар, шанування земляків. У 2004 році кандидат у президенти Віктор Янукович набрав 67.13% голосів від виборців регіону, у відповідь на фальсифікацію голосування Миколаївщина залишилась вірною проукраїнському, проєвропейському курсу.

У рамках проєкту "Незалежність 33: Миколаївщина" у другій частині Суспільне підготувало хроніку подій 2002-2012 років, які стали поштовхом до великих змін перед початком російсько-української війни.

2002 | На узбережжі північного Причорномор'я

На честь 150-річчя з дня народження видатного українського історика, композитора та громадського діяча Миколи Аркаса — 2002 рік на Миколаївщині проголосили "Аркасівським". У регіоні, де Аркас народився і жив, відбувалися різноманітні заходи, конференції, виставки та культурні події, присвячені його життю і творчості.

Стародавнє місто-держава

17 січня Державному історико-археологічному заповіднику "Ольвія" надали статус національного. На території заповідника можна побачити залишки стародавніх споруд та житлових будівель, що свідчать про славетне минуле цієї території.

До складу заповідника увійшов острів Березань — важливий пункт на торговому шляху "із варяг у греки", який пролягав Дніпро-Бузьким лиманом. Саме тут у сьомому столітті до нашої ери виникло перше грецьке поселення в Північному Причорномор'ї.

Острів Березань з висоти пташиного польоту, Миколаївщина. koblevo.live

Суднобудування

Тим часом суднобудівна галузь Миколаєва, яка завжди була гордістю регіону, набувала попиту серед замовників. У березні 2002 року на Чорноморському суднобудівному заводі на воду спустили перше судно для вітчизняного замовника — буксир "Бриз", створений для Феодосійського торговельного морського порту.

Не відставали й інші заводи регіону. На "Дамен Шип’ярдс Океан" було спущено на воду контейнеровоз "Сабріна". "Чорноморський суднобудівний завод" побудував буксир "Львів".

Маневрений буксир «Львів». ukrmilitary.com

Не обмежуючись лише вітчизняними замовленнями, миколаївські суднобудівники співпрацювали з іноземними компаніями. На замовлення норвезької фірми робітники "Суднобудівного заводу імені 61 комунара" спустили на воду арктичний риболовецький траулер "VOLSTAD", корпус судна-постачальника "SCANDI BUCHAN", а також риболовецький траулер "Skalaberg".

Судно «SCANDI BUCHAN», корпус якого виготовили на заводі в Миколаєві. skipshistorie.net/Geir Frits Myklebust

У липні на полігоні "Широкий лан" відбулись українсько-італійські військові навчання "Скіфія-2002". Спільні маневри були присвячені миротворчій тематиці, під час навчань українські та італійські військові обмінювалися досвідом використання зброї та техніки в обох арміях.

2003 | Чорноморський суднобудівний завод приватизували росіяни

У жовтні відбулася приватизація Чорноморського суднобудівного заводу. 90,25 відсотка акцій отримала компанія, власниками якої були російські бізнесмени Ігор та Олег Чуркіни.

Фонд держмайна намагався розірвати угоду про приватизацію через те, що власник не виконує інвестиційні зобов’язання. Для розрахунків з державою замість коштів інвесторів були використані гроші підприємства, йдеться у статті "Радіо Свобода". Завод посідав першість серед підприємств області з найбільшою заборгованістю із виплати зарплати. Працівникам заборгували грошей за 30 місяців робити, додали у "Радіо Свобода".

Чорноморський суднобудівний завод. Миколаїв, 6 вересня 2007 року. УНІАН

20 листопада у Миколаєві відкрили реконструйований комплекс "Пам'яті жителів Миколаївщини, які стали жертвами Голодомору 1932-1933 років". До роковин Голодомору видали книгу "Голод-геноцид 1932-1933 років на Миколаївщині: погляди істориків, очевидців, архівні матеріали".

2004 | Помаранчева революція

Миколаївці відзначилися на XXVIII літніх Олімпійських іграх в Афінах: у стрибках на батуті чемпіоном став Юрій Нікітін — він виборов "золото", набравши 41,5 бали.

Спортсмен-батутист Юрій Нікітін. Президент НОК України Сергій Бубка вручив пам’ятну статуетку на церемонії в Києві, 2008 рік. УНІАН

Не менш вражаючими були досягнення миколаївських спортсменів у змаганнях з академічного веслування. Тетяна Колесникова та Сергій Білоущенко вибороли бронзові медалі, демонструючи неймовірну витримку та майстерність на водних доріжках. Бронзовою призеркою також стала легкоатлетка Віта Стьопіна.

Крім спортивних перемог були й інфраструктурні, 24 серпня здали в експлуатацію перший на теренах держави автобан Київ-Одеса, який також пролягає на Миколаївщині. Загальна довжина дороги сягає понад 560 кілометрів. Відкриття траси після капітального оновлення відбулося в жовтні 2004 року за участі президента Леоніда Кучми.

Вибори не за планом

31 жовтня відбулися чергові вибори Президента України, (21 листопада та 26 грудня – повторний ІІ тур). Під час передвиборчої кампанії на Миколаївщині влада підтримувала провладного кандидата Віктора Януковича. Він отримав 67,13 відсотка голосів, що було майже втричі більше, ніж у його головного опонента Віктора Ющенка, який набрав лише 27,72 відсотки.

Але 21 листопада, у відповідь на фальсифікацію другого туру виборів, на вулицях міст і сіл України, включно з Миколаївщиною, вийшли люди, вимагаючи справедливості. Розпочалася Помаранчева революція. Протести тривали близько місяця, а центром став Майдан Незалежності у Києві.

Миколаївці на протесті у Києві, 2004 рік. Cуспільне

Після рішення Верховного суду України про проведення повторного туру голосування, 26 грудня, Віктор Ющенко став переможцем президентських виборів.

2005 | Миколаїв — місто корабелів

На Суднобудівному заводі імені 61 комунара спустили на воду найпотужніший в Україні багатоцільовий буксир "Гайдамака", який згодом, на початку 2006-го, буде переданий замовнику — на той час державному підприємству "Дельта-Лоцман". Це останнє повнокомплектне судно виготовлене на заводі.

Буксир «Гайдамака» готують до ремонту, 2019 рік. Миколаїв — місто корабелів

За десять років судно виконає понад дві тисячі різних робіт: від супроводу великих кораблів, що заходили до портів Миколаєва, до їхнього швартування.

Покровитель Миколаєва

Святий Миколай здавна був покровителем мореплавців, який оберігав кораблі під час плавання, так зазначають на сайті Миколаївської міської ради. Його по праву можна вважати янголом-охоронцем міста. Віра миколаївців у покровительство святого знайшла й відображення у рядках Гімну міста:

  • Добра слава корабельної столиці
  • Землю облітає з краю в край.
  • Дай нам крила, наче білій птиці,
  • Покровитель, Святий Миколай!

З нагоди річниці Миколаєва, 17 вересня 2005 року на центральній вулиці у Каштановому сквері урочисто відкрили монумент Миколаю-Чудотворцю.

Пам’ятник Святому Миколаю-Чудотворцю, встановлений у 2005 році в Каштановому сквері до річниці міста Миколаєва. Миколаївська міська рада

Майже шість метрів заввишки, пам'ятник створений на пожертви жителів, імена яких викарбувані на постаменті пам’ятника. Архітектори А. Павлов і А. Бондар, скульптор І. Булавицький виготовили постамент з сіро-блакитного мармуру. А біля входу в сквер встановили скульптури левів, які стояли біля входу до будинку сім’ї Аркасів.

2006 | Людина, яка відіграє роль

14 вересня було запущено перший гідроагрегат Ташлицької гідроакумулюючої електростанції й почалося поступове заповнення водосховища ГАЕС. Другий гідроагрегат був запущений у липні 2007-го, а третій — у наступному, 2008, році.

Станція повністю покриває пікові навантаження у південно-західній частині об’єднаної енергосистеми України, а також забезпечує роботу Південноукраїнської АЕС.

Ташлицька ГАЕС, Миколаївщина, 21 грудня 2022 року. Фото: Світлани Кльосової/Суспільне Миколаїв

Крім того, у вересні цього ж року президент Віктор Ющенко відвідав Широколанівський полігон, де відбувалися навчання ЗСУ "Чисте небо 2006". Навчання стало наймасштабнішим з 1991 року, зважаючи на кількість залучених сил та засобів. Також Ющенко відвідав завод "Дамен Шип’ярдс Океан", де було спущено на воду суховантажник "Beluga Constellation" на замовлення голландської компанії.

Аграрій Миколаївщини

У Києві в палаці "Україна" відзначили переможців Всеукраїнської програми "Людина року-2005". Тоді у номінації “Аграрій року” переміг гендиректор однієї з найбільших аграрних компаній України ТОВ “Нібулон”, миколаївець Олексій Вадатурський.

Миколаївський діяч, Герой України Олексій Вадатурський. Фото: УНІАН

Син колгоспника та головний творець українського аграрного дива, суднобудівник, транспортник, благодійник, Герой України, описують миколаївця на сайті компанії.

"Мрія Вадатурського про відродження України у статусі "Житниці світу" здійснилася за його життя".

Під час обстрілу з боку Росії у 2022 році Олексій Вадатурський загинув разом з дружиною Раїсою у власному будинку. Чоловіку було 74 роки.

Фестиваль "Homo Ludens"

"Homo Ludens" ("Людина, що грає") — міжнародний відкритий театральний конкурс, фестиваль, який з 19 жовтня 2006 року відбувається у місті Миколаїв (до 2016 — щорічно, з 2019 — із періодичністю раз на два роки).

Організатором є Миколаївський академічний художній драматичний театр. Фестиваль має широку мистецьку програму, яка включає в себе перформативні, літературні та наукові заходи.

Вистава, представлена на фестивалі-конкурсі «Homo Ludens», 2021 рік. Суспільне Миколаїв

Показ вистав у межах фестивалів різних років відбувався на різноманітних сценічних майданчиках — окрім основної сцени Миколаївського драматичного театру, працювали мала сцена театру та камерна сцена, також, у свій час, використовувалася сцена Миколаївського театру ляльок, сцени актових зал вищих навчальних закладів міста.

Театральний фестиваль-конкурс «Homo Ludens», нагородження учасників. Миколаївська обласна рада

У 2021 році фестиваль присвятили 30-річчю Незалежності України. Протягом десяти фестивальних днів на сцені театру відбувся показ 20 вистав з п'яти країн світу. Серед учасників фестивалю були театральні колективи з Рівного, Одеси, Києва, Дніпра, Коломиї, Запоріжжя, Маріуполя, Львова, Кропивницького, Кривого Рогу, Полтави, Миколаєва, а також з Молдови (м. Кишинів), Болгарії (м. Гоброво), Литви (м. Анікщяй), Грузії (м. Горі).

У березні 2006 року Володимир Чайка втретє обійняв посаду міського голови Миколаєва, отримавши 46,44% голосів від виборців. Загалом на посту мера він перебуватиме до 2013 року.

2007 | Осмислення минулого

Завод "Океан" придбала норвезька компанія "Акер". Станом на 2007 рік підприємство будувало повнокомплектні складні судна — зокрема й танкери-газовози. У наступному році підприємство викупить російська структура FLC, а вже через два роки на заводі почнуть накопичуватися борги із зарплати.

Мистецтво за народними мотивами

У березені Андрію Антонюку присвоєно звання Народного художника України. Митець народився у Первомайську, жив і творив у Миколаєві. За життя Антонюк написав понад 2000 картин. Роботи автора зберігаються у провідних музеях України, приватних колекціях та музеях Європи, США, Японії.

Видатний діяч Миколаївщини Андрій Антонюк. Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради

Мистецтво Антонюка овіяне народними мотивами і художнім осмисленням історичного минулого українського народу. Улюблені фарби художника — темпера та акварель. Його творчості були притаманні переважно народні мотиви, художнє осмислення історичного минулого українського народу та моральні пошуки, розповідають в управлінні з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міськради.

Слід Чорнобиля

На перетині проспекту Миру і вулиці Театральної розташований сквер "Подвигу ліквідаторів аварії на ЧАЕС". Це місце пам'яті про події 1986 року і людей, які ціною життя і здоров’я рятували світ.

26 квітня 2007 року, до річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції у сквері відкрили пам’ятник "Скорботний ангел Чорнобиля". Автор монумента — член Національної спілки художників Іван Булавицький. Символічно, що після того, як з пам’ятника впало полотно, почався дощ, додають в управлінні з питань культури Миколаївської міськради.

Пам’ятник «Скорботний ангел Чорнобиля» у сквері в Миколаєві. Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради

Того ж року, 13 серпня у Новій Одесі через підтоплення будинків внаслідок злив евакуйовано 380 людей. Біля села Дільниче Новоодеського району рівень води в ставку піднявся на 5-6 метрів, через перепускний канал було підтоплено 120 приватних житлових будинків у місті.

Пам'яті В'ячеслава Чорновола

У Миколаєві 23 серпня відкрили бюст лідеру народного руху України В’ячеславу Чорноволу, який трагічно загинув у 1999 році. Чоловік неоднаразово був гостем обласного центру і активно сприяв розвитку національно-демократичних організацій на півдні України.

Церемонія відкриття пам’ятника В’ячеславу Чорноволу в Миколаєві, 23 серпня 2007 року. Видання «Радіо Свобода»

Міський голова Володимир Чайка у виступі на урочистій церемонії сказав, що відкриття пам’ятника Чорноволу є історичною подією. На його думку, це є крок до злагоди цілої України, йдеться у матеріалі "Радіо Свобода".

2008 | Спортивні досягнення

25 січня на Заводі імені 61 комунара закладено корпус танкера-хімвоза класу "річка-море" у співпраці з "Херсонським суднобудівним заводом" на замовлення голландської компанії "Занен". 16 травня закладено корпус другого танкера.

Цього ж року на Чорноморському суднобудівному заводі закладено корпус універсального суховантажу на замовлення голландської фірми “Дамен Шип’ярдс Бергам”. У жовтні 2008-го завод "Океан" купила російська структура FLC. Це стало початком нової кризи підприємства — російський власник не залучив жодного замовлення з будівництва нових суден.

Олімпіада у Пекіні

На XXIX Олімпійських іграх у Пекіні збірна України в жіночій командній шаблі посіла перше місце. Серед переможниць дві спортсменки з Миколаєва: Ольга Харлан та Олена Хомрова. Бронзові медалі тоді завоювали Ілля Кваша у стрибках у воду і Тарас Данько у вільній боротьбі.

У 2008 році фехтувальник Сергій Шенкевич став двократним бронзовим призером XIII Паралімпійських ігор 2008 року в Пекіні — на шпагах і шаблях.

Фехтування на візках. Паралімпійські ігри 2008 року

Цього ж року він був нагороджений орденом "За мужність" III ступеня та Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. 2008 року його ім’я занесене в Книгу пошани міста Миколаєва.

Станом на 2008 рік в області працювали 445 агропідприємств, 4,5 тисяч фермерських та 66 тисяч одноосібних селянських господарств, в їх обробітку було 1,7 мільйона гектарів земель. Введено в дію зерносховища у Баштанському, Врадіївському, Жовтневому районах на майже 52 тисячі тонн зберігання.

2009 | Шляхами козаччини

26 березня між товариством з обмеженою відповідальністю "Нібулон" та відкритим акціонерним товариством "Вадан Ярдс Океан" підписано договір про будівництво 16 несамохідних суховантажних двохтрюмних суден типу "ріка-море" для перевезення насипних вантажів. У серпні перші чотири баржі були спущені на воду.

24 квітня у Миколаївському морському торговельному порту відкрито рефрижераторний термінал "Морепродукт" для зберігання до 12 тисяч тонн продукції.

"Бузький Гард"

30 квітня Указом Президента України у басейні Південного Бугу створено перший в області об’єкт природо-заповідного фонду — Національний природний парк "Бузький Гард". Його засновано на базі регіонального ландшафтного парку "Гранітно-степове Побужжя".

Національний природний парк «Бузький Гард», Миколаївщина, травень 2023 року. Фото Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Бузький Гард — це історична назва козацької паланки Війська Запорозького, сформованої на місці злиття річок Великий Ташлик і Південний Буг. А "гард" — це спеціальна споруда для вилову риби, що використовувалася за козацької доби. Тут, у щілинах між камінням зростають реліктові рослини — смілка бузька та мерингія бузька. А з фауни тут перебувають чорні полози та зелені ящірки. Станом на 2024 рік парк займає площу 6138,13 гектара земель.

2010 | "Податковий майдан"

Компанія "Нібулон" почала будівництво перевантажувального термінала у Новій Одесі, необхідного для відвантажування сільгосппродукції на водний транспорт. В експлуатацію його ввели навесні 2011 року.

У 2010 році Миколаївщина починає рухатися у напрямку "зелених інвестицій". Зокрема Березанський та Очаківський вітряні парки, які є частиною проєкту "Вітряні парки України" починають будівництво вітроелектростанцій. Березанський — потужністю 200 мегават, а Очаківський — 300.

Вітряки на Миколаївщині, 2018 року. Даніїл Сліж

Восени у Миколаєві відбулася акція протесту представників малого та середнього бізнесу проти проєкту Податкового Кодексу України, так званий "податковий майдан". Люди протестували проти нових податкових норм. Тоді влада запевнила, що пропозиції та зауваження миколаївських підприємців будуть повторно направлені до робочої групи. Протести припинилися у грудні 2010 року.

Миколаївці прийшли на протест проти Податкового кодексу, 2010 рік. Кадр з відео видання «Так-TV»

Іноземні інвестиції в економіку регіону вклали 44 країни світу. Протягом року кожен район Миколаївщини склав інвестиційний паспорт задля залучення інвестицій.

2011 | Недобудований корвет

17 травня на ЧСЗ заклали військовий корабель класу "корвет" для ВМС України "Володимир Великий" та універсальне суховантажне судно для голландського замовника. Взяв участь Янукович.

Цього ж року Кабмін ухвалив державну цільову оборонну програму будівництва кораблів класу "корвет". Виконавці заходів — КП "Дослідно-проєктний центр кораблебудування" та ПАТ "ЧСЗ", також ДК "Укроборонпром". Строки завершення будівництва неодноразово переносилися, у 2017 озвучено намір здати перший корабель у 2022 році.

Миколаївський суднобудівний завод. Національний промисловий портал

18 грудня введено в експлуатацію першу черга Очаківської вітроелектростанції потужністю 25 мегават. Вироблена електроенергія подавалась для споживачів Очаківського району.

Старофлотські казарми — частину комплексу будівель Миколаївського адміралтейства, де у XIX сторіччі розміщувались військові та моряки, реконструювали під музейне містечко.

2012 | Резонансне вбивство 18-річної

9 березня 2012-го у Миколаєві сталося резонансне вбивство Оксани Макар. Євген Краснощок, Максим Присяжнюк і Артем Погосян вчинили акт сексуального насильства над 18-ти річною дівчиною, а згодом один з нападників спробував задушити Оксану. У спробах приховати злочин та позбутися тіла, нападники віднесли дівчину на будівельний майданчик, де кинули в яму зі сміттям і підпалили.

Оксана вижила та була знайдена наступного дня випадковим перехожим й доставлена у лікарню з опіками 55% поверхні тіла. Попри зусилля лікарів, Оксана, яка частково перебувала у свідомості, померла за три тижні у Донецькому опіковому центрі від зупинки серця.

Підозрювані були заарештовані ввечері 10 березня, але наступного дня двох з них відпустили. 12 березня справа отримала розголос в соцмережах та ЗМІ. 13 березня почалися протести проти беззаконня та на підтримку Оксани Макар. Тільки у Миколаєві на мітинги відвідали від 2 до 10 тисяч людей. Згодом протести набули національного характеру й відбулися у Києві, Одесі, Львові, Харкові та Сумах.

Максим Присяжнюк та Артем Погосян під час оголошення вироку, 20 листопада 2012 року. УНІАН

27 листопада колегія суддів Центрального районного суду Миколаєва винесла вирок трьом обвинуваченим — довічне ув’язнення, 15 і 14 років позбавлення волі.

У березні Миколаївський морський порт перевантажив найбільшу кількість вантажів — один мільйон 127 тисяч тонн. У рамках міжнародної програми гарантування безпеки морпорт відвідали офіцери Берегової охорони США.

24 серпня — у Миколаєві відбувся перший Парад вишиванок за участі міських громадських організацій. Метою заходу була популяризація української культури та об'єднання людей. Учаесники у вишиванках пройшли вулицею Радянською, нині Соборна, до Каштанового скверу, укорінивши цю традицію серед містян.

На XXX Олімпійських іграх в Лондоні фехтувальниця Ольга Харлан стала бронзовою призеркою. У чвертьфіналі Харлан перемогла італійку Ірене Веккі з рахунком 15:9, а в півфіналі поступилася росіянці Софії Великій.

Ольга Харлан на Олімпіаді-2012 у Лондоні. НОК України

У листопаді в Первомайську відбулись протести проти фальсифікації результатів виборів до Верховної Ради по мажоритарному 132-у округу. Після підрахунку 100% голосів на сайті Центральної виборчої комісії Аркадій Корнацький випереджав кандидата від влади Віталія Травянка. Але частину голосів, відданих за інших кандидатів, перекинули на користь Травянка, щоб організувати перемогу “потрібному” кандидату. В результаті масових протестів і судових засідань в окрузі були оголошені перевибори.

Читати ще

Читати ще «Під прапором перемоги»: байкери з Миколаївщини та Херсонщини влаштували мотопробіг до Дня Державного прапора

Читати ще Історія незламності. Староста двох сіл Миколаївщини розповіла про боротьбу з наслідками війни

Читати ще «Жовто-блакитні»: у Миколаєві презентували патріотичну виставку

Довідковий Миколаїв